قطر انرژی قرارداد بلندمدت عرضه “ال ان جی” با یک شرکت آسیایی امضا می کند

,
قطر انرژی

یک منبع آگاه به رویترز گفت: قطر انرژی روز پنجشنبه قرارداد بلند مدت تامین گاز طبیعی مایع را با یک شرکت آسیایی امضا خواهد کرد. این منبع روز سه‌شنبه گفت، این معامله یکی از قراردادهایی است که امسال انجام می‌شود، زیرا این شرکت آغاز فروش از پروژه توسعه میدان شمالی خود را تضمین می‌کند.

رقابت برای خرید ال ان جی در سال گذشته پس از جنگ اوکراین افزایش یافت، به ویژه اروپا به مقادیر زیادی برای کمک به جایگزینی گاز خط لوله روسیه که تقریباً 40 درصد از واردات این قاره را تشکیل می داد، نیاز داشت.

اما آسیا، با اشتیاقی زیاد برای انعقاد قراردادهای خرید و فروش بلند مدت، تاکنون برنده اصلی تامین گاز از پروژه عظیم توسعه تولید قطر بوده است که قرار است ظرفیت مایع سازی خود را بیش از 60 درصد افزایش دهد.

این دومین قرارداد بلندمدت فروش ال ان جی برای آسیا است آن هم از زمانی که قطرانرژی شروع به فروش گازی که انتظار می رود از پروژه توسعه میدان شمالی وارد جریان شود. این پروژه دو فازی ظرفیت مایع سازی گاز طبیعی در قطر را تا سال 2027 از 77 میلیون تن به 126 میلیون تن در سال افزایش می دهد.

اولین قرارداد آسیایی قطر، با سینوپک چین، طولانی ترین قرارداد امضا شده به مدت 27 سال برای عرضه 4 میلیون تن در سال بوده است. قراردادهای خرید و فروش قطر انرژی برای عرضه سالانه حدود 2 میلیون تن به آلمان از طریق مشارکت با ConocoPhillips حداقل یک دوره 15 ساله را شامل می شود.

قطر در حال حاضر بزرگترین صادرکننده ال ان جی جهان است و پروژه توسعه میدان شمالی موقعیت این کشور را تقویت کرده و به تضمین عرضه بلند مدت گاز در سطح جهانی کمک خواهد کرد. میدان شمالی بخشی از بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است که قطر با ایران مشترک است و ایران آن را پارس جنوبی می‌نامد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *