بررسی بازار پروپیلن و بوتادین و PVC | هفته دوم آگوست 2023

بررسی بازار پروپیلن و بوتادین

بررسی بازار پروپیلن و بوتادین 

افزایش قیمت پروپیلن

پلتس قیمت پروپیلن بر اساس ترم تحویل CFR چین را با ۵ دلار افزایش در روز ۱۱ آگوست بر روی ۸۱۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود. فروشندگان قیمت ۸۴۰ دلار در هر تن را پیشنهاد می‌کنند در حالی که خریداران تمایل دارند با قیمت ۸۰۰ دلار در هر تن خرید کنند. علت بالاتر رفتن قیمت پروپیلن افزایش قیمت خوراک کاهش عرضه می‌باشد.

عرضه پروپیلن در جنوب شرق آسیا کاهش یافته است. تولید کنندگان پروپیلن در منطقه به دلیل افزایش قیمت نفتا بهره‌برداری از واحدهای تولیدی را کاهش داده‌اند. پلتس قیمت پروپیلن در روز ۱۱ آگوست را با ۱۵ دلار افزایش بر روی ۷۷۵ دلار در هر تن ارزیابی نموده است. در ژاپن نیز قیمت پروپیلن با ۱۵ دلار افزایش به ۸۰۵ دلار در هر تن رسید.

تاثیر قیمت خوراک نفتا بر بوتادین

پلتس قیمت بوتادین در روز ۱۱ آگوست را با ۲۵ دلار افزایش نسبت به روز قبل بر روی ۸۰۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود. قیمت بوتادین را بر اساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا با ۳۰ دلار افزایش در هر تن بر روی ۷۷۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود و قیمت در کره جنوبی با ۱۰ دلار افزایش به ۷۵۰ دلار در هر تن رسید.

قیمت نفتا بر اساس ترم تحویل ژاپن با ۱۲ دلار افزایش در ارزیابی ها به ۶۶۴.۸۷ دلار در هر تن رسید و افزایش قیمت نفتا هزینه تولید بوتادین را افزایش می‌دهد. افزایش قیمت نفتا باعث گردید که فروشندگان قیمت‌هایی بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR چین را برای فروش پیشنهاد بدهند. در ماه آگوست همچنان فروش بوتادین با صرفه کم بوده و تولیدکنندگان متحمل زیان شده اند.

میزان عرضه بوتادین در کره جنوبی کاهش یافته است زیرا بعضی از واحد‌های کراکر که از نفتا بعنوان خوراک استفاده می کنند میزان بهره برداری خود را کاهش داده و عرضه بوتادین نیز کم تر شده است.

افزایش قیمت PVC

قیمت پی‌ وی‌ سی در هفته منتهی به ۸ آگوست ۴۰ تا ۶۰ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل افزایش پیدا کرد. عرضه‌های جدید برای ماه سپتامبر با ۷۰ دلار افزایش در هر تن نسبت به قیمت های ماه آگوست به ۸۸۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR چین رسید.

قیمت PVC برای تحویل در ماه سپتامبر با ۸۰ دلار افزایش بر اساس ترم تحویل CFR هندوستان به ۹۰۰ دلار در هندوستان رسید. در تایوان قیمت این محصول با ۷۰ دلار افزایش به ۸۴۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب تایوان رسید. واردات PVC هندوستان در ماه جولای ۲۱۰ هزار تن و در ماه ژوئن ۱۹۰ هزار تن بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *