معامله نفت روسیه با نصف قیمت جهانی

, ,
معامله نفت روسیه با نصف قیمت جهانی

به گزارش بازار نفت و گاز، به نقل از بلومبرگ، نفت روسیه به‌ دنبال تحریم‌هایی که هدف آن‌ها کاهش درآمد نفتی این کشور بوده، با کمتر از نصف قیمت جهانی نفت یعنی بسیار پایین‌تر از سقف قیمت تعیین‌ شده توسط گروه 7 معامله می‌شود.

نفت اورال روسیه در روز جمعه در بندر پریمورسک دریای بالتیک 37 دلار و 80 سنت در هر بشکه معامله می‌شد. قیمت نفت خام برنت در آن روز برابر با 78 دلار و 57 سنت بود.

هنوز مشخص نیست روسیه چه پاسخی در برابر این سطح پایین قیمت می‌دهد. از یک‌ طرف، روسیه به درآمد نفتی خود برای جنگ در اوکراین نیاز دارد و از طرف دیگر، کاهش قیمت نفت این کشور ممکن است باعث کاهش تولید آن شود، چیزی که در گذشته هرگز اتفاق نیفتاده است.

اتحادیه اروپا در پنجم دسامبر واردات دریایی نفت از روسیه را متوقف و در واقع بزرگ‌ترین بازار صادرات این کشور را محدود کرد. اروپا همچنین به‌ همراه کشورهای عضو گروه 7 یک سقف قیمت برای نفت این کشور در نظر گرفت و حالا واردکنندگان نفت روسیه تنها می‌توانند پایین‌تر از 60 دلار برای هر بشکه بپردازند.

یکی از دلایل اصلی سقوط قیمت نفت روسیه از دست دادن بازار اروپاست. مشتریان نفت این کشور حالا به چین و هند محدود شده‌اند. با توجه به این‌که نفت‌کش‌ها مجبورند محموله‌های نفتی را هزاران کیلومتر دورتر از بنادر غربی روسیه بدست خریداران برسانند، هزینه کشتیرانی افزایش یافته است. بنابراین قیمت بشکه‌های نفت روسیه نسبت‌ به رقبای خود در خاورمیانه سقوط کرده‌ است.

گروه 7 از پنجم فوریه یک سقف قیمت هم برای محصولات نفتی روسیه در نظر می‌گیرد. نفت خام اسپوی روسیه هنوز کمی بالاتر از سقف قیمت تعیین‌ شده معامله می‌شود، چون مسافتی که این نفت برای رسیدن به دست خریداران تعیین می‌کند کوتاه‌تر است. بنابراین راحت‌تر می‌توان نفتکش‌هایی برای حمل آن‌ها پیدا کرد.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *