کاهش 75 درصدی تولید نفت ونزوئلا طی ده سال گذشته

کاهش 75 درصدی تولید نفت ونزوئلا طی ده سال گذشته

کاهش 75 درصدی تولید نفت ونزوئلا طی ده سال گذشته؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

بر اساس بررسی آماری بریتیش پترولیوم از انرژی جهانی 2022، ونزوئلا بیش از هر کشور دیگری در جهان ذخایر نفت ثابت شده دارد. ذخایر اثبات شده 304 میلیارد بشکه ای ونزوئلا از 298 میلیارد بشکه عربستان سعودی فراتر رفته است. هر دو بسیار جلوتر از ذخایر اثبات شده 69 میلیارد بشکه ای آمریکا هستند.
اما 3 تولیدکننده برتر نفت در سال 2021 آمریکا با 11.1 میلیون بشکه در روز روسیه با 10.5 میلیون بشکه در روز و عربستان سعودی با 9.4 میلیون بشکه در روز بودند.
ونزوئلا با تنها 605 هزار بشکه نفت در روز در رتبه 25 تولیدکنندگان نفت جهان قرار گرفته است.

نفت خام سنگین ونزوئلا به ویژه مورد توجه پالایشگاه های آمریکایی است. چگونه است کشوری با این همه نفت، اینقدر کم تولید می کند؟ و چرا این کشور طی دهه گذشته شاهد کاهش بیش از 75 درصدی تولید نفت خود بوده است؟

یکی از دلایل افول صنعت نفت ونزوئلا این است که بسیاری از کشورها – از جمله ایالات متحده – تحریم های مختلفی را در طول سال های گذشته علیه این کشور اعمال کرده اند. دولت ترامپ نیز بخش نفت ونزوئلا را در سال 2019 تحت تحریم قرار داد.

اما کاهش شدید تولید، که قبل از تحریم‌های ترامپ رخ داد، عمدتاً نتیجه سیاست‌های خود ونزوئلا بود.
در دهه اول قرن حاضر، قیمت نفت به شدت افزایش یافت. از میانگین سالانه 26 دلار در هر بشکه در سال 2002، قیمت جهانی تا سال 2007 به 80 دلار در هر بشکه رسید. دولت ونزوئلا، به رهبری هوگو چاوز فقید، با شروع سرمایه گذاری های انجام شده توسط شرکت های نفتی بین المللی، به دنبال سهم بیشتری از درآمد بود. دولت کاراکاس قبلاً مقدار قابل توجهی پول از صنعت نفت برای تامین هزینه برنامه های اجتماعی جمع آوری کرده بود، اما کافی نبود.

ونزوئلا خواستار تغییراتی در توافقنامه های انجام شده با شرکت های نفتی بین المللی شد که اکثریت کنترل پروژه ها را در اختیار شرکت نفت دولتی این کشور قرار می داد.
ولی شرکتهای آمریکایی اکسون موبیل و کونوکوفیلیپیس با این درخواست مخالفت کردند. و در نتیجه دارایی های آنها مصادره شد. این سلب مالکیت ها بعداً غیرقانونی اعلام شد و به هر دو شرکت غرامت پرداخت گردید.

بیشتر ذخایر نفت اثبات شده ونزوئلا از نفت خام بسیار سنگین در کمربند اورینوکو تشکیل شده است. این نفت برای توسعه و بهره برداری، به سطح بالاتری از تخصص فنی نیاز دارد که شرکت های بین المللی از آن برخوردار هستند.

با این حال، پیامد سیاست های نادرست دولت ونزوئلا این بود که اکثر شرکت های بین المللی اساساً از این کشور بیرون رانده شدند.
علاوه بر این، دولت چاوز بسیاری از کارمندان با تجربه شرکت نفت دولتی ونزوئلا را در سال 2003 اخراج کرد و آن سمت ها را با وفاداران چاوز پر کرده بود.
نتیجه این اقدامات چیزیی جز از دست دادن تخصص، تحریم های بین المللی، عدم سرمایه گذاری مجدد در صنعت نفت نبود و کاهش قیمت نفت در سال 2015 منجر به افول شدیدی در صنعت نفت ونزوئلا شد.

آمریکا بخشی از تحریم‌های ونزوئلا را لغو کرد

این کاهش تولید به ویژه بر پالایشگاه های ایالات متحده تأثیر گذاشته است. نفت ونزوئلا سنگین است، به این معنی که نیاز به پالایش بیشتر توسط پالایشگاه ها دارد. اما پالایشگاه های آمریکایی میلیاردها دلار برای فرآوری نفت سنگین سرمایه گذاری کرده اند. این نفت نسبت به نفت سبکتر ارزان تر است و در نتیجه پالایشگاه ها از فرآوری این نفت خام به محصولات نهایی درآمد بیشتری کسب می کنند.

اما، دولت ایالات متحده اخیراً تحریم‌ها را کمی کاهش داد و به شورون اجازه داد تا تولید خود را در یک سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت نفت دولتی ونزوئلا گسترش دهد و این نفت را به ایالات متحده ارسال کند.

رویترز هفته گذشته گزارش داد که شورون مجوزی از وزارت خزانه‌داری آمریکا دریافت کرده است که به آن اجازه می‌دهد بیش از 100000 بشکه در روز نفت خام ونزوئلا را در این ماه به ایالات متحده ارسال کند.

این توافق ممکن است در نهایت به ونزوئلا کمک کند تا تولید نفت خود را پس از بیش از یک دهه کاهش افزایش دهد. روی کاغذ، ونزوئلا به تنهایی می تواند تقاضای جهانی نفت را برای نزدیک به یک دهه برآورده کند. این کشور می تواند در این فرآیند ثروتمند شود. اما چند کار مهم برای انجام دادن دارد.

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *