نگاهی به بازار پی وی سی در هفته منتهی به ۲۴ مارس

نگاهی به بازار پی وی سی در هفته منتهی به ۲۴ مارس

بازار پی وی سی; کاهش قیمت در اروپا و آسیا

از اکتبر سال گذشته میلادی قیمت پی وی سی در شمال غرب و جنوب اروپا مرتبا در حال کاهش بوده است به گونه ای که این محصول در طی این مدت از قیمت بالا در کانال ۱۸۰۰ تا ۱۹۵۰ یورو در هر تن وارد کانال ۱۵۵۰ تا ۱۷۰۰ یورو در هرتن شده است و در این میان قیمت E-PVC امولسیون تحویلی به شمال غرب اروپا از سایر قیمت ها بالاتر بوده است.

قیمت پی وی سی در شمال غرب و جنوب اروپا

قیمت پی وی سی در شمال غرب و جنوب اروپا

در هفته منتهی به ۲۴ مارس در حالی که قیمت PVC در قالب لوله در ترکیه و مصر باثبات و بدون تغییر و یا حتی افزایشی بود، قیمت پی وی سی برای تولید لوله در آسیا اقیانوسیه و کشورهایی همچون چین، هندوستان و بنگلادش بین ۱۵ تا ۴۵ دلار کاهش در هر تن داشت و فقط در پاکستان بدون تغییر باقی ماند.

قیمت پی وی سی در آسیا

قیمت پی وی سی در آسیا

قیمت PVC K67 ساخت اروپا در هفته منتهی به ۲۴ مارس بین ۱۰۲۰ تا ۱۰۴۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR ارزیابی شد که نسبت به هفته قبل با ثبات بود و تغییری نداشت. قیمت K67 در کره جنوبی ۹۸۰ دلار در هر تن بود. تولید کنندگان مصری محصول خود رابه قیمت ۹۳۰ تا ۹۸۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR عرضه نمودند. قیمت K70 در شمال غرب اروپا بین ۱۰۴۰ تا ۱۰۶۰ دلار در هر تن بود که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.
قیمت پی وی سی آمریکا برای تولید لوله با ۱۰ دلار افزایش نسبت به ارزیابی هفته قبل به ۸۹۰ تا ۹۱۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR رسید.

افزایش ظرفیت تولید چین از آغاز سال جاری میلادی

میزان تولید PVC از طریق اتیلن در چین بیشتر از میزان تولید آن از طریق کارباید بوده است. از سال گذشته تاکنون میزان بهره برداری از واحدهای تولیدی به خصوص در پایان سال گذشته کاهش شدید یافته است ولی با شروع سال جدید روند تولید به هر دو روش افزایشی بوده است و میزان بهره برداری از واحدهای تولیدی در سال جدید بتدریج تا ۸۰ درصد ظرفیت رسیده است.
china pvc - بازار نفت و گاز پتروشیمی
با کاهش قیمت کاستیکسودا و مشتقاتکلرین، قیمت پی وی سی نیز کاهش یافت. در شرایطی که قیمت هیچ یک از محصولات جانبی و مرتبط با PVC افزایشی نداشته است فعالان بازار جایی برای افزایش قیمت پی وی سی در کوتاه مدت پیش بینی نمی کنند.
سود تولید کنندگان هندی از تولید پی وی سی نیز در حال کاهش است زیرا قیمت های اتیلنکلراید و وینیلکلرایدمونومر با ثبات و بدون تغییر باقی ماند. فعالان بازار انتظار دارند که قیمت پی وی سی باز هم کاهش یابد زیرا تقاضای کشور چین که از عمده خریداران بزرگ محصولات پی وی سی است کاهش یافته است.

افرایش ذخایر و عرضه بیشتر پی وی سی چین

در چین ذخایر تولید کنندگان این محصول به دلیل کاهش تقاضای داخلی مرتباً در حال افزایش است و بنابراین تولید کنندگان ناچار هستند که PVC موجود و ذخایر فعلی خود را در بازارهای صادراتی عرضه کنند که این باعث کاهش قیمت جهانی می گردد.

در چنین شرایطی تولید کنندگان هندی نیز نمی توانند قیمت های خود را بالاتر ببرند. با توجه به کاهش قیمت، تولید کنندگان آمریکایی نیز مشتریان خود را در آمریکای لاتین جستجو می کنند. علاوه بر بازار داخلی چین که مشتری چندانی برای PVC ندارد مشتریان بازارهای صادراتی نیز به تدریج در حال کاهش هستند.

خریداران خارج از چین با توجه به کاهش سریع قیمت های PVC در چین با احتیاط عمل میکنند و معاملات اندکی برای خرید PVC تولید شده از اتیلن انجام می شود و قیمت ها برای صادرات این نوع PVC از چین به مقصد هندوستان و جنوب شرق آسیا بر روی ۸۰۵ تا ۸۳۰ دلار در هر تن بر اساس فوب چین صورت گرفته است. قیمت PVC تولید شده از کارباید بین ۸۰۰تا ۸۱۰ دلار براساس ترم فوب چین است که به ویتنام صادر می گردد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *