کاهش 90 درصدی صادرات نفت روسیه به اروپا

,
کاهش 90 درصدی صادرات نفت روسیه به اروپا

به گزارش بازار نفت گاز، با توجه به تحریم اتحادیه اروپا علیه واردات دریابرد نفت روسیه و مکانیزم سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه در  پنجم دسامبر، روسیه بیش از ۹۰ درصد از سهم خود در بازار نفت اروپا را از دست داده و صادرات این کشور از ۱.۲ میلیون بشکه در روز پیش از جنگ اوکراین، به کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز در هفته‌های اخیر رسیده است.

صادرات نفت روسیه حدود ۷۵ درصد در بنادر این کشور در دریای بالتیک صورت میگیرد و به مقصد آسیا می‌رود و خریداران هندی و چینی همچنان با رغبت به خرید نفت روسیه ادامه می‌دهند.

گفته شده است خریداران در هند و چین برای خرید نفت روسیه که پس از پنجم دسامبر بارگیری می‌شود، محتاط شده و منتظر شفافیت بیشتر درباره نحوه اجرای سقف قیمت و پیامدهای خرید نفت روسیه پس از آغاز تحریم‌ها هستند.

محاسبات بلومبرگ نشان می‌دهد روسیه قبل از رسیدن زمان ممنوعیت واردات فرآورده‌های نفتی بیش از ۹۰ درصد از بازار نفت اروپا را در فوریه از دست داده و در مدت چهار هفته منتهی به ۱۸ نوامبر، خرید نفت روسیه به ۹۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

به گزارش اویل پرایس، هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش ماهانه خود اعلام کرد که تنها در مدت چند هفته تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه، ابهامات زیادی در بازارهای نفت جهان ایجاد خواهد کرد. با توجه به کم شدن رشد تقاضا نفت در نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت روسیه و ممنوعیت خدمات دریایی،بازار جهانی نفت و کمبود شدید عرضه دیزل با فشار بیشتری روبرو می‌شود.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *