رابطه قیمت نفت و تورم چیست؟

رابطه قیمت نفت و تورم چیست

رابطه بین قیمت نفت و تورم چیست؟ افزایش قیمت نفت چه تاثیری بر تورم دارد؟ علل و پیامدهای احتمالی افزایش قیمت نفت بر کل اقتصاد چیست؟ افزایش قیمت نفت اغلب با عناوین وحشتناکی مرتبط است که به سرمایه گذاران در مورد تهدید احتمالی تورم هشدار می دهد. اما آیا بین قیمت نفت و تورم رابطه ای وجود دارد؟ با توجه به افزایش سریع قیمت نفت در گذشته نه چندان دور، نمی توان تعجب کرد که چه چیزی باعث آن شده است و چه تاثیری می تواند بر اقتصاد داشته باشد.

رابطه قیمت نفت و تورم

نفت خام یک نهاده اصلی اقتصادی است، بنابراین افزایش قیمت نفت به تورم کمک می کند، که نرخ کلی افزایش قیمت را در کل اقتصاد اندازه گیری می کند. تورم که با افزایش سالانه شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) اندازه گیری می شود در مارس 2022 در بحبوحه اختلالات عرضه COVID-19 به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسید. قیمت نفت خام به بالاترین سطح در یک دهه اخیر رسید، زیرا آمریکا و متحدانش تحریم‌هایی را علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین اعمال کردند.

رابطه قیمت نفت و تورم چیست؟

تورم ارزش پول را کاهش می دهد و منجر به افزایش قیمت کالاها و خدمات مصرفی می شود. به نوبه خود، هزینه های زندگی بیشتر برای مصرف کنندگان می تواند بر مخارج اختیاری و رشد اقتصادی تأثیر منفی بگذارد.

از نظر تاریخی، افزایش قیمت نفت از نظر آماری با تورم همبستگی دارد. با افزایش قیمت نفت، قیمت کالاهایی که به نفت وابسته هستند نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال، هزینه ها ممکن است برای کالاهای ساخته شده از محصولات نفتی مانند پلاستیک، یا برای کالاهایی مانند میوه ها و سبزیجات که به طور سنتی از طریق کامیون ها و قطارهای با سوخت بنزین یا گازوئیل به بازار منتقل می شوند، افزایش یابد.

رابطه بین قیمت نفت و تورم

همبستگی بین تورم و قیمت نفت

قیمت بالاتر نفت به طور مستقیم و با افزایش هزینه نهاده ها به تورم کمک می کند. همبستگی قوی بین تورم و قیمت نفت در طول دهه 1970 وجود داشت. پتانسیل نفت برای تحریک تورم کاهش یافته است زیرا اقتصاد ایالات متحده کمتر به آن وابسته شده است.

قیمت نفت به دلیل نقش نفت به عنوان یک نهاده کلیدی، تأثیر بیشتری بر قیمت تولیدکننده دارد.
برخی استدلال می کنند که انرژی های تجدیدپذیر پرهزینه می تواند همبستگی بین هزینه های انرژی و نرخ تورم بالاتر را دوباره تقویت کند.

رابطه بین تورم آمریکا و قیمت نفت

تورم بالاتر منجر به افزایش قیمت نفت می شود. در بلندمدت، اگر فدرال رزرو برای کنترل تورم، نرخ بهره را افزایش دهد و رشد اقتصادی را کند کند، قیمت نفت در نتیجه کاهش خواهد یافت.

آیا تورم برای قیمت نفت خوب است یا بد؟

بستگی به بازه زمانی دارد. در کوتاه مدت. تورم بالاتر منجر به افزایش قیمت نفت می شود. در بلندمدت، اگر فدرال رزرو برای کنترل تورم، نرخ بهره را افزایش دهد و رشد اقتصادی را کند کند، قیمت نفت در نتیجه کاهش خواهد یافت.

تاریخچه رابطه تورم و قیمت نفت خام

نفت خام سهم بیشتری در تورم در دهه 1970 داشت، زمانی که به ازای هر واحد تولید اقتصادی به شدت مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان، اقتصاد ایالات متحده بیش از یک بشکه نفت خام به ازای هر 1000 دلار تولید ناخالص داخلی مصرف می کرد. تا سال 2015، این میزان به حدود 0.4 بشکه در هر 1000 دلار تولید ناخالص داخلی کاهش یافت.

تاثیر قیمت نفت بر اقتصاد خرد و کلان

تغییرات قیمت نفت چگونه بر اقتصاد خرد و کلان تأثیر می گذارد؟ حرکت در قیمت نفت می تواند تاثیر اقتصادی در مقیاس خرد و کلان داشته باشد. در ادامه به تاثیر قیمت نفت بر اقتصاد خرد و کلان و تورم حاصله از آن می پردازیم.

تاثیر قیمت نفت در سطح اقتصاد کلان

در سطح اقتصاد کلان، قیمت های بالاتر نفت می تواند تولید و حمل و نقل کالا یا ارائه خدمات را برای شرکت ها بسیار گران تر کند، همانطور که در بالا بحث شد. افزایش قیمت نفت همچنین می تواند به طور غیرمستقیم هزینه های تولید، حمل و نقل و گرمایش را برای مشاغل افزایش دهد و تولید را گران تر کند. به نوبه خود، تولیدکنندگان ممکن است تصمیم بگیرند که این هزینه ها را به مصرف کنندگان منتقل کنند.

تاثیر قیمت نفت در سطح اقتصاد خرد

در سطح اقتصاد خرد، همانطور که بسیاری از مصرف‌کنندگان به خوبی می‌دانند، افزایش قیمت‌ها در پمپ و فروشگاه‌ها می‌تواند هزینه‌های اختیاری را کاهش دهد که در غیر این صورت ممکن بود برای وسایل الکترونیکی جدید، لباس یا تعطیلات خرج می‌شد. افزایش قیمت کالاها و خدمات مصرفی در بلندمدت می تواند تقاضا برای آن محصولات را کاهش دهد و منجر به کندی رشد اقتصادی یا حتی رکود شود.

رابطه قیمت نفت با شاخص تورم

به طور سنتی، شاخص تورم که بیشترین بازدید را داشت، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) بود، که مشخص بود با قیمت نفت حرکت می کند. اداره آمار کار ایالات متحده CPI را به عنوان “اندازه گیری میانگین تغییر در طول زمان در قیمت های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان شهری برای سبدی بازار از کالاها و خدمات مصرفی” تعریف می کند.

سبد CPI شامل محصولات و خدمات در بخش های غذا و نوشیدنی، پوشاک، مسکن، حمل و نقل، مراقبت های پزشکی، تفریح، آموزش و ارتباطات است.

رابطه نفت با تورم کالاهای مصرفی

قیمت های بالاتر نفت می تواند هزینه کالاهای مصرفی را افزایش دهد زیرا تولیدکنندگان این کالاها در افزایش هزینه های تولید و حمل و نقل خود نقش دارند. این هزینه ها اغلب به مصرف کنندگان منتقل می شود. افزایش قیمت نفت می تواند یک سیگنال خرید برای سرمایه گذاران طلا باشد زیرا این فلز گرانبها به عنوان پوششی در برابر تورم و آشفتگی اقتصادی در نظر گرفته می شود.

تاثیر مستقیم قیمت نفت بر تورم

قیمت نفت تا دسامبر 2021 حدود 7.3 درصد از CPI را به خود اختصاص داده است، از جمله وزن شاخص حدود 4 درصد برای کالاهای انرژی. علاوه بر آن تاثیر مستقیم بر تورم، قیمت های بالاتر نفت به طور غیرمستقیم باعث افزایش تورم می شود. زیرا نفت خام یک عنصر کلیدی در پتروشیمی های مورد استفاده برای ساخت پلاستیک است. بنابراین، نفت گرانتر باعث افزایش قیمت بسیاری از محصولات ساخته شده با پلاستیک می شود.

به طور مشابه، قیمت مصرف کننده در هزینه های حمل و نقل، از جمله قیمت سوخت، و هزینه نفت تقریباً نیمی از قیمت خرده فروشی بنزین را تشکیل می دهد.

سهم غیرمستقیم قیمت نفت خام بر تورم در شاخص CPI اصلی منعکس می‌شود، که قیمت انرژی یا مواد غذایی را شامل نمی‌شود، زیرا آنها تمایل به نوسان‌پذیری بیشتری دارند.

تاثیر کاهش قیمت نفت بر تورم

مطالعه ای توسط بانک فدرال رزرو دالاس در سپتامبر 2021 نشان داد که اگر قیمت نفت خام به مدت سه ماه قبل از عقب نشینی به 100 دلار در هر بشکه افزایش یابد، این افزایش نرخ تورم سالانه را در کوتاه مدت 3 واحد درصد افزایش می دهد و اثر آن کاهش می یابد.

رابطه قیمت نفت و تورم در سال ۲۰۲۲

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در شهادت شش ماهه خود در برابر کمیته بانکی سنای ایالات متحده در مارس 2022 گفت که به عنوان یک قاعده کلی، هر 10 دلار افزایش به ازای هر بشکه در قیمت نفت خام، تورم را 0.2 درصد افزایش می دهد و رشد اقتصادی را 0.1 درصد کاهش می دهد.

کاهش رابطه نفت خام و تورم

برخی از تحلیلگران استدلال کرده اند که ارتباط اخیر بین کاهش اهمیت نفت خام به عنوان یک ورودی اقتصادی و نرخ تورم کمتر ممکن است دیگر برقرار نباشد. زیرا نفت با آسیب کمتر آب و هوا تکمیل می شود، اما منابع انرژی تجدیدپذیر گرانتر و زنجیره تامین جهانی جای خود را به پرهزینه تر داخلی یا منطقه ای می دهد.

افزایش قیمت نفت باعث چه نوع تورمی می شود؟

قیمت نفت در طول تاریخ تأثیر بیشتری بر شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) نسبت به CPI داشته است. PPI قیمت کالاها را در سطح عمده فروشی اندازه گیری می کند.

عوامل افزایش قیمت نفت و تورم

چه عوامل دیگری می تواند باعث افزایش قیمت نفت شود؟

علاوه بر تقاضای نفت برای تولید انبوهی از محصولات به علاوه استفاده از آن توسط صنعت حمل و نقل، عوامل دیگری که می توانند باعث افزایش قیمت نفت شوند عبارتند از تنش های ژئوپلیتیکی، عرضه محدود و افزایش قدرت اقتصادی.

رویکرد بهای نفت بر تورم

در حالی که قیمت نفت از نظر تاریخی با تورم همبستگی داشته است، این رابطه از دهه 1970 کمتر آشکار شده است. کاهش این همبستگی احتمالاً نتیجه رشد بخش خدمات است که انرژی را با شدت کمتری نسبت به تولید مصرف می کند.

از آنجایی که نفت یک ورودی کلیدی در تولید و یک عامل اصلی هزینه در حمل و نقل است، قیمت نفت تمایل دارد تا تأثیر بیشتری بر قیمت تمام شده کالاها نسبت به خدمات داشته باشد. همچنین همبستگی نسبتا ضعیف بین نفت و CPI و رابطه قوی بین نفت خام را توضیح می‌دهد.

بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *