قیمت روغن پایه نفتی + جدول قیمت

,
قیمت روغن پایه نفتی

قیمت روغن پایه نفتی + جدول قیمت/ بازار نفت و گاز:

بازار روغن های گروه دوم

قیمت های روغن پایه در شمال شرق آسیا با ثبات هستند. بعضی از توزیع کنندگان روغن با توجه به کاهش بهره برداری از واحد‌های روغن سازی و افزایش هزینه های حمل به دنبال اهداف قیمتی بالاتر هستند. چند پالایشگاه بخش خصوصی اقدام به کاهش تولید نموده و میزان عرضه روغن در بازار را کاهش داده اند. این کاهش عرضه و افزایش هزینه حمل باعث شده که توزیع کنندگان روغن نیز قیمت های خود را افزایش دهند و یا حداقل در همان قیمت های قبل به فروش برسانند.

محموله های بیشتری از روغن های گروه دوم که در تایوان تولید می شوند به کشور چین اختصاص می یابد و به جای دیگری صادر نمی شود زیرا خریداران چینی به دنبال پر کردن مخازن خود هستند. بیشتر روغن عرضه شده تایوان به چنین خریدارانی فروخته می شود. افزایش تقاضای فصلی قبل از شروع تعطیلات طولانی در شروع ماه اکتبر باعث تقویت تمایل به خرید به خصوص برای روغن های سبک شده است. تقاضا برای روغن های سنگین تر کمی ضعیف می باشد.

قیمت روغن پایه نفتی

قیمت روغن پایه نفتی

در هفته منتهی به ۹ سپتامبر، قیمت روغن های گروه اول و سوم در هندوستان تغییری نسبت به هفته قبل نداشتند ولی روغن های سبک گروه دوم با ترم تحویل CFR هندوستان ۲۰ دلار افزایش قیمت و روغن های سنگین این گروه ۴۰ دلار افزایش داشتند.

قیمت های روغن پایه هندوستان باثبات هستند. قیمت روغن های سبک با توجه به گرانی قیمت گازوئیل در حد محدودی نوسان دارند. کمبود عرضه روغن های پایه در میان بعضی تولید کنندگان، باعث افزایش قیمت روغن های گروه دوم نیز شده است.

بسیاری از خریداران روغن همچنان از خرید در بازار هندوستان امتناع می کنند زیرا عرضه از سوی بازار محلی و همچنین بازار آسیا اقیانوسیه زیاد است و نگرانی چندانی از بابت تامین روغن وجود ندارد. محموله های حمل شده در ماه آگوست از نقاط مختلف آسیا در حال رسیدن به بنادر هندوستان هستند.

بعضی از خریداران هندی مذاکرات برای عقد قرارداد با پالایشگران روغن برای سال آینده را از هم اکنون آغاز نموده اند. آن دسته از خریداران هندی که تمایل به خرید بیشتر دارند در عین حال به دنبال گرفتن تخفیف از فروشندگان و پالایشگران نیز می باشند و قیمت های فعلی را برای خرید بیشتر مناسب نمی دانند.

صادرات روغن به هندوستان

بعضی از پالایشگران منطقه آسیا اقیانوسیه در هفته های اخیر از ارسال محمولات اضافی به بازار هندوستان انصراف داده و به دنبال صادر نمودن محصولات خود به بازار های دورتر همچون آمریکای جنوبی که قیمت ها در آنجا بالاتر است هستند. ولی نبودن کشتی برای انجام حمل دریایی تا مقاصد دوردست و همچنین عرضه کمتر روغن های پایه سنگین باعث شده است که انجام آربیتراژ به آمریکای جنوبی عملا میسر نگردد.

در این وضعیت این پالایشگران مازاد تولید روغن خود را به ناچاربه بازار هندوستان عرضه می کنند و لذا بر روی قیمت روغن های سبک خود چانه زیادی نمی زنند بلکه مشتریان خود را به خرید بیشتر این نوع روغن تشویق می کنند. خریداران هندی نیز با آگاهی از مازاد عرضه و اصرار بر فروش فروشندگان، رغبت چندانی به خرید نشان نمی دهند.

خریداران روغن در هند مقادیر بسیار زیادی از روغن های گروه دوم را ازتایوان برای سه ماهه سوم سال خریداری کرده اند. فراوانی این روغن های ارزان قیمت باعث شده که سایر تولید کنندگان در آسیا قیمت های خود را برای رقابت با محصولات تایوانی کاهش دهند.هجوم محصولات گروه دوم تولید شده در تایوان راه را برای ورود محصولات از سایر کشورها بسته است ومحصولات تایوانی بازارروغن های گروه دوم را به دست گرفته اند.

عرضه کمتر روغن های سنگین همراه با افزایش تقاضا

چندین شرکت پالایش و تصفیه روغن، میزان کمتری روغن سنگین به بازار عرضه کرده اند. تقاضا های بیشتر از چین، کاهش تولید و تقاضای زیاد برای خرید های آنی در فصل ثبات بازار، باعث شد که کمبود عرضه بیشتری در بازار رخ دهد. بعضی از پالایشگران باتوجه به کمبود عرضه تصمیم به افزایش قیمت های روغن های سنگین خود گرفته اند. بعضی از خریداران در آسیا اقیانوسیه نیز پیشنهادات قیمت با تخفیف از آمریکا برای روغن های خیلی سبک، سبک و نیمه سنگین دریافت نموده اند. از منطقه خاورمیانه نیز عرضه برای روغن ها ی اصلی زیاد تر شده است.

قیمت روغن پایه نفتی

قیمت روغن پایه نفتی

همانند بسیاری از مناطق آسیا اقیانوسیه، در خاورمیانه نیز در هفته منتهی به ۹ سپتامبر، روغن های گروه اول و سوم تغییر قیمت نسبت به هفته قبل نداشتند ولی روغن های گروه دوم بین ۲۰ تا ۴۰ دلار کاهش داشتند. البته نوسانات قیمت در خاورمیانه بر خلاف هندوستان کاهشی بوده است.

کاهش قیمت روغن های گروه اول و دوم در اروپا

روغن های گروه ۱ و ۲ در اروپا در هفته منتهی به ۹ سپتامبر به کاهش قیمت خود ادامه دادند که دلیل آن عرضه زیاد و تقاضای کم بود و علت تقاضای کم نیز پایان یافتن فصل تابستان است که معمولا در این فصل تقاضا کاهش می یابد. بعضی از فروشندگان روغن در اروپا اکنون تخفیف های بیشتری برروی محصولات خود می دهند تا بتوانند روغن مازاد خود را در بازار به فروش برسانند.

آسان تر شدن نسبی حمل و نقل در اروپا باعث تحویل سریعتر روغن های گروه دوم شد و تا حدودی نیز باعث بهبود وضعیت کاهشی قیمت های روغن های این گروه شد. در گروه سوم روغن ها نیز ثبات تقاضا و کاهش معاملات آنی، باعث تثبیت قیمت های این گروه شده است.

قیمت روغن پایه نفتی

قیمت روغن پایه نفتی

در حالی که در هفته منتهی به ۹ سپتامبر در خاورمیانه و هندوستان، فقط روغن های گروه دوم تغییرات افزایشی ویا کاهشی داشتند، در اروپا هر سه گروه روغن تغییر قیمت داشتند که فقط روغن های گروه سوم افزایشی در حدود ۶ دلار در هر تن داشتند و کلیه روغن های گروه اول و دوم کاهشی بین ۱۵ تا ۵۵ دلار را بر اساس ترم تحویل فوب شمال غرب اروپا و یا FCA بنادر سه گانه اروپایی داشتند. بیشترین کاهش قیمت روغن در اروپا مربوط به روغن گروه دوم N150 بود که ۵۵ دلار کاهش قیمت نسبت به هفته قبل داشت.

لینک به سایت منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *