رشد 37 درصدی صادرات بنزین روسیه در سال 2023

,
صادرات بنزین روسیه در سال 2023

روزنامه کامرسانت به نقل از منابع آگاه، صادرات بنزین شرکت‌های نفتی روسیه را علیرغم تحریم‌های غرب، از ژانویه تا می با 37 درصد افزایش درمقایسه با مدت مشابه سال 2022 گزارش داده است. با این‌وجود، وزارت انرژی روسیه ماه گذشته از شرکت‌های نفتی خواست صادرات خود را کاهش داده و عرضه را در بازار داخلی افزایش دهند.

به گزارش کامرسانت، پس از افزایش شدید قیمت بنزین در ماه می و توصیه وزارت انرژی به شرکت‌های نفتی برای محدود کردن فروش خارجی، صادرات روزانه بنزین روسیه در شش روز اول ژوئن چهار برابر کمتر از پایان ماه می بود.

روسیه با عدم ارائه داده‌های رسمی از تولید و صادرات نفت باعث ناامیدی شرکای خود در اوپک پلاس شده است زیرا رهبر این گروه، عربستان، ظاهراً به‌دنبال افزایش قیمت نفت تا حداقل 80 دلار در هر بشکه است. پس از تحریم‌های اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسیه ازطریق دریا، روسیه رویه صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی خود را تغییر داد. اتحادیه اروپا واردات نفت خام را در اوایل دسامبر 2022 ممنوع کرد و از 5 فوریه 2023 واردات سوخت از روسیه را تحریم کرد.

صادرات بنزین روسیه در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت زیرا مسکو پس از تحریم اتحادیه اروپا بر واردات دریایی سوخت‌ روسیه، حجم زیادی از سوخت را در اختیار مشتریان آفریقایی قرار داد.

با استناد رویترز به داده‌های رفینیتو، صادرات بنزین روسیه در سه ماهه اول سال جاری 1.9 میلیون تن برآورد شد که درمقایسه با 1.3 میلیون تن صادرات در مدت مشابه سال گذشته بیشتر است.

تغییر تجاری در جریان نفت روسیه همچنین به نفع متحدان خاورمیانه‌ای مسکو در پیمان اوپک پلاس است زیرا بزرگترین تولیدکنندگان نفت خلیج فارس، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، خریدار سوخت‌های روسی با قیمت‌های تخفیفی هستند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *