روسیه به یکی از تامین کنندگان اصلی نفت و گاز چین تبدیل شده است

, ,
روسیه به یکی از تامین کنندگان اصلی نفت و گاز چین تبدیل شده است

به گزارش بازار نفت و گاز، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که روسیه با حمل 13.8 میلیارد متر مکعب گاز به چین در 11 ماهه اول سال 2022 به یکی از تامین‌کنندگان اصلی نفت و گاز چین تبدیل شده است.

اکنون روسیه به دلیل داشتن اورال روسیه با تخفیف های زیاد، از عربستان سعودی که بزرگترین تامین کننده نفت خام چین است پیشی گرفته است. روسیه دومین تامین کننده گاز خط لوله چین و چهارمین تامین کننده گاز طبیعی مایع (LNG) چین است که محموله های ماه دسامبر 18 درصد بالاتر از تعهدات قراردادی روزانه است.

ده روز پیش، پوتین میدان گاز طبیعی Kovykta در شرق سیبری را افتتاح کرد. این موقعیت استراتژیک به روسیه اجازه دهد تا صادرات گاز به چین را در بحبوحه تنش های فزاینده بین مسکو و غرب افزایش دهد. افتتاحیه این میدان گازی اوج تلاش‌هایی است که حدود یک دهه پیش برای توسعه میدان‌های جدید و ساخت خط لوله Power of Siberia برای عرضه به بازار به سرعت در حال گسترش، آغاز شد.

در حال حاضر، روسیه فاقد خطوط لوله برای انتقال گاز از میادین گازی سیبری غربی و قطب شمال است. اولین خط لوله Power of Siberia شروع به انتقال گاز از شرق سیبری به چین در پایان سال 2019 کرد.

در حالی که روسیه در مواجهه با تحریم های شدید غرب به طور فزاینده ای به سمت Middle Kingdom روی می آورد، مسکو طرح هایی را برای ساخت خط لوله Power of Siberia 2 ارائه کرده است.

چین و هند به برخی از بزرگترین خریداران نفت و گاز روسیه تبدیل شده اند و جولیان لی، استراتژیست نفتی بلومبرگ فاش کرد که نفت خام اورال پرچمدار روسیه با تخفیف گسترده بیش از 30 دلار در هر بشکه یا حدود 40 درصد نسبت به نفت خام بین المللی برنت معامله می شود. در مقابل، یک سال پیش، اورال با تخفیف بسیار کمتر از 2.85 دلار به برنت معامله شد. اورال اصلی ترین ترکیب صادراتی روسیه است. طبق محاسبات بلومبرگ ممکن است مسکو ماهانه حدود 4 میلیارد دلار از درآمدهای انرژی خود را از دست بدهد.

بخش عمده واردات گاز اروپا ممکن است پس از بسته شدن خط لوله گاز در مرکز روسیه که گاز را از قطب شمال روسیه از طریق اوکراین به اروپا می رساند، بیشتر تحت تأثیر قرار گیرد. این خط لوله که در دهه 1980 ساخته شد، از طریق نقطه اندازه گیری Sudzha وارد اوکراین می شود و در حال حاضر مسیر اصلی گاز روسیه برای رسیدن به اروپا است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *