سود شرکت های بزرگ نفتی جهان در سال گذشته

, ,
سود شرکت های بزرگ نفتی جهان در سال گذشته

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

شرکت های بزرگ نفتی جهان سال گذشته چقدر سود کردند؟

انتظار می رود پنج شرکت بزرگ نفتی جهان در روزهای آتی سودهای بی‌سابقه‌ای را برای سال 2022 گزارش کنند، رقمی که بر اساس برآوردهای اولیه بالغ بر 200 میلیارد دلار خواهد بود. به گفته تحلیلگران، درآمد امسال شرکت‌های اگزون موبیل ExxonMobil، شورون Chevron، بریتیش پترولیوم BP، شل Shell و توتال TotalEnergies حدود یک چهارم کمتر از مجموع سود سال 2022 خواهد بود. با این وجود، درآمد این شرکتها امسال به 150 میلیارد دلار خواهد رسید.

رکورد شکنی درآمدهای سه ماهه این شرکت های بزرگ برای سه ماهه دوم و سوم سال 2022 میلادی، انتقاد شدید کاخ سفید را به همراه داشت زیرا مقام های دولت بایدن در تلاش هستند تا قیمت بنزین را نسبت به سطح رکورد ژوئن کاهش دهند. دولت بایدن شرکت های بزرگ نفتی را به «سودجویی از جنگ» متهم نموده و خواستار این است که این شرکت ها در عرضه و تولید بیشتر سرمایه‌گذاری کنند و یا در غیر این صورت با مالیات‌های بالاتر مواجه می شوند. در اروپا، درآمدهای هنگفت و کلان مشمول مالیات سنگین است که اگزون موبیل این مورد را در دادگاه به چالش کشیده است.

برآوردهای اولیه اس اند پی کاپیتال نشان می دهد مجموع درآمد این پنج شرکت بزرگ نفت و گاز در سال 2022 میلادی به بیش از 200 میلیارد دلار رسیده است. با این وجود سود سه ماهه چهارم همچنان بسیار بالاتر از سطح سال قبل خواهد بود، اگرچه کمتر از رکورد سود سه ماهه دوم و سوم است. سود شرکت‌های بزرگ نفتی برای سال 2023 از رکورد سال 2022 کاهش خواهد یافت و احتمالا به 150 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گفته تحلیلگران، شرکت های بزرگ آمریکایی به تنهایی احتمالا سال گذشته به سود 100 میلیارد دلاری دست یافته اند. پیش‌ بینی می‌ شود درآمد شرکت شورون از 37 میلیارد دلار فراتر رود و سود شرکت اگزون موبیل نیز احتمالا از مرز 56 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

اگرچه قیمت نفت در هفته های پایانی سال 2022 زیر 90 دلار در هر بشکه معامله شد و قیمت ها در سال گذشته تنها حدود 10 درصد در مقایسه با سال 2021 به صورت سالانه افزایش یافت، اما نوسانات شدید و افزایش مکرر بالای 100 دلار در هر بشکه، به همه شرکت های نفتی از جمله شرکت های امریکایی کمک شایانی کرد.

این صنعت که عملکرد برتر را در شاخص اس اند پی 500 طی سال گذشته داشت، در فصل های اخیر پرداخت سود به سهامداران را افزایش داده است و پیش بینی می شود سود صنعت نفت و گاز بالاترین و بهترین عملکرد را در بین 11 بخش رتبه بندی در شاخص اس اند پی 500 داشته باشد.

جان باترز تحلیلگر ارشد موسسه FactSet، در طی گزارشی گفت: انتظار می رود بخش انرژی بالاترین رشد درآمد سالانه را در بین یازده بخش با رشد 151.7 درصدی داشته باشد. وی افزود: بخش انرژی بیشترین سهم را در رشد درآمد برای اس اند پی 500 برای سال مالی 2022 داشته است اما اگر این بخش حذف شود، این شاخص به جای رشد سود 5.1 درصدی با افت منفی 1.8 درصدی سود روبرو خواهد شد.

کاهش قیمت نفت و گاز در سه ماهه چهارم بر درآمد سه ماهه چهارم در شرکت‌های بزرگ تأثیر خواهد گذاشت، با این وجود انتظار می‌رود تجارت LNG در شرکت‌های بزرگ اروپایی به این شرکت های بزرگ در سه ‌ماهه اکتبر تا دسامبر کمک کند.

اکسون اوایل ماه جاری اعلام کرد که کاهش قیمت نفت می تواند تا 1.7 میلیارد دلار تأثیر منفی بر درآمد سه ماهه چهارم داشته باشد، در حالی که کاهش قیمت گاز طبیعی می تواند تا 2.4 میلیارد دلار تأثیر منفی بگذارد.

به گفته ی شرکت شل انتظار می‌ رود تجارت و بهینه‌ سازی در بخش یکپارچه گاز و LNG در سه ماهه چهارم سال 2022 به‌رغم کاهش حجم تولید، به‌طور قابل ‌توجهی نسبت به سه ماهه سوم افزایش یافته باشد.

سود امسال در مقایسه با سال‌های قبل از 2022 بسیار زیادتر خواهد بود. اگرچه انتظار می‌رود درآمد سه ماهه چهارم و 2023 در شرکت‌های بزرگ از بالاترین رکورد مشاهده شده در سه‌ماهه‌های قبل و کل سال 2022 کمتر باشد.

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *