سنگاپور به مرکز اصلی تجارت نفتای روسیه تبدیل شد

تجارت نفتای روسیه

تجارت نفتای روسیه

نفتا ظاهرا تنها محصول روسیه است که به طور منظم بالاتر از سقف قیمت گروه 7 معامله می شود. با این حال نفتای روسیه هنوز هم از طریق سنگاپور به بازار آسیا و اقیانوسیه منتقل می شود.

قیمت فوب نفتای روسیه در بنادر سواحل دریای بالتیک و دریای سیاه بشکه ای 49 تا 50 دلار ارزش گذاری می شود. نفتا همراه با نفت کوره، به عنوان یک محصول “کم ارزش” تحت معافیت بخش‌ های خاصی از بسته تحریمی ششم اتحادیه اروپا طبقه بندی می شود. این تحریم ها که شامل تحریم واردات نفت روسیه از طریق دریا می شود، ارائه خدمات بروکری ، تامین مالی و صدور بیمه نامه برای محصولات نفتی روسیه را از 5 فوریه ممنوع کرد.

با این حال از آنجا که تخفیف نفتای روسی به شاخص های غرب اروپا محدودتر از اسپرد قیمت برای نفت کوره با گوگرد بالا (HSFO) است، به طور مداوم از سقف 45 دلار در هر بشکه فراتر می رود که توسط اتحادیه اروپا به عنوان سقف قیمت برای معافیت از تحریم ها تعیین شده است .

قیمت نسبتاً بالای نفتای روسیه مانع از انتقال آن به بازار آسیا نمی شود. سقف قیمت گروه 7 محموله هایی که تا قبل از 5 فوریه برای تحویل قبل از 1 آوریل بارگیری شده اند را شامل نمی شود.

ماه گذشته تقریبا روزانه 75.000 بشکه نفتا در بنادر روسیه به مقصد سنگاپور بارگیری شد که در مقایسه با ژانویه، افزایش 10 درصدی داشت. سنگاپور اکنون به یکی از مقاصد پیشتاز در تجارت نفتای روسیه تبدیل شده است که تا قبل از این، هلند که روزانه 90.000 بشکه در ژانویه واردات داشت در فوریه با آغاز تحریم اتحادیه اروپا این رقم به صفر رسید.

سنگاپور به خوبی بر تجارت نفتای روسیه مسلط شده است. چند ماه پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته، محموله ‌های بیشتری وارد این کشور شدند اما نفتا معمولاً در سراسر بازارهای شرق آسیا پس از فرود در مخازن ذخیره سازی در سنگاپور مجددا صادر می شود.

در تازه ترین گزارش آرگوس، صادرات نفتا از سنگاپور در بازه زمانی نوامبر تا دسامبر به بیش از 110000 بشکه در روز رسیده است که این رکورد با توجه به داده های گمرکی به بیش از 10 سال قبل برمی گردد.

همچنین انتقال محموله ها از سوی صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی بزرگ من جمله ژاپن، کره جنوبی، تایوان و چین افزایش بی سابقه ای داشته است اما انتظار می رود این تجارت سیر نزولی در پیش گیرد.

خروجی نفتای سنگاپور اخیرا در ژانویه به تقریبا یک دوم پیک خود رسیده است و افزایش واردات نفتا از روسیه ممکن است به زمان بیشتری برای ذخیره سازی در انبارهای سنگاپور نیاز داشته باشد.

خریداران آسیایی نفتا از اینکه می توانستند از مخازن تجاری همچون مخازن موجود در سنگاپور، به عنوان جایگزین ارزان‌ تری برای محموله‌ هایی با منشا مشخص استفاده کنند، خوشحال بودند. اما به نظر می رسد این خریداران اکنون پس از اعمال سقف قیمت گروه 7، تمایل کمتری برای پذیرش محموله ها از سوی سنگاپور دارند. در حال حاضر، بسیاری از خریداران بر خرید محموله های نفتا از منابع غیر روسی و معتبر اصرار دارند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *