کاهش 36 درصدی درآمد مالیاتی نفت و گاز روسیه در ماه مه

,
درآمد مالیاتی نفت و گاز روسیه

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که کاهش قیمت نفت خام، تحریم‌های غرب و فشار اروپا برای استقلال انرژی موجب افت 36 درصدی درآمدهای حاصل از مالیات نفت و گاز روسیه در ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل شده است.

بلومبرگ با استناد به گزارش وزارت دارایی روسیه اعلام کرد: نفت خام و فرآورده های نفتی که حدود 75 درصد از کل درآمدهای هیدروکربنی مسکو در ماه مه را تشکیل می دادند، شاهد کاهش 31 درصدی درآمدهای بودجه روسیه نسبت به سال گذشته بودند. بلومبرگ افزود: نفت خام اورال روسیه در ماه می به طور متوسط 53.34 دلار در هر بشکه فروخته شده است.

درآمدهای مالیاتی گاز طبیعی نیز در ماه گذشته 46 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت، در حالی که درآمد مالیاتی حاصل از تعرفه صادرات گاز طبیعی 81 درصد افت داشته است.

در ماه آوریل، رویترز گزارش داد که درآمدهای بودجه روسیه از نفت و گاز 64 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و 5.9 درصد ماه به ماه به دلیل یارانه های بیشتر به پالایشگاه های نفت کاهش یافته است.

به گفته وزارت خزانه داری ایالات متحده، در پی اجرای سیاست سقف قیمت نفت خام روسیه، درآمدهای نفتی این کشور در مقایسه با سطوح قبل از جنگ «به میزان قابل توجهی» کاهش یافته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که درآمدهای نفتی روسیه از ژانویه تا مارس سال جاری،بیش از 40 درصد کاهش یافته است و اکنون تنها 23 درصد کل بودجه این کشور را تامین می کند، این رقم قبل از جنگ اوکراین به بیش از 30 تا 35 درصد می رسید.

وزارت خزانه داری در بیانیه ای اعلام کرد، صادرات روسیه به جریان خود ادامه داده و به ثبات بازار جهانی نفت کمک می کند. حتی با وجود ثابت ماندن قیمت های جهانی ، قیمت نفت روسیه به میزان قابل توجهی کاهش یافته و درآمد کرملین را کاهش داده است.

رویترز روز دوشنبه اعلام کرد که مسکو در چهار ماهه اول سال جاری حدود 42 میلیارد دلار کسری بودجه را در بحبوحه افزایش هزینه ها برای جنگ در اوکراین، همراه با کاهش درآمدهای انرژی به ثبت رسانده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *