راه اندازی مجدد پالایشگاه کویت پس از آسیب به واحد نفت خام

,
راه اندازی مجدد پالایشگاه کویت پس از آسیب به واحد نفت خام

راه اندازی مجدد پالایشگاه کویت

اپراتور صنایع پتروشیمی کویت (کیپیک) گزارش داد که عملیات پالایشگاه جدید الزور کویت تنها چند هفته پس از تعطیلی این کارخانه از سر گرفته شده است. “کیپیک” بر روی راه اندازی مرحله ای پالایشگاه جدید با ظرفیت کامل 615 هزار بشکه در روز کار می کرد، اما با استناد به “دلایل فنی” نامشخص، تعطیلی این پالایشگاه را در 12 آوریل اعلام کرد.

منابع صنعتی مستقر در کویت گفته اند که خسارت به یکی از سه واحد تقطیر خام کمی زودتر از زمان اعلام شده رخ داده است. “کیپیک” درباره راه اندازی مجدد این پالایشگاه اعلام کرد: تیم های پشتیبانی تلاش های مستمر و متمرکزی برای بازگرداندن عملیات پالایشگاه انجام داده اند. این تعطیلی برای “کیپیک مایه شرمساری است”، زیرا اولین عملیات واحد تقطیر خام این پالایشگاه در نوامبر آغاز شد.

این پالایشگاه زمانی که به طور کامل به بهره برداری برسد، بزرگترین پالایشگاه کویت خواهد بود و از نوامبر صادرات محصولات پالایشی این کشور را افزایش داده است. دومین واحد از سه واحد تقطیر نفت خام این پالایشگاه با ظرفیت 205000 بشکه در روز ماه گذشته راه اندازی شد و کیپیک اعلام کرده است که تا 13 مارس، الزور 68 محموله را به 18 کشور ارسال کرده است.

موسسه تحقیقاتی کپلر اعلام کرد: صادرات محصولات پالایشی کویت تاکنون به طور میانگین 705000 بشکه در روز در سال جاری بوده است، در حالی که این رقم در سال گذشته 490000 بشکه در روز و در سال 2021 میلادی 384 هزار بشکه در روز بوده است.

در حالی که الزور بخش پایین دستی کویت را متحول کرده است، اما تاکنون سهم عمده ای در جایگزینی صادرات محصولات پالایشی روسیه به اروپا که تحت تاثیر ممنوعیت واردات قرار گرفته اند، نداشته است.

داده های کپلر نشان می دهد که در ماه های اخیر فقط 10000 تا 12000 بشکه در روز از تولید محصولات الزور به اروپا صادر شده است. صادرات کلی محصولات پالایشی کویت به اروپا از 58000 بشکه در روز در سال 2021 به 109000 بشکه در روز در سال گذشته و 209000 بشکه در روز تا کنون در سال جاری افزایش یافته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *