بررسی بازار PS ،PP و ABS در آسیا | هفته سوم آگوست 2023

بررسی بازار PS، PP و ABS در آسیا

 کاهش سود آوری واحد‌های PDH

در چین قیمت های پلی پروپیلن (PP) در هفته منتهی به ۱۸ آگوست در اندازه محدودی نوسان داشت، زیرا تولیدکنندگان این محصول نمی توانستند افزایش قیمت در بالادست را به مشتریان انتقال بدهند. قیمت نفت آیس برنت در محدوده ۸۰ دلار در هر تن نوسان دارد، در حالی که قیمت پروپان منجمد براساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا در روز ۱۵ آگوست به ۶۶۶.۵ دلار در هر تن رسید، که ۵۳.۵ دلار افزایش نسبت به قیمت های پلی پروپیلن در شروع ماه دارد.

سودآوری پلی پروپیلن محدود شده، زیرا واحد‌های PDH به سود آوری پایینی رسیده اند. فعالیت های تجاری و انجام معاملات در منطقه به دلیل تعطیلات در کره جنوبی و سنگاپور و اندونزی کساد بود. هرچند هزینه های خوراک بالادستی باعث افزایش قیمت پلی پروپیلن می شود، ولی خریداران حاضر به پرداخت هزینه های افزایش یافته در محصول نهایی نیستند.

آربیتراژ پلی استایرن چین به اروپا

بازار پلی استایرن (PS) در هفته منتهی به ۱۶ آگوست به دلیل تقاضای باثبات در آسیا بازار باثباتی بود. در چین قیمت های محلی نسبت به هفته قبل باثبات بود. بعضی از معامله گران پلی استایرن با توجه به اینکه اوضاع بازار این محصول بهبود یافته نیم نگاهی به بازار های غرب، خاورمیانه و آفریقا دارند.

یکی از معامله گران گفته است که ما در حال حاضر توجه خود را به بازار آمریکای جنوبی معطوف کرده ایم، ولی هم اکنون صادرات پلی استایرن برای مصارف عمومی یا GPPS از طریق انجام آربیتراژ به اروپا میسر است و امکان گسترش صادرات بیشتر محتمل خواهد بود. قیمت پلی استایرن برای مصارف عمومی GPPS برای تحویل در ماه سپتامبر به ۱۰۵۰ دلار در هر تن رسید. همچنین قیمت پلی استایرن فشرده شده به ۱۱۹۰ دلار در هر تن رسید.

بررسی بازار PS، PP و ABS در آسیا

بررسی بازار PS، PP و ABS در آسیا

کاهش قیمت خوراک ABS

در هفته منتهی به ۱۶ آگوست بازار اکرونیتریل بوتادین استایرن ABS در آسیا با توجه به ثبات تقاضا بازار باثباتی بود. قیمت خوراک برای تولید کنندگان ABS در حدود ۲دلار کاهش یافت. قیمت بوتادین در هفته منتهی به ۱۶ آگوست با ۲۵ دلار افزایش نسبت به هفته قبل به ۸۰۰ دلار در هر تن بر اساس نرخ CFR چین رسید، درحالی که اکرونیتریل در روز ۱۵ آگوست با ثبات بر روی ۱۱۶۵دلار براساس ترم تحویل CFR خاور دور باقی ماند.

استایرن نیز با کاهش ۹.۵ دلاری به ۹۹۵.۵ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR چین رسید. قیمت های محلی ABS نیز در شرق چین بین ۹۸۵۰ تا ۱۰۶۰۰یوان بود، که معادل ۱۱۳۶ تا ۱۲۲۳ دلار می باشد، که البته قیمت محصولات داخلی شامل هزینه های جانبی گمرکی و بندری محموله های وارداتی نیز نمی شود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *