کاهش صادرات گازوئیل روسیه

کاهش صادرات گازوئیل روسیه

کاهش 20 درصدی صادرات گازوئیل روسیه در ماه مه

به گفته یک منبع آگاه با داده های رسمی، صادرات گازوئیل بسیار کم گوگرد روسیه ممکن است در ماه مه حدود یک پنجم کاهش یابد، زیرا پالایشگاه ها تعمیرات فصلی را آغاز می کنند. صادرات گازوئیل بسیار کم گوگرد از طریق سیستم خط لوله این کشور در ماه آینده به 450000 بشکه در روز خواهد رسید که کمتر از 600000 بشکه در روز برنامه ریزی شده برای آوریل است. این کمترین حجم صادرات گازوئیل روسیه از اکتبر تاکنون خواهد بود. محموله‌های ریلی به بنادر و کشورهای همسایه می‌تواند حدود 100000 تا 150000 بشکه در روز به مجموع صادرات 550000 تا 600000 بشکه در روز در ماه مه اضافه کند، اما این همچنان پایین‌ترین رقم در هفت ماه گذشته است.

صادرات گازوئیل روسیه هم برای بخش پالایش این کشور که سومین بخش بزرگ جهان است و هم برای بازارهای صنعت پالایشگاهی جهان که قیمت ها نسبت به در دسترس بودن محصولات روسی حساس است، زنگ خطر مهمی به شمار می رود.

کاهش شدید حجم برنامه‌ریزی‌شده نشان می‌دهد که پالایشگاه‌های روسیه سرانجام تعمیرات و نگهداری فصل بهار را انجام خواهند داد، کاری که قرار بود در آوریل آغاز شود اما به دلیل فعال نگه داشتن پالایشگاه ها توسط شرکت‌های نفتی به منظور بهره‌گیری از حاشیه‌های سود قوی در داخل و خارج، به تعویق افتاد. با این حال، اخیراً داده‌های روسیه کمتر قابل اعتماد شده‌اند و برخی از داده‌ها مانند تولید نفت خام در حال حاضر طبقه‌بندی شده‌اند، بنابراین توان عملیاتی پالایشگاه و صادرات ممکن است با شاخص‌های اولیه متفاوت باشد.

مقصد برتر: ترکیه

طبق معمول، بیشتر صادرات ULSD روسیه در ماه می از بنادر دریای بالتیک این کشور ارسال خواهد شد. حجم این صادرات 320000 بشکه در روز است. محموله‌های دیزل از دریای سیاه به 90000 بشکه در روز از 145000 بشکه در روز برنامه‌ریزی شده در آوریل کاهش می‌یابد. این بیشتر در ترکیه احساس خواهد شد، که در سه ماه پس از اجرایی شدن تحریم اتحادیه اروپا بر واردات محصولات روسیه، به خریدار اصلی گازوئیل روسیه تبدیل شده است.

قبل از ممنوعیت 5 فوریه، اروپا حدود 550 تا 600 هزار بشکه در روز گازوئیل روسیه یا حدود 90 درصد از کل صادرات دیزل این کشور را وارد می کرد. داده‌های حمل‌ونقل نشان می‌دهد که از فوریه، واردات ULSD روسیه به ترکیه به طور متوسط 230000 بشکه در روز بوده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 65000 بشکه در روز بوده است.

آفریقا به عنوان یکی دیگر از خریداران عمده ظاهر شده است. در ماه های فوریه تا آوریل، محموله های گازوئیل روسیه به آن منطقه به طور متوسط 200000 بشکه در روز بود.
این امر به مسکو کمک می کند تا به تعهد خود به اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت خام به میزان 500 هزار بشکه در روز از ماه مه عمل کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *