قیمت MTBE و ETBE در بازار جهانی

قیمت MTBE و ETBE در بازار جهانی

قیمت MTBE و ETBE در بازار جهانی به تحلیل بازار نفت و گاز:

افزایش ظرفیت تولید آمریکا در دراز مدت

بازار آمریکا در شروع سال جدید:

 • عرضه کم محصولاتی که باعث بالابردن عدداکتان می گردند باعث بالا رفتن قیمت MTBE (متیل ترت-بوتیل اتر) در کوتاه مدت می گردد.
 • کاهش تولید MTBE در شروع سال ۲۰۲۳ به دلیل انجام تعمیرات در واحد های تولیدی وتقاضای کم برای محصولات مشابه و مرتبط با آن
 • افزایش ظرفیت های جدیدتولید MTBE و ETBE (اتیل ترت-بوتیل اتر) در آمریکا مطابق با انتظار با حداکثر ظرفیت وطبق انتظارات، محقق نخواهد شد.

عوامل کاهش دهنده قیمت در قاره آمریکا:

 • در شروع سال ۲۰۲۳تقاضا برای MTBE و بنزین بعد از اتمام تعطیلات زمستانی در مکزیک کاهش خواهد یافت.
 • تولیدبیشتر MTBE در آمریکا تاثیر خود را در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ خواهد گذاشت.
 • پایین تر رفتن قیمت بنزین باعث کاهش قیمت MTBE خواهدشد.

بازار های MTBE آمریکا با شروع سال ۲۰۲۳ بازار های مطمئنی نیستند و عوامل افزایشی و کاهشی زیادی در این بازار ها تاثیر گذار هستند. البته عرضه محصولات افزایش دهنده اکتان بعد از حمله روسیه به اوکراین و همچنین محدودیت های مربوط به گوید ۱۹ در چین،کم تر شده است و این دو اتفاق مهم تاثیر زیادی بر بازار داشته اند.

حجم زیادی از موجودی ذخایر نفتا باعث شد که مخلوط کنندگان بنزین، از نفتا برای ترکیب با بنزین استفاده کنند واز محصولات افزایش دهنده اکتان نیز برای رساندن محصول به شرایط ایده آل بهره ببرند.ابن فرایند از ماه آوریل شروع شد و در فصل تابستان نیز ادامه یافت در حالی که بازار اکتان بوسترهای بعد از تابستان ضعیف خواهد شد. 
تقاضای بنزین و MTBE در مکزیک از ماه اکتبر به دلیل نزدیکی به روزهای پایان سال وافزایش رانندگی در روزهای تعطیل به مناسبت سال نوخیلی زیاد شده است.در ماه اکتبر ۱۵۰ هزار بشکه MTBE به منظور مخلوط کردن با بنزین به مقصد مکزیک حمل شده است که بیشترین میزان واردات از زمان شروع پاندمی بوده است.

صادرات زیاد MTBE در ماه اکتبر می تواند نشانه ای دال بر حمایت از قیمت MTBE در آمریکا باشد. اما در شروع سال میلادی جدید، واردات MTBE کاهش خواهد یافت.

قیمت MTBE و ETBE در بازار جهانی

قیمت MTBE و ETBE در بازار جهانی

چشم‌انداز تولید MTBE در آمریکا درسال ۲۰۲۳ حاکی از تعادل بین میزان تولید و ظرفیت تولید خواهد بود. پیش بینی ها نشان می‌دهد در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ ظرفیت تولید با میزان تولید برابر خواهد شد و بهره برداری از واحد‌های تولیدی به حداکثر خود یعنی حدود ۹۰ هزار تن (در آمریکا) خواهد رسید.

احتمال کاهش عرضه در اروپا به دلیل گرانی هزینه‌ها

عوامل افزایش قیمت MTBE در اروپا:

 • صرفه زیاد فرایند مخلوط کردن محصولات بنزین در برابرنفتاادامه خواهد یافت وفرصت برای مخلوط کردن MTBE با سایر اکتان بوسترهای فراهم خواهدشد.
 • افزایش صادرات بنزین ادامه خواهد داشت تا تقاضا برای خوراک های ترکیبی بهبود یابد.
 • کاهش تولید MTBE به دلیل هزینه های بالای خوراک در اروپا محتمل است.

عوامل کاهش قیمت MTBE در اروپا:

 • واردات MTBE اروپا از خاورمیانه ویا آمریکایی تواند باعث کاهش بیشتر قیمت آن در اروپا شود.
 • ظرفیت های جدید MTBE و ETBE می تواند برروی قیمت های اروپا تاثیر بگذارد.
 • افزایش تولید بنزین در نیجریه می تواند در دراز مدت برمیزان واردات اروپا تاثیر بگذارد.

قیمت MTBE در ماه نوامبر در اروپا بازهم افزایش یافت که دلیل آن ارزش بالای این محصول در هنگام ترکیب با بنزین است. در ماه‌های اخیر واردات این محصول از خاورمیانه کاهش یافته است زیرا صادرات منطقه خاورمیانه عمدتا راهی بازار های آسیا می گردد.قیمت این محصول در اروپا ۱۰۵ دلار بیشتر از قیمت آن در پایانه سنگاپور است ولی هزینه های سنگین حمل در حال حاضر باعث محدودیت صادرات به اروپا شده است. انتظار می رود جریان صادرات این محصول از خاورمیانه به بازارهای آسیایی در ماه‌های نوامبر و دسامبر ادامه یابد ولی در ماه‌های بعد از آن ،مجددا وارد بازار های اروپا شود.

قیمت بنزین در شمال غرب اروپا در ماه نوامبر اندکی کاهش یافت ودر ۱۷ نوامبر به پایین ترین حد خود در دو ماه گذشته رسید.تقاضای صادرات به آمریکا در ماه اکتبر با توجه به عرضه زیاد و اتمام تعمیرات پالایشگاهی و همچنین بازگشایی مجتمع پالایشگاهی فرانسه که در گیر اعتصاب بودضعیف تر شد.

انبارهای مستقل ذخیره بنزین در آمستردام روتردام و آنتورپ افزایش ظرفیت یافته و به ۱.۲۷ میلیون تن در هفته منتهی به ۱۶ نوامبر رسیدندکه بالاترین میزان این ذخایر از روز ۱۳ اکتبر محسوب می شود. تقاضای بنزین از جانب غرب آفریقا ممکن است یک کف جدید برای ذخایر بنزین در اروپا ایجاد نماید.نیحریه در حال تجدید ذخایر خود می باشد وبراساس اطلاعات دولت نیجریه،اکنون این ذخایر در بالاترین حد خود از آغاز ماه آگوست می باشند.

با توجه به وجود تقاضای خوب برای MTBE به منظور ترکیب با بنزین،هر گونه افزایش تقاضا از آفریقا باعث تقویت و بهبود بازار این محصول خواهد شد. در دراز مدت بازار اروپا می تواند در صورت افزایش تولید وصادرات آمریکا به اروپا شاهد قیمت های پایین تر باشد.

قیمت MTBE

قیمت MTBE

چشم انداز MTBE آسیا

عوامل افزایش دهنده قیمت MTBE آسیا:

 • محدود بودن میزان صادرات MTBE خاورمیانه به جنوب شرق آسیا.
 • عرضه محلی در چین ممکن است کاهش یابد زیرا تولید کنندگانی که در مجاورت ساحل هستند اقدام به صادرات می کنند که عرضه داخلی کم می شود.
 • بالا بودن قیمت بنزین بااکتان ۹۲تا ۹۷ می تواند به افزایش قیمت MTBE منجر شود.

عوامل کاهش دهنده قیمت MTBE آسیا:

 • •مشتریان وترکیب کنندگان این محصول،برای ماه‌های نوامبر و دسامبر به میزان کافی تامین شده اند وخرید زیادی نخواهند کرد.
 • صادرات‌ ادامه‌دار از سوی چین می تواند عرضه در جنوب شرق آسیا را بیشتر کند.
 • کاهش سود پالایش موادنفتی وبخصوص بنزین،می تواند تمایل به خرید MTBE را به منظور ترکیب با بنزین کاهش دهد.
 • سیاست های اتخاذ شده در چین در خصوص مهار کوید ۱۹ممکن است برای بهبود وافزایش تقاضا در این کشور کافی نباشد

فعالان بازار در آسیا ابتدا از آسان تر شدن مقررات مبارزه با کوید ۱۹ ابراز خوشحالی نمودند و امیدوار بودند که با آسان شدن مقررات، اوضاع تقاضا بهتر شود. قیمت های محلی MTBE با توجه به تغییرات انجام شده رقابتی شد ولی این شادی دیری نپایید و فعالان بازار براین عقیده اند که آسان تر شدن مقررات مهار کوید محدود بوده و یا حداقل در حدی نبوده که به افزایش جدی قیمت بینجامد.

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *