رنج‌ سازی دلار در کانال تاریخی

,
رنج‌ سازی دلار در کانال تاریخی

به گزارش بازار نفت و گاز، به نظر می‌رسد که نرخ دلار در معاملات غیر‌رسمی با کانال قیمتی ۴۴‌ هزار تومانی خداحافظی کرده و در حال رنج‌سازی در کانال بالاتر است. در حالی که تا پیش از این کانال ۴۵‌هزار تومانی محل حضور کوتاه‌ مدت نرخ دلار آزاد بود، اکنون پس از حدود ۴ روز در سطوح قیمتی نیمه دوم این کانال در حال نوسان بوده و حتی تمایلاتی به کانال بالاتر نیز از خود نشان داده است.

البته این در حالی است که عمده فرآیند تامین ارز کشور در معاملات رسمی سامانه نیما صورت می‌گیرد و در معاملات خرد نیز از ابتدای بهمن ماه سقف خرید ارز در صرافی‌ها (با نرخ کمتر از بازار آزاد) 2/5 برابر شده است. اما با این حال به عقیده کارشناسان ارزی بازار تهران معاملات غیر‌رسمی، هرچند در حجم کمتر از بازار‌های رسمی، نقش مسیریاب نرخ ارز در ایران را بازی کرده و عامل مهمی در جهت افزایش یا کاهش قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات است.

در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در پایان معاملات روز گذشته با حدود ۱۷۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۴۵‌ هزار و ۸۲۰ تومان رسید. با افزایشی شدن نرخ دلار غیر‌رسمی در معاملات روز گذشته قیمت سکه طلا نیز که در روز دوشنبه بدون تغییر نسبت به نرخ‌های پیشین به فعالیت خود پایان داده بود، افزایشی شد و به میانه‌های کانال ۲۵ میلیون تومانی رسید.

روند کم نوسان دلار صرافی ها

دیروز سه‌شنبه ۲۵ بهمن ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار تهران افزایشی بود. در حالی که هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات آزاد روز گذشته حدود ۱۷۰ تومان افزایش یافته و به سطوح قیمتی انتهای کانال ۴۵‌ هزار تومانی رسید، نرخ ارز مذکور در معاملات رسمی صرافی‌های کشور نوسان اندک ۱۰ تومانی را تجربه کرد و مانند روز‌های پیشین در سطوح قیمتی پله‌های چهارم و پنجم کانال ۴۳‌ هزار تومانی به فعالیت خود پایان داد. کارشناسان ارزی روند کم نوسان دلار صرافی‌ها را ناشی از تلاش بانک مرکزی در جهت جلوگیری از افزایش نرخ رسمی ارز می‌دانند.

این در حالی است که مشاهدات به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که با تداوم فعالیت دلار رسمی در کانال ۴۳‌ هزار تومانی و رشد دلار آزاد تا انتهای کانال ۴۵‌هزار تومانی، صفوف خرید متقاضیان دلار سهمیه‌ای به بنگاه‌های معاملاتی بازگشته و بازار مجددا شلوغ شده است. چراکه با وجود اختلاف قیمت حدودا ۲‌ هزار و ۵۰۰ تومانی میان این دو نرخ صرفه اقتصادی فعالیت‌های سودجویانه نیز افزایش یافته و افراد بیشتری با هدف کسب سود اقدام به خرید و فروش ارز سهمیه‌ای خود می‌کنند.

روز گذشته علاوه بر روند نرخ ارز، قیمت سکه طلا نیز افزایش یافت. بر این اساس قیمت هر قطعه سکه ضرب امامی با حدود ۳۵۰‌ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۲۵ میلیون و ۴۵۰‌ هزار تومان رسید.

منبع: دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *