رشد چشمگیر سهم انرژی های تجدیدپذیر در تولید برق جهان

, ,
رشد چشمگیر سهم انرژی های تجدیدپذیر در تولید برق جهان

رشد چشمگیر سهم انرژی های تجدیدپذیر در تولید برق جهان

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد افزایش مورد انتظار تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر طی چند سال آینده نشان‌دهنده نزدیک شدن جهان به نقطه اوج انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش برق است.

در گزارش منتشر شده آژانس از بازار برق در سال 2023، انتظار می رود رشد قابل توجهی در انرژی‌ های تجدیدپذیر طی سه سال آینده اتفاق بیفتد که سهم آنها از تولید برق جهانی را از 29 درصد در سال 2022 به 35 درصد در سال 2025 افزایش می‌ دهد.

با این حال، کاربرد تجهیزات گاز سوز و زغال سنگ کاهش خواهد یافت. در نتیجه، افزایش تولید برق جهانی در سال های آینده به کاهش CO₂ کمک شایانی خواهد کرد.

بر اساس ارزیابی های آژانس، انرژی‌ های تجدیدپذیر و هسته‌ ای بر رشد عرضه جهانی برق طی سه سال آینده مسلط خواهند بود و به طور متوسط ​​بیش از 90 درصد تقاضای مازاد را تامین خواهد کرد. انتظار می‌ رود چین بین سال‌ های 2023 تا 2025 بیش از 45 درصد از رشد تولید انرژی‌ های تجدیدذیر را به خود اختصاص دهد و پس از آن اتحادیه اروپا با سهم 15 درصدی در رتبه دوم قرار گیرد.

با این حال، آژانس هشدار داد که این افزایش منابع باید با تسریع در سرمایه ‌گذاری‌ همراه باشد تا تامین انرژی پاک بتواند با موفقیت در سیستم‌ های برق ادغام شود. علیرغم اینکه تولید انرژی‌ های تجدیدپذیر افزایش می‌ یابند و تقریباً تمام تقاضای برق مازاد تا سال 2025 برآورده می‌ شود، انتظار می ‌رود تولید برق جهانی از گاز طبیعی و زغال سنگ بین سال‌ های 2022 تا 2025 تقریباً ثابت بماند. در نتیجه، تولید برق پس از رسیدن به بالاترین حد خود در سال 2022، تا سال 2025 سیر نزولی خواهد داشت.

اکتبر گذشته، آژانس بین ‌المللی انرژی اعلام کرد انتظار می‌ رود انتشار دی‌ اکسید کربن (CO₂) در سطح جهان ناشی از احتراق سوخت‌ های فسیلی در سال 2022 کمتر از یک درصد افزایش یابد که در پی استفاده بی ‌رویه از منابع تجدیدپذیر و وسایل نقلیه برقی، افزایش بسیار کمتری نسبت به سال 2021 داشته است.

فاتح بیرول، مدیر آژانس بین‌ المللی انرژی درباره گزارش بازار برق گفت: خبر خوب این است که رشد روزافزون انرژی‌ های تجدیدپذیر و هسته ‌ای تقریباً تمام تقاضای مازاد را برآورده می ‌کند و نشان می‌ دهد ما در حال نزدیک شدن به نقطه اوج گازهای آلاینده در بخش برق جهان هستیم.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *