عربستان سعودی چگونه از درآمد نفتی برای کاهش اتکا به نفت استفاده می‌کند؟

عربستان سعودی چگونه از درآمد نفتی برای کاهش اتکا به نفت استفاده می‌کند؟

عربستان در چارچوب چشم‌انداز ۲۰۳۰ و با طرحی ۶.۷ تریلیون دلاری، آثاری شگرف بر ورزش جهان باقی خواهد گذاشت. ادغام انجمن گلف‌بازان حرفه‌ای (پی‌جی‌ای)، یکی از شناخته‌شده‌ترین تورهای گلف جهان، با لیگ لیو، خبر بزرگی برای طرفداران، متولیان و بازیکنان این ورزش لوکس است.

قرارداد صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی با تورهای سنتی گلف، یعنی انجمن گلف‌بازان حرفه‌ای جهان و شاخه اروپایی آن، تورهای دی‌پی ورلد، آشکارا نشان‌دهنده تمایل این پادشاهی به خرید دارایی‌های چشمگیر در سراسر جهان است. صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی هر سه نهاد فعال در حوزه گلف مردان را به لحاظ مالی تغذیه خواهد کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی از بزرگ‌ترین صندوق‌های ثروت ملی در جهان با دارایی ۷۰۰ میلیارد دلاری در چشم‌انداز ۲۰۳۰، به جسورانه‌ترین شکل به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصادی بدون اتکا به نفت است. عربستان در چارچوب چشم‌انداز ۲۰۳۰ و با طرحی ۶.۷ تریلیون دلاری، آثاری شگرف بر ورزش جهان باقی خواهد گذاشت.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی در چشم‌انداز پیش‌رو برای خود نقش تاثیر‌گذارترین پایگاه سرمایه‌گذاری جهان را در نظر گرفته است که می‌تواند با ایجاد فرصت‌های جدید در اقتصاد آینده جهان، تحول اقتصادی عربستان سعودی را نیز هدایت کند.

این صندوق از سال‌ها پیش با سرمایه‌گذاری پایدار در طیف گسترده‌ای از تجارت‌های بین‌المللی از جمله بانک آمریکا، شرکت بویینگ، سیتی گروپ، دیزنی، فیس‌بوک و نینتندو سهام زیادی از آن‌ها را از آن خود کرد.
با این حال امواج ناشی از سرمایه‌گذاری در حوزه ورزش پرتلاطم‌تر از سایر حوزه‌ها است.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی سال ۲۰۲۱ باشگاه فوتبال لیگ برتری نیوکاسل یونایتد انگلستان را به مبلغ بیش از ۳۰۰ میلیون پوند خرید. این صندوق برای مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول ۱ هم حدود ۲۰ میلیارد دلار در نظر گرفته است و درباره میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۳۰ هم زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد. این صندوق همچنین بازیکنان مشهوری چون کریستیانو رونالدو و کریم بنزما را به لیگ حرفه‌ای فوتبال عربستان سعودی آورد تا با برداشتن گام‌هایی محکم، به آنچه در سر دارد برسد.

ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی که هشت سال پیش تنها ۱۵۰ میلیارد دلار بود، امروز به ۷۰۰ میلیارد دلار رسیده است؛ اما بلندپروازی‌های این صندوق از این هم فراتر است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵، یعنی کمتر از دو سال دیگر، میزان دارایی خود را به یک تریلیون دلار برساند؛ البته با این امید که نزدیک به یک‌سوم سرمایه‌گذاری‌ها در خارج از عربستان سعودی انجام شود.

مغز متفکر سرمایه‌گذاری جدید عربستان سعودی در حوزه ورزش، شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۷ ساله این کشور است. او ششمین پسر سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *