طولانی ترین قرارداد گاز طبیعی مایع (LNG) میان قطر و چین

,
طولانی ترین قرارداد گاز طبیعی مایع (LNG) میان قطر و چین

با داغ شدن رقابت گاز طبیعی مایع، قطر با چین قرارداد 27 ساله امضا کرد. ابراهیم العمریکعبی می گوید مذاکرات با دیگر خریداران چینی و اروپایی ادامه دارد و خریداران ممکن است تا 5 درصد از سهام را در توسعه تصاحب کنند .

به گزارش بازار نفت و گاز، مدیرعامل قطر انرژی می گوید این معامله اهمیت عرضه بلند مدت مطمئن را نشان می دهد. قطر انرژی قراردادی 27 ساله برای تامین گاز طبیعی مایع (LNG) سینوپک چین امضا کرده است که طولانی‌ترین قرارداد LNG تا کنون است زیرا بازارهای بی ثبات خریداران را به دنبال معاملات بلندمدت سوق می‌دهد.

سعد الکعبی، مدیر شرکت “قطر انرژی” پیش از امضای این قرارداد در دوحه، به رویترز گفت: امروز نقطه عطف مهمی برای نخستین توافق فروش و خرید برای پروژه “نورت فید ایست” بوده و چهار میلیون تن برای مدت ۲۷ سال به سینوپک چین فروخته می‌شود. این قرارداد نشان می‌دهد قراردادهای بلندمدت وجود دارند که برای هر دوی فروشنده و خریدار مهم است.

“نورت فیلد” بخشی از بزرگترین میدان گازی جهان است که قطر با ایران شریک است و بخش ایرانی آن، پارس جنوبی نام دارد.

“قطر انرژی” اوایل امسال قراردادهایی برای “نورت فیلد ایست” امضا کرد که نخستین مرحله و فاز بزرگ برنامه توسعه دو مرحله‌ای “نورت فیلد” است که شامل شش واحد گاز طبیعی مایع است که ظرفیت مایع سازی گاز سالانه قطر را از ۷۷ میلیون تن به ۱۲۶ میلیون تن افزایش می‌دهد. همچنین این شرکت قراردادهایی با شرکا برای مرحله دوم توسعه “نورت فیلد ساوت” امضا کرده است.

او همچنین افزود: ما از قرارداد با سینوپک بسیار خوشحالیم زیرا رابطه بلندمدتی در گذشته داشته‌ایم و این قرارداد، رابطه ما را به اوج جدیدی می‌رساند زیرا ما یک توافق فروش و خرید داریم که تا دهه ۲۰۵۰ ادامه دارد.

بر اساس گزارش رویترز، قطر انرژی در کل این پروژه توسعه، ۷۵ درصد سهم دارد و می‌تواند تا ۵ درصد سهم به بعضی از خریداران عرضه کند. منابع آگاه در ژوئن اظهار کرده بودند غولهای نفتی دولتی چین در مرحله پیشرفته مذاکرات با قطر برای سرمایه گذاری در “نورت فیلد ایست” هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *