اتحادیه اروپا پلت فرم مشترک خرید گاز راه اندازی می کند

, ,
Purchase of LNG - بازار نفت و گاز پتروشیمی

راه اندازی پلت فرم مشترک خرید گاز توسط اتحادیه اروپا؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

اتحادیه اروپا از تولیدکنندگان ال ان جی ایالات متحده دعوت می کند تا در پلت فرم خرید گاز مشترک این اتحادیه مشارکت کنند. اتحادیه اروپا قصد دارد این پلت فرم را از ماه آوریل رسما راه اندازی کند.

ماروس سفکوویچ، نایب رئیس کمیسیون اروپا سه‌شنبه گذشته ریاست میزگردی را در واشنگتن برگزار کرد که شرکت های بزرگ تامین گاز اروپا و تولیدکنندگان آمریکا در آن حضور داشتند.

کمیسیون اروپا این نشست را برای کمک به توسعه روابط نزدیکتر با شرکت‌های آمریکایی برای کمک به تامین گاز کافی برای اروپا پیش از زمستان آینده برگزار کرد.
اتحادیه اروپا هدف خود را برای پر کردن 90 درصد ظرفیت ذخیره‌سازی گاز تا اول نوامبر 2023 تعیین کرده است ولی انتظار می‌رود این کار به دلیل کاهش شدید واردات گاز از روسیه با خط لوله، چالش برانگیز باشد.

پس از این نشست، سفکوویچ با نمایندگان دو اتاق فکر، شورای آتلانتیک و مرکز راهبردی و استراتژیک گفتگو و تایید کرد که کمیسیون امیدوار است تا ماه آوریل پلت فرم مشترک خرید گاز را راه اندازی کند.

کمیسیون اروپا قصد دارد برآورد تقاضای گاز کل کشورهای اتحادیه اروپا را ظرف دو تا سه هفته آینده به پایان برساند.
کشورهای عضو موظفند تقاضای حجم گاز را معادل 15 درصد از تعهدات ذخیره سازی خود اعلام کنند، اما خریدهای مشترک داوطلبانه است.
سفکوویچ تأیید کرد که شرکت‌های بزرگ انرژی در اروپا به پلتفرم جدید علاقه‌مند هستند، اما نگرانی‌هایی را در مورد انطباق و پیامدهای بالقوه خرید مشترک از منظر رقابت و ضدانحصار نشان داده‌اند.

وی همچنین تایید کرد که اوکراین و مولداوی برای خرید گاز از طریق این پلت فرم ابراز علاقه کرده اند. او هشدار داده است که هر گونه تاخیر در راه اندازی این پلتفرم میلیاردها یورو به اقتصاد اروپا لطمه خواهد زد. وی اذعان کرد که عجله اتحادیه اروپا برای پر کردن ذخایر در تابستان گذشته پس از کاهش جریان گاز توسط روسیه، به افزایش قیمت گاز تا بیش از 300 یورو در هر مگاوات ساعت کمک کرد که یک رکورد جدید به شمار می رود.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *