انرژی‌ های تجدید‏‌پذیر؛ محدود و نامطمئن

,
انرژی‌ های تجدید‏‌پذیر؛ محدود و نامطمئن

به گزارش بازار نفت و گاز، عربستان‌ سعودی یکی از برجسته‌‌‌‌‌‌ترین اعضای اوپک‌‌‌‌‌‌ پلاس، معتقد است که بحران انرژی کنونی عمدتا نتیجه کاهش معنادار جذب سرمایه‌گذاری جدید در حوزه هیدروکربن‌‌‌‌‌‌ها است.جنگ بین روسیه و اوکراین، به گزارش پولتیکو، امنیت انرژی قاره‌ سبز را به‌ خطر انداخته و اقتصاد جهانی را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است.

در نتیجه جنگ، قیمت نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و مشتقات آن، به‌ طور قابل‌ توجهی افزایش یافته‌ است. در شرایط کنونی، بسیاری از دولت‌ها به فکر جایگزینی برای سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی مانند انرژی‌‌‌‌‌‌های تجدید‌‌‌‌‌‌پذیر هستند که از این طریق بتوانند با چالش تامین منابع پایدار انرژی مقابله کرده و در عین‌حال پاسخگوی فعالان حوزه محیط‌ زیست برای کاهش حداکثری کربن باشند.

در زمانی‌ که توجه جهانیان بیش از پیش، معطوف به محیط‌ زیست و پایداری اکوسیستم شده‌ است، کسب‌ و کارها و دولت‌ها انرژی پاک را گزینه خوبی برای مقابله با بحران کمبود حامل‌‌‌‌‌‌های انرژی ناشی از افزایش قیمت سوخت، عمدتا در نتیجه جنگ در اوکراین می‌دانند.

انرژی پاک، مقابل سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی

با این همه، تلاش‌‌‌‌‌‌ جامعه‌ جهانی برای تقویت انرژی‌‌‌‌‌‌های تجدید پذیر، با برنامه‌های سازمان کشورهای صادر کننده نفت موسوم به اوپک‌ پلاس که خواستار افزایش سرمایه‌ گذاری در حوزه هیدروکربن‌‌‌‌‌‌ها است، در تضاد کامل است. در همین چارچوب و به گزارش بلومبرگ، هیثم الغیس، دبیر کل اوپک‌ پلاس، از کشورها و سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاران کلان خواست تا برای تامین «نیازهای انرژی آینده جهان» بیشتر در صنعت نفت سرمایه‌گذاری کنند. الغیس تاکید کرد که سیاست‌های آب‌ و‌ هوایی باید «متوازن‌‌‌‌‌‌تر و منصفانه‌‌‌‌‌‌تر» از گذشته باشند.

علاوه‌ بر این، به نقل از خبر‌‌گزاری رسمی کویت، اوپک‌ پلاس به برقراری ثبات در بازار جهانی نفت متعهد می‌ماند. در عین‌حال اما، پر واضح است که همگان باید در راستای تحقق انتقال منسجم و جامع به انرژی‌‌‌‌‌‌های پاک که تضمین امنیت انرژی جهانیان را در پی خواهد داشت، تلاش کنند.

نقش محوری اوپک‌‌‌‌‌‌پلاس در معادلات انرژی

از زمان آغاز جنگ در اوکراین اوپک‌ پلاس، سازمانی‌که روسیه از اعضای اصلی آن به‌حساب می‌آید، درگیر مناقشات متعددی بر سر تصمیمات مربوط به تولید، انتقال و فروش نفت اعضای خود بوده‌است. در ماه اکتبر، اوپک‌‌‌‌‌‌ پلاس با وجود قیمت‌های بالای سوخت و درخواست غرب برای افزایش تولید، کاهش تولید اعضا را به میزان ۲‌ میلیون بشکه در روز مصوب کرد.

اظهارات الغیس در جریان نمایشگاه نفت مصر (EGYPS)، اجلاسی که در قاهره با موضوع «شمال آفریقا و دریای مدیترانه؛ حمایت از عرضه و تقاضای انرژی در جهانی پایدار» برگزار شد، بیان شد که در آن کربن‌‌‌‌‌‌ زدایی، گذار به انرژی‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر و لزوم برقراری امنیت انرژی مورد بحث و تبادل‌ نظر قرار گرفت.

الغیس همچنین از همه دست‌‌‌‌‌‌ اندر کاران و فعالان بازارهای جهانی انرژی خواست تا با نگاهی جامع، «به تصویر بزرگ‌‌‌‌‌‌تر نگاه کنند.» او همچنین افزود صنعت سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی برای چندین سال‌ متوالی از حجم پایین سرمایه‌ گذاری رنج می‌‌‌‌‌‌برد. او تصریح کرد صنعت نفت و گاز جهانی تا سال‌ ۲۰۴۵ و سالانه، باید معادل ۵۰۰‌ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری جدید در بخش‌های مختلف، جذب و عملیاتی کند.

در همین راستا، دبیر کل اوپک‌‌‌‌‌‌ پلاس تاکید کرد که نشست آتی اقلیم کاپ ۲۸ در امارات‌ متحده‌ عربی که قرار است در اواخر سال‌ جاری میلادی برگزار شود، «به‌عنوان فرصتی مغتنم برای بررسی راه‌‌‌‌‌‌حل‌‌‌‌‌‌های فراگیر، پایدار و مبتنی بر اجماع همگان برای ایجاد تغییرات اقلیمی خواهد بود.»

نفت؛ همچنان اولویت نخست بازار انرژی

اظهارات الغیس با نظر دیگر رهبران و شرکت‌های فعال جهان در حوزه نفت و گاز، مطابقت دارد. به‌رغم محبوبیت فزاینده انرژی‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر، سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی همچنان نقش کلیدی در بخش انرژی ایفا می‌کنند. حتی جو بایدن، رئیس‌ جمهور ایالات‌ متحده نیز اعتراف کرده‌ است که جهان حداقل تا یک دهه دیگر، به نفت نیاز خواهد داشت. در سراسر اقیانوس اطلس، شرکت‌هایی مانند شل بریتانیا اعلام کرده‌اند که افزایش بودجه ‌سرمایه‌گذاری بر انرژی‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر را متوقف خواهند کرد، این در حالی است که بریتیش‌‌‌‌‌‌ پترولیوم کاهش تولید نفت و گاز خود را متوقف کرده‌است.

در همین چارچوب و به گزارش آتالایار، سلطان احمد الجابر، مدیرعامل شرکت ملی نفت امارات‌ متحده‌ عربی، گفت که تولیدکنندگان هیدروکربن باید در خط‌ مقدم گفت‌ و گوهای آب‌ و‌ هوایی باشند تا جهانیان ترغیب به استفاده از انرژی‌‌‌‌‌‌های پاک‌شده و از این مسیر اطمینان حاصل آید که قیمت سوخت متعادل‌‌‌‌‌‌ و مقرون‌ به‌ صرفه‌‌‌‌‌‌تر شود. گفتنی است الجابر به‌ عنوان رئیس اجلاس بعدی اقلیم، منصوب شده‌ است.

عربستان‌ سعودی، یکی از اعضای برجسته اوپک‌ پلاس نیز به نوبه خود، بحران انرژی کنونی را عمدتا نتیجه افت معنادار حجم سرمایه‌گذاری هیدروکربنی می‌داند، دیدگاهی که سایر کشورهای تولید کننده نفت نیز در مورد آن اتفاق‌‌‌‌‌‌ نظر دارند.

در همین ارتباط، مدیرعامل شرکت نفتی آرامکو عربستان، تاکید کرد که یکی از دلایل اصلی بحران کنونی، استمرار روند افت سرمایه‌گذاری در حوزه هیدروکربن در زمانی است که جایگزینی قابل‌ اطمینان برای سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی هنوز در دسترس نیست. او اذعان کرد که هرچند جنگ در اوکراین بر بازارهای جهانی انرژی تاثیر گذاشته است، اما جنگ، علت اصلی این بحران نیست. او ادامه داد: «متاسفانه همان‌‌‌‌‌‌گونه که همه ما انتظار داریم، حتی اگر درگیری متوقف شود، بحران کنونی انرژی به‌راحتی پایان نخواهد یافت.»

به گفته مدیرعامل آرامکوی عربستان، بحران انرژی در اروپا نشان داده‌ است که گزینه‌‌‌‌‌‌های جایگزین‌‌‌‌‌‌ به هیچ‌ عنوان آماده تحمل بار سنگین تقاضای جهانی نیستند. او در جمع فعالان بازار سرمایه عربستان‌ سعودی در ریاض اظهار کرد: در واقع، جهانیان در آینده کماکان به نفت و گاز وابسته خواهند بود، به‌ویژه در بخش‌هایی مانند حمل‌ و نقل، صنایع سنگین و تولید برق.

همراهی آفریقا در مسیر گذار از سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی

در همین راستا، طارق المولا، وزیر نفت و منابع معدنی مصر تاکید کرد که روابط مصر و آفریقا با اتحادیه اروپا و همچنین با سایر سازمان‌های بین‌المللی، بر مبنای ارتقای ساختار گذار از انرژی‌‌‌‌‌‌های سنتی و در نهایت پشت‌ سر گذاشتن سوخت‌‌‌‌‌‌های فسیلی، پایه‌‌‌‌‌‌ریزی شده‌ است. ترویج بهره‌‌‌‌‌‌برداری از انرژی‌‌‌‌‌‌های تجدیدپذیر از اصول اولیه حرکت در راستای کربن‌‌‌‌‌‌زدایی خواهد بود. در همین چارچوب، کمیسر انرژی اروپا نیز به نوبه خود، بر نیاز به تنوع‌ بخشی به منابع انرژی به‌منظور تضمین تامین انرژی پایدار تحت هر شرایطی، تاکید کرد.

به‌منظور حصول به هدف تنوع‌‌‌‌‌‌ بخشی در سبد انرژی، بروکسل با شرکای جدید خود در بخش انرژی مانند جمهوری‌ آذربایجان به توافق‌هایی دست‌ یافته؛ این در حالی است که سایر کشورهای قاره‌ سبز در همین مسیر، به کشورهایی مانند الجزایر و قطر چشم دوخته‌‌‌‌‌‌اند.

مصر همچنین برای اروپا به‌عنوان یک متحد کلیدی در این زمینه ظاهر شده و دیری نخواهد پایید که این کشور به قطب انرژی منطقه‌ای تبدیل شود. اتحادیه اروپا، مصر و رژیم صهیونیستی در سال‌ گذشته یادداشت تفاهمی امضا کردند که به‌‌‌‌‌‌ موجب آن گاز این رژیم (سرزمین‌‌‌‌‌‌های اشغالی)، پیش از عرضه به اروپا، به‌ کارخانه‌‌‌‌‌‌های مایع‌سازی مصر منتقل می‌شود.

به گزارش رویترز، طارق المولا در قاهره گفت: امیدواریم با تکیه بر این تفاهم‌نامه، مصر بتواند حجم نسبتا بالای گاز طبیعی مایع را که در طول سال‌ گذشته به اروپا تحویل داده بود، حفظ کند. او اضافه کرد مصر انتظار دارد در سال‌ جاری حدود ۵/ ۷ میلیون‌ تن ال‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی تولید و مطابق با روند سال‌ ۲۰۲۲،‌ برابر با ۸۰‌ درصد ال‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی تولیدی خود را به اروپا صادر کند.

منبع: دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *