قیمت روغن پایه در بازار جهانی/ مقایسه 2 گرید آن

,
قیمت روغن پایه در بازار جهانی

قیمت روغن پایه در بازار جهانی/ بازار نفت و گاز:

قیمت ها در چین و سنگاپور بالاتر از هند و امارات

قیمت روغن پایه در آسیا اقیانوسیه در هفته منتهی به ۸ سپتامبر با ثبات و با تقاضای زیاد همراه بود زیرا خریداران منطقه ای در جستجوی عرضه روغن برای خرید بودند ولی فراوانی زیاد روغن پایه باعث متعادل شدن بازار و با ثبات شدن قیمت گردید. بسیاری از خریداران سعی می کردند که قیمت پیشنهادی خود را برای خرید مقادیر بیشتر روغن بالا نبرند.

تقاضا در بازارهایی همچون چین وخاورمیانه زیاد و متکی بر خرید محصولات وارداتی بود ولی فراوانی زیاد روغن و گزینه های زیاد برای عرضه، قیمت ها را در مناطق مذکور باثبات نگه داشت. قیمت همچنین در مناطق دورتر همچون آمریکای لاتین با ثبات باقی ماند. قیمت در جنوب شرق آسیا نیز اندکی افزایش یافت که به دلیل افزایش تمایل برای خرید بود.

تقاضای چین با ثبات است. این کشور به صورت فزاینده برای انواع زیادی از روغن پایه خودکفا شده است. ولی ادامه دار شدن ممیزی‌های مالیاتی تا حدودی بر روی میزان تولید اثر گذار بوده است. در نتیجه تقاضا برای محموله های وارداتی بیشتر شد زیرا خریداران سعی می کردند که ذخایر خود را که خالی شده بود مجددا پر نمایند.

بعضی از وارد کنندگان چینی قیمت های محلی خود را برای برایت استاک افزایش دادند تا با قیمت های محموله های وارداتی برابری کند. این واردکنندگان قیمت های خود را به منظور تامین نیاز داخلی و محلی به میزان کافی، افزایش دادند. چند محموله برای ماه سپتامبر ساخت کشور تایلند به سمت چین و سنگاپور روانه خواهد شد. پیشنهادات مالی و قیمت ها در چین و سنگاپور بالاتر از هندوستان و امارات است.

عرضه کمتر روغن پایه تایلند و کره به دلیل تعمیرات و کاهش تولید

تولیدکنندگان تایلندی هنوز محموله های روغن پایه گروه اول را برای ماه اکتبر به بازار عرضه نکرده اند. عرضه روغن از سوی تایلند به دلیل انجام تعمیرات اساسی در پالایشگاه ها در ماه اکتبر کمتر خواهد بود. از همین‌ رو پالایش گران تایلندی سعی خواهند کرد که ذخایر خود را تا ماه اکتبر افزایش دهند تا بتوانند پاسخگوی نیاز محلی باشند.

عرضه روغن های گروه دوم محدود تر خواهد بود زیرا در چند پالایشگاه کره جنوبی شاهد کاهش بهره برداری از واحدهای تولید روغن خواهیم بود. این پالایشگاه گران ترجیح می دهند به جای تولید روغن به کار تولید سوخت بپردازند.

قیمت روغن پایه در بازار جهانی

قیمت روغن پایه در بازار جهانی

در هفته منتهی به ۹ سپتامبر قیمت های روغن های گروه دوم و سوم و بعضی از اقلام گروه اول تغییر چندانی نداشتند ولی اغلب اقلام روغن های گروه اول و برایت استاک با افزایش ۱۰ تا ۲۰ دلاری در هر بشکه در آسیا و سنگاپور همراه بودند و فقط روغن SN500 از روغن های گروه اول با ۲۰ دلار کاهش در هرتن همراه بود.

قیمت های روغن پایه گروه اول به دلیل افزایش هزینه های حمل در هفته منتهی به ۹ سپتامبر افزایش یافت. قیمت روغن گروه اول SN400 در حدود ۳۵ دلار در هر تن افزایش یافت و به ۱۱۰۰ دلار در هر تن رسید در صورتیکه روغن SN150 با افزایش ۷۰ تا ۱۰۰ دلاری به ۱۱۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل Ex Tank سنگاپور رسید.

عرضه برایت استاک در بازار کماکان محدود است و قیمت های آن نیز در حدود ۱۳۲۰ دلار در هر تن است. قیمت روغن های گروه دوم باثبات باقی ماند و برای روغنهای سبک گروه دوم ۱۱۸۰ دلار در هر تن و برای قیمت های سنگین گروه دوم ۱۲۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل Ex Tank سنگاپور بود.

مقایسه گریدهای روغن‌پایه در بازار جهانی

مقایسه قیمت روغنهای سبک گروه اول و گروه دوم و همچنین مقایسه قیمت های روغن های سنگین گروه اول در مقابل گروه دوم نشان می دهد که تقریبا از شروع سال جاری میلادی تفاوت قیمتی روغن های سبک و سنگین گروه اول و دوم تا حدود زیادی ثابت باقی مانده است و در افزایش ها و کاهش ها از الگوی ثابتی پیروی کرده اند. این در حالیست که در سال گذشته روغن های سنگین گروه اول کاهش شدیدی نسبت به روغن های سنگین گروه دوم داشته اند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *