در بحبوحه بحران انرژی: سود قطر انرژی 60 درصد افزایش یافت

,
سود قطر انرژی

شرکت ملی نفت قطر موسوم به قطر انرژی، در بحبوحه بحران جهانی انرژی، با رشد 58 درصدی درآمدهای خالص در سال 2022 روبرو شده است. میزان سود شرکت قطر انرژی در سال گذشته میلادی به رکورد 154.6 میلیارد ریال (42.4 میلیارد دلار) رسیده است. این شرکت عمدتاً از قیمت های بالاتر گاز در بازارهای جهانی بهره مند شده است به طوری که قیمت ها در سال 2022 میلادی بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

قطر اهداف بلندپروازانه ای در صنعت گاز طبیعی دارد. هفته گذشته، الکعبی رئیس و مدیرعامل قطر انرژی، اعلام کرد که 40 درصد از کل LNG جدیدی که تا سال 2029 به بازار جهانی می‌آید از قطر خواهد بود.

وی افزود: گاز همواره به عنوان پاک ترین سوخت فسیلی برای تولید برق و تامین انرژی کارخانه های صنعتی و تولیدی مورد نیاز خواهد بود. ما باید بین آنچه برای بشریت نیاز داریم و نحوه مدیریت صحیح آن تعادل داشته باشیم. اگر به آنچه ما در قطر انجام می‌دهیم نگاه کنید، تولید را به 126 میلیون تن در سال افزایش می‌دهیم و 16 تا 18 تن دیگر از ظرفیت تولید ایالات متحده در سال آینده آنلاین می‌شوند.

سال گذشته، استرالیا با صادرات 82.0 میلیون تن LNG به ارزش 63 میلیارد دلار، به عنوان بزرگترین صادرکننده این کامودیتی در جهان ظاهر شد که یک رکورد جدید به شمار می رود.

این رقم 81.2 میلیون تن صادرات قطر و 79.1 میلیون تن صادرات توسط ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داد. با این حال، افزایش نظارت دولت استرالیا، از جمله امکان منحرف شدن گاز در نظر گرفته شده برای پروژه های LNG به بازار داخلی، ممکن است توانایی استرالیا را برای حفظ برتری محدود کند. اخیراً، دولت استرالیا با شدت بیشتری در بازارهای گاز داخلی مداخله کرده است.

سال گذشته، پس از بحران انرژی در سواحل شرقی، دولت فدرال مکانیسم امنیتی گاز داخلی استرالیا را تشدید کرد که به آن قدرت بیشتری برای محدود کردن صادرات LNG می‌دهد. در همین حال، خرید LNG آمریکا از سوی اروپا اخیراً کاهش یافته و حجم ژوئن به 4.15 میلیون تن رسیده که نسبت به 5.63 میلیون تن در ماه می کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های شرکت زیرساخت گاز اروپا، ذخایر گاز این قاره، از جمله در بریتانیا، به سرعت در حال افزایش است و اکنون به 889 تراوات ساعت (TWh) رسیده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *