گاز پروپان چیست؟

گاز پروپان چیست

گاز پروپان چیست؟ پروپان در درجه اول محصول فرعی فرآوری گاز طبیعی داخلی است، اگرچه مقداری پروپان از پالایش نفت خام تولید می شود. ذخایر پروپان ایالات متحده به دلیل افزایش عرضه گاز طبیعی به طور فزاینده ای فراوان می شود. پروپان که گاهی اوقات به عنوان LPG شناخته می شود، گازی است که فشرده و به صورت مایع ذخیره می شود. کاربرد پروپان به دلیل پیشرفت های جدید فناوری به سرعت در حال افزایش است. هنگامی که به عنوان سوخت خودرو استفاده می شود، پروپان به عنوان گاز پروپان شناخته می شود.

گاز پروپان چیست؟

پروپان یک هیدروکربن در شاخه زنجیره مستقیم آلکان ها است. دارای 3 اتم کربن و 8 اتم هیدروژن است که از طریق پیوندهای هیدروژنی به یکدیگر متصل شده اند. فرمول این گاز C3H8 است و در شرایط استاندارد این ماده حالت گازی خود را حفظ می کند. پس از کشف پروپان، این گاز به عنوان یک گاز تجاری در سال 1911 معرفی شد. متان، همچنین به عنوان گاز باتلاق شناخته می شود، از تجزیه بی هوازی مواد آلی مانند گیاهان باتلاقی به دست می آید. تنها حدود 10 درصد گاز طبیعی شامل محصولات دیگری مانند پروپان است.

گاز پروپان چیست؟

گاز Propane چیست؟

گاز پروپان نوعی هیدروکربن با سه اتم پارافین است. پروپان در شرایط عادی فشار و دما گازی است اما به راحتی به مایع تبدیل می شود. گاز پروپان محصول فرعی فرآوری گاز طبیعی و پالایش نفت است و عمدتاً به عنوان سوخت موتور استفاده می شود.

پروپان عضوی از گاز سیلندر یا گاز مایع (LPG) است و عضو دیگر گاز سیلندر گاز بوتان است. مخلوط مایع این گاز و گاز بوتان با نام LPG به عنوان سوخت در سیلندرهای مخصوص تحت فشار متوسط در منازل استفاده می شود. درصد این دو گاز در کشورهای مختلف و با توجه به دمای محیط متفاوت است. در کشورهای سردسیر یا در فصول سرد، درصد بیشتری از پروپان ترجیح داده می شود و در مناطق گرم یا فصول گرم، درصد بیشتری از بوتان ترجیح داده می شود.

پروپان چیست؟

پروپان به عنوان گاز LPG شناخته می شود که اغلب به “LPG” کوتاه می شود. این یک سوخت جایگزین است که محصول فرعی فرآوری گاز طبیعی و پالایش نفت است. ایمن، تمیز، قوی و قابل اعتماد است. انرژی خانه ها و مشاغل در سراسر جهان را تامین می کند.

پروپان برای چه مواردی استفاده می شود؟

پروپان یک سوخت همه کاره است که در بسیاری از کاربردهای مختلف مفید است. پروپان خانگی معمولاً برای گرم کردن خانه، پخت و پز و آب گرم استفاده می شود، به ویژه در مناطق روستایی که گاز طبیعی در دسترس نیست.

از آنجایی که مخازن کباب پز پروپان قابل حمل، کارآمد و قدرتمند هستند، اغلب در فضاهای بیرونی مورد علاقه شما برای کباب کردن گریل های اصلی، گرمایش و روشنایی پاسیو، گرمایش استخر و آبگرم و آشپزخانه های فضای باز استفاده می شوند.

کاربرد پروپان در صنایع چیست؟

بسیاری از صنایع مانند تولید کنندگان، شرکت های کشاورزی و خرده فروشان پروپان از پروپان برای سوخت رسانی به مشاغل خود استفاده می کنند. آنها از تجهیزات پروپان برای خشک کردن محصولات زراعی و گرم کردن ساختمان ها یا برای کار با تجهیزاتی مانند لیفتراک، ماشین چمن زنی و غیره استفاده می کنند.

گاز پروپان برای چیست؟

پروپان از کجا می آید؟

مخزن های پروپان را در فروشگاه سخت افزار مورد علاقه خود دیده اید و احتمالاً از آنها برای کباب کردن غذاهای خوشمزه در یک باربیکیو تابستانی استفاده کرده اید. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که پروپان چگونه ساخته می شود؟ پروپان یک سوخت فسیلی است که به طور طبیعی همراه با گاز طبیعی و نفت وجود دارد. پروپان در طول فرآوری از گاز طبیعی جدا می‌شود و اغلب از یخچال استفاده می‌شود.

گاز پروپان از چه چیزی ساخته می شود؟

برخلاف تصور رایج، پروپان از گاز طبیعی ساخته نمی شود، بلکه از آن استخراج می شود. پروپان همچنین از نفت خام گرم شده با استفاده از برج تقطیر استخراج می شود. هنگامی که پروپان ایزوله شد، فشرده می شود تا بتوان آن را به صورت مایع در سیلندرها و مخازنی که در مکان های خرده فروشی در سراسر کشور در قفس می بینید، ذخیره کرد.

جداسازی گاز پروپان چیست؟

هنگامی که گاز خام خالص می شود، گاز پروپان از آن جدا می شود. به دلیل احتمال تراکم در لوله های انتقال، پروپان باید از گاز خام خارج شود. گاز پروپان نقطه جوش پایینی دارد و بنابراین می توان از آن در کپسول های پخت و پز استفاده کرد. از کاربرد گاز پروپان می توان به این نکته اشاره کرد که در کپسول های گاز مایع به صورت مخلوطی از گازها استفاده می شود و استفاده از گاز پروپان به دلیل مایع شدن آن آسانتر از گاز طبیعی بوده و در نتیجه حمل و نقل آن آسانتر است.

سوخت پروپان چیست؟

از گاز پروپان برای تامین سوخت مناطق دورافتاده به صورت گاز مایع استفاده می شود. گاز پروپان در آب نامحلول و غیر قطبی است. گاز پروپان در دنیا با خلوص متفاوت از 5 درصد در آمریکا تا 30 درصد در اروپا خرید و فروش می شود.

گاز پروپان چگونه تولید می شود؟

گاز پروپان محصول جانبی گاز طبیعی است. با پالایش و تصفیه نفت و گاز به روش های مختلف در صنعت پتروشیمی می توان این گاز مفید را تصفیه و استفاده کرد. گاز پروپان با قرار گرفتن در معرض سرما و فشار زیاد به مایع تبدیل می شود تا استفاده و حمل و نقل آن آسان شود. میزان تولید گاز پروپان به وجود آن در منابع استخراج نفت و گاز بستگی دارد. بنابراین نمی توان به طور دقیق میزان گاز پروپان به دست آمده در هر فرآیند استخراج را تعیین کرد.

کاربرد گاز پروپان چیست؟

از آنجایی که پروپان دارای زنجیره کربنی بزرگتر از گاز خانگی است، در هنگام سوزاندن انرژی بیشتری (حدود دو برابر) نسبت به گاز طبیعی آزاد می کند. انرژی بالای این گاز مفید امکان استفاده از آن را در تست شعله در صنعت کابل می دهد. مخلوط حاوی این ماده با متان با نام صنعتی G21 در تولید آبگرمکن، ظروف و همچنین برای بررسی میزان آلایندگی خودرو استفاده می شود.

از این گاز در سیستم های تهویه مطبوع و همچنین اسپری های خوشبو کننده هوا استفاده می شود. اما به دلیل قابلیت اشتعال و انفجار نمی توان از آن در تهویه مطبوع وسایل نقلیه مانند خودروها استفاده کرد. با توجه به قابلیت انفجاری این گاز از یک طرف و همچنین ارزان بودن و در دسترس بودن آن، در ساخت صحنه های اکشن در تولید فیلم های سینمایی و تلویزیونی برای بازسازی صحنه های انفجار استفاده می شود.

مصارف صنعتی و خانگی گاز پروپان

پروپان به عنوان سوخت صنعتی یا خانگی استفاده می شود و در کوره ها برای گرما، در پخت و پز به عنوان منبع انرژی برای آبگرمکن، خشک کن لباس، اجاق گازهای قابل حمل و وسایل نقلیه موتوری استفاده می شود. پروپان همچنین سوخت اولیه بالون های هوای گرم است. یکی دیگر از کاربردهای مهم پروپان استفاده از آن به عنوان خوراک برای تولید مواد شیمیایی اساسی به ویژه اتیلن و پروپیلن است. این دو ماده از مواد اولیه ضروری در تولید پلاستیک و سایر مواد پلیمری هستند. همچنین پروپان یک ماده منفجره است که می توان از آن برای تولید بمب استفاده کرد.

خطرات گاز پروپان چیست؟

این ماده قابلیت اشتعال بالایی دارد و در صورت قرار گرفتن در معرض هوا حالت انفجاری پیدا می کند. زیرا در هوا اکسیژن وجود دارد و واکنش با آن باعث انفجار می شود. ظروف گاز پروپان باید از قرار گرفتن در معرض گرما و نور شدید محافظت شوند تا از خطر انفجار جلوگیری شود. این گاز مانند گاز طبیعی در غلظت های بالا می تواند گاز اکسیژن دار را جابجا کرده و باعث خفگی شود.

پروپان بهتر است یا متان؟

گاز پروپان (LPG) راحت تر به مایع تبدیل می شود، بنابراین فضای کمتری را اشغال می کند و به کپسول های کوچکتری نیاز دارد، اما گاز متان به راحتی مایع نمی شود، بنابراین کپسول های بزرگتری برای ذخیره سازی مورد نیاز است. از سوی دیگر، به دلیل اینکه برای ذخیره سازی CNG نیاز به فشار است، در هنگام تصادفات رانندگی، کپسول های LPG با شدت بیشتری منفجر می شوند.

از نظر خطر نشت، البته متان به دلیل سبکتر بودن از هوا، خطر کمتری دارد. اما پروپان چگالی تر از هوا است و پتانسیل انفجار را افزایش می دهد. هزینه تجهیزات ذخیره سازی پروپان نیز کمتر از متان است. به هر حال هر دوی این گازها سوخت هستند و در استفاده از آنها باید دقت کافی داشت.

گاز پروپان چگونه خرید و فروش می شود؟

استفاده از این ماده به عنوان سوخت منجر به ایجاد کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید و پالایش و همچنین شرکت‌های واردات و توزیع این گاز مهم شده است. این گاز مهم در قالب تریلر سموم، تریلر لوله ای، تانکر ISO، جرثقیل، گلوله، سیلندر و کپسول حمل و توزیع می شود.

از آنجایی که این گاز خالص، بی رنگ و بی بو است، در کپسول های گاز پروپان مقداری مواد بدبو می افزایند تا در صورت نشتی کپسول، بلافاصله تشخیص داده شود و از خطرات بیشتر جلوگیری شود. نام این ماده اتان تیول است و بوی آن به راحتی قابل تشخیص است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *