چین و هند نفت خام روسیه را بالاتر از سقف قیمت خریداری می کنند

چین و هند نفت خام روسیه را بالاتر از سقف قیمت خریداری می کنند

رویترز به نقل از تجار و آمارهای خود فاش کرده است که چین و هند، مشتریان اصلی نفت خام روسیه در ماه‌های اخیر، محموله‌های نفتی مسکو را در ماه آوریل با قیمت‌هایی بالاتر از سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه که توسط گروه 7 تعیین شده خریداری کرده اند.

داده های شرکت رفینیتو آیکون نشان می دهد نفت اورال روسیه اکنون بالاتر از سقف قیمت 60 دلار معامله می شود و بخش عمده ای از محموله های نفتی روسیه در ماه جاری میلادی تاکنون به هند و چین ارسال شده است.

بر اساس برآوردهای رویترز، تخمین زده می‌شود که هند بیش از 70 درصد از محموله‌های اورال در ماه آوریل را به خود اختصاص داده و چین نیز 20 درصد از این محموله‌ها را در این ماه دریافت کرده است.

چین و هند به ائتلاف موسوم به ائتلاف سقف قیمت متشکل از کشورهای غربی نپیوسته‌اند ، در صورتی که محموله‌ها از بیمه، حمل‌ونقل و تامین مالی غربی استفاده کنند، سقف قیمتی بر نفت خام روسیه اعمال می شود.

از زمان اعلام اوپک پلاس مبنی بر کاهش بیشتر تولید تا پایان سال، قیمت اورال بالاتر رفته است و سقف قیمتی را که در تلاش برای آسیب رساندن به درآمدهای نفتی روسیه اعمال شده است، تهدید می کند.

بر اساس داده‌های گمرک چین، روسیه تنها بزرگترین تامین‌کننده نفت خام به چین در ماه‌های ژانویه و فوریه بوده و از عربستان سعودی که در سال گذشته عرضه‌کننده شماره یک نفت به چین بود، پیشی گرفت.

از آنجایی که چین خرید نفت خام ارزان قیمت روسیه را با تخفیف نسبت به معیارهای بین المللی سرعت بخشیده است، واردات نفت خام چین از روسیه با 23.8 درصد افزایش سالانه نسبت به سال گذشته به 1.94 میلیون بشکه در روز در ژانویه و فوریه 2023 رسیده است.

هند نیز به نوبه خود واردات نفت روسیه را به سطوح بی سابقه ای افزایش داده است. در ماه فوریه، روسیه برای پنجمین ماه متوالی بزرگترین تامین کننده نفت هند باقی ماند.
داده‌های خدمات ردیابی کشتی‌های گردآوری‌شده توسط بلومبرگ در اوایل هفته جاری نشان داد که صادرات هفتگی نفت خام روسیه از طریق دریا به بیش از 3 میلیون بشکه در روز در هفته منتهی به 14 آوریل بازگشت. بیشتر این صادرات به چین و هند انجام می شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *