برای جلوگیری از کمبود عرضه: اروپا باید تقاضای گاز را کاهش دهد

کاهش تقاضای گاز

اروپا موفق به کاهش مصرف گاز طبیعی بیش از اهداف تعیین شده در تابستان گذشته شده است اما ممکن است مجبور شود تقاضا را در سال جاری و در سال‌های آتی بیشتر کاهش دهد تا بتواند کمبود عرضه گاز از طریق خط لوله روسیه را جبران کند. اروپا با این اقدام، نه تنها از کمبودها در بازار گاز جلوگیری می‌کند بلکه تعادل بین عرضه و تقاضا را نیز برقرار ‌می‌کند.

موسسه مک‌کنزی در تحلیلی اعلام کرد اروپا عرضه کم روسیه و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا مصرف را در سال 2022 با کاهش 57 میلیارد مترمکعبی مصرف جبران کرد.

کاهش تقاضای گاز

تحلیلگران مک‌کنزی معتقدند اروپا با کاهش بیشتر تقاضا و منابع جدید عرضه گاز طبیعی ممکن است بتواند در چند سال آینده تعادل را حفظ کند. با این حال، عوامل متعددی می‌توانند در ایجاد سناریوی عرضه کم دخیل باشند و اروپا باید مصرف خود در سال جاری میلادی را 55 میلیارد مترمکعب بیشتر از سال 2022 کاهش دهد تا بازار به ثبات برسد.

تحلیلگران پیش بینی کردند اروپا در سال‌های آینده ممکن است برای کاهش تقاضای گاز با هدف مدیریت شوک عرضه ناشی از جنگ اوکراین به اقدامات بیشتری نیاز داشته باشد. علیرغم این که انتظار می‌رود عرضه و تقاضای انرژی در اروپا متعادل شود، اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد زیرا بی ثباتی قیمت‌ها و اختلالات عرضه اقتصاد را اروپا را تهدید می کند.

داده‌های یورواستات در هفته گذشته نشان داد که اتحادیه اروپا بین اوت 2022 تا مارس 2023 توانسته است به هدف کاهش مصرف گاز خود دست یابد.

مصرف گاز طبیعی اتحادیه اروپا از اوت 2022 تا مارس 2023 در مقایسه با میانگین مصرف ماه های مشابه بین سال های 2017 و 2022، 17.7 درصد کاهش یافته است. با این حال، این صرفه جویی بیشتر از هدف 15 درصدی تعیین شده در تابستان گذشته بود. تلاش‌ برای کاهش تقاضا، زمستان ملایم‌تر و تحلیل تقاضا در صنعت همگی به اروپا کمک کرده‌اند تا از کمبود گازی که دولت‌ها پیش از زمستان از آن می‌ترسیدند جلوگیری کند.

در آینده، اروپا باید همچنان به صرفه جویی در گاز ادامه دهد زیرا تقاضا در آسیا ممکن است افزایش یابد و زمستان 2023/2024 به ملایمت زمستانی که گذشت، نباشد. بر اساس داده‌های شرکت Gas Infrastructure Europe، ذخیره‌سازی گاز اتحادیه اروپا تا ۲۴ آوریل ۵۸ درصد پر بود و در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

معتدل بودن هوای زمستان و کاهش تقاضای ال ان جی از آسیا به اروپا کمک کرد تا قبل از فصل گرمایش 2022/2023، ذخیره‌سازی به میزان کافی انجام شده و موجودی مخازن افزایش یابد. اتحادیه اروپا به‌تازگی اولین فرایند ثبت سفارشات گاز را برای شرکت‌های اروپایی از طریق مکانیسم ​​AggregateEU فراهم کرده است تا برای خرید مشترک گاز در سطح اتحادیه اروپا آماده شوند و انتظار می رود اولین توافق‌ نامه‌های خرید قبل از تابستان به امضاء برسند.

کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد این مکانیسم نقطه عطفی برای اتحادیه اروپا است تا با پر‌کردن مجدد ذخایر گاز برای زمستان آینده آماده شود. تقاضای گاز آسیا برخلاف کاهش قیمت‌های لحظه‌ای ال ان جی که همچنان به پایین‌ترین حد خود در دو سال اخیر ادامه می‌دهد، همچنان ضعیف است. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که تقاضای آسیایی در طول تابستان و پیش از آغاز زمستان آینده پایین بماند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *