اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

,
اتحادیه گازی روسیه

هنگامی که روسیه آخرین بار امکان تشکیل اتحادیه گازی با ازبکستان و قزاقستان را پیشنهاد کرد، مورد بی‌اعتنایی واقع شد اما به نظر می‌رسد این دو کشور آسیای مرکزی نظرشان را تغییر داده‌اند.

به گزارش بازار نفت و گاز، هنگامی که روسیه اواخر سال میلادی گذشته، ایده تشکیل یک اتحادیه گازی سه جانبه با قزاقستان و ازبکستان را مطرح کرد، با شکست روبرو شد.

منتقدان، این پیشنهاد را به عنوان تلاش استعمارگر سابق آسیای مرکزی برای کسب نفوذ سیاسی و اقتصادی به سخره گرفتند. به نظر رسید هر دو کشور آب پاکی را روی این ایده ریختند. رومان واسیلنکو، معاون وزیر خارجه قزاقستان اظهار کرد: قزاقستان اجازه نخواهد داد سرزمینش برای دور زدن تحریم‌ها مورد استفاده قرار گیرد و هنگامی که قرار باشد هرگونه ابتکار جدید احتمالی را مورد ارزیابی قرار دهد، این موضوع را به خاطر خواهد داشت.

دولت ازبکستان نیز پاسخ صریحی داد. جورابک میرزا محمودوف، وزیر انرژی ازبکستان در ماه دسامبر گفت: اگر ما از کشور دیگری گاز وارد کنیم، تنها بر مبنای تجاری و قرارداد فروش همکاری می‌کنیم. ما هرگز با شرایط سیاسی در قبال گاز موافقت نخواهیم کرد.

اما اکنون هر دو دولت، توافق‌های همکاری جدیدی با شرکت گازپروم روسیه امضا کرده و شراکت با مسکو را تحکیم کرده‌اند.

نقشه راهی که بر مبنای دو جانبه میان گازپروم و این دولتها امضا شده است، نشان می‌دهد که این اتحادیه سه جانبه ممکن است حداقل فعلا مطرح نباشد. با این حال وب‌سایت انرژی روسی Neftegaz.ru تفسیر متفاوتی داشت و در این باره گزارش کرد مذاکرات درباره این اتحادیه سه جانبه، بر مبنای دو جانبه در سطح گازپروم و وزرا و دولت‌های مربوطه سه کشور ادامه دارد و روسیه، برنامه‌های خود را تحت نام و قالب متفاوت دیگری پیش می‌برد.

کشورهای تولیدکننده گاز قزاقستان و ازبکستان، در حال حاضر از روسیه واردات گاز دارند. مسکو ماه گذشته اعلام کرد با این دو کشور که در بحبوحه بحران انرژی زمستانی در آسیای مرکزی، متقاضی دریافت گاز بیشتر هستند، سرگرم مذاکره برای افزایش صادرات است. قزاقستان همچنین به روسیه صادرات گاز دارد در حالی که ازبکستان صادراتی ندارد.

این دو کشور معمولا عمده صادرات خود را به چین ارسال می‌کنند اما هر دو کشور می‌گویند صادرات گاز را در زمستان امسال برای حفظ تامین داخلی متوقف کرده‌اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ازبکستان متعهد شده است صادرات گاز را تا سال ۲۰۲۵ متوقف کند و قزاقستان در حال بررسی خاتمه دادن به صادرات در سال جاری است.

بیشتر بخوانید: امضای قرارداد گازی ۸ میلیارد دلاری میان ایتالیا و لیبی

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *