سقف قیمت نفت روسیه برای معامله گران مشکل ساز می شود

,
سقف قیمت نفت روسیه برای معامله گران مشکل ساز می شود

در حالی که سقف 60 دلاری قیمت نفت ممکن است ساده به نظر برسد، اجرای آن در بازارهای پیچیده می تواند بسیار مشکل ساز شود. روغن فیزیکی تقریباً هرگز با قیمت های ثابت معامله نمی شود، در عوض با قیمت های آتی شاخص های اصلی با قیمت های ممتاز یا تخفیف فروخته می شود. به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به جزئیات این خبر می پردازیم.

معامله گران اکنون نگران هستند که ممکن است به طور سهوی سقف قیمت نفت را نقض کنند در حالی که بانک ها به طور فزاینده ای نگران خطر بالای انطباق هستند. سقف قیمت 60 دلار در هر بشکه نفت خام روسیه که از روز دوشنبه اجرایی شد، بسیار ساده به نظر می رسد. خریدارانی که 60 دلار یا کمتر به ازای هر بشکه نفت خام روسیه می پردازند، به تمام خدمات بیمه و تامین مالی اتحادیه اروپا و G7 که با حمل نفت خام روسیه به کشورهای غیر اتحادیه اروپا مرتبط است، دسترسی کامل خواهند داشت.

 با این حال، بازار فیزیکی نفت معمولاً معاملاتی با قیمت‌های ثابت نفت خام نمی‌بیند. نفت در برابر قیمت‌های پیش‌روی معیارهای اصلی بین‌المللی مانند برنت یا میانگین عمان/دبی با قیمتی ممتاز یا تخفیف فروخته می‌شود. بنابراین، سقف قیمت نفت بسیار پیچیده تر از سقف ساده 60 دلار در هر بشکه است.

در نتیجه، معامله‌گران محموله‌های نفتی فیزیکی از سقف قیمت نفت خام روسیه گیج می‌شوند و از خود می‌پرسند که چگونه یک قیمت ثابت در بازاری که نفت را به صورت شناور پیش‌رو در برابر معیارهای بین‌المللی معامله می‌کند، کار می‌کند. معامله گران نفت فیزیکی، آنهایی که مایل به معامله نفت خام با رعایت سقف قیمت نفت هستند، نیز نگران هستند که اگر مثلاً قیمت گل سرسبد روسیه، اورال، با تخفیف به برنت، ممکن است به طور ناخواسته سقف قیمت نفت را نقض کنند. 

معامله گران نفت به بلومبرگ می گویند در چنین مواردی، معامله گران با نفت خام روسیه بالای 60 دلار که سقف قیمت نفت را نقض می کند و دسترسی به نفتکش های اتحادیه اروپا/G7 و خدمات حمل و نقل دریایی مانند بیمه و تامین مالی را محدود می کند، به مشکل برمیخورند. آنها می گویند که این می تواند مدیریت فیزیکی محموله های نفت خام روسیه و پوشش ریسک را پیچیده کند. جان دریسکول، استراتژیست ارشد JTD Energy Services Pte Ltd، به بلومبرگ گفت: معامله گران فیزیکی به ندرت با قیمت ثابت معامله می کنند.

دریسکول، که بیش از 30 سال تجارت نفت در سنگاپور دارد، گفت: «این فضای بسیار پیچیده‌تری است که در آن با فرمول‌ها معامله می‌کنند و دیفرانسیل‌ها را به قیمت نفت خام معیار برای تجارت محموله‌های واقعی و همچنین برای پوشش‌دهی پس از آن می‌پردازند.» اتحادیه اروپا هفته گذشته گفت که سقف قیمت مشخص نیست. در حال حاضر ثابت است اما در طول زمان قابل تنظیم است. اتحادیه اروپا می‌گوید، تجدیدنظر قیمت «عوامل مختلفی را در نظر می‌گیرد که می‌تواند شامل اثربخشی اقدام، اجرای آن، پایبندی و همسویی بین‌المللی، تأثیر بالقوه بر اعضا و شرکای ائتلاف، و تحولات بازار باشد».

مقامات صنعت این هفته به Global Trade Review گفتند، حتی در سقف قیمت، بانک‌ها عموماً از تأمین مالی محتاط هستند. بانک‌ها نگران ریسک بالای انطباق هستند و می‌ترسند که برای جلوگیری از گرفتار شدن در تجارت یا شیوه‌های فریبنده حمل و نقل، باید نظارت و دقت لازم را افزایش دهند. ایجاد سردرگمی بیشتر برای تجار فیزیکی نفت موضع روسیه در این مورد است. مسکو می گوید نفت خود را با کشورهایی که به سقف قیمتی ملحق شده اند مبادله نخواهد کرد.

اتحادیه اروپا می‌گوید: «با محدودیت قیمت، مشوق‌های واضحی برای روسیه، کشورهای واردکننده نفت و فعالان بازار وجود دارد تا جریان نفت روسیه را حفظ کنند. این به هر دو هدف به طور همزمان دست خواهد یافت.» اما روسیه می‌گوید سقف قیمت‌ها به‌طور مصنوعی قیمت‌ها را محدود می‌کند مکانیزمی که مسکو آن را نمی‌پذیرد. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز سه شنبه گفت، روسیه انتظار دارد تا پایان سال جاری قانونی آماده شود که شرکت های روسی را از فروش نفت به کشورهای عضو ائتلاف سقف قیمت منع می کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت، روسیه همچنین در حال آماده سازی پاسخی به تحریم اتحادیه اروپا و سقف قیمت است. پسکوف افزود: “یک چیز واضح است که ما هیچ سقف قیمتی را تشخیص نخواهیم داد.” نشانه‌هایی در بازار وجود دارد که روسیه و مالکان نفت‌کش‌های نه چندان دقیق، « dark flee » بزرگی از نفتکش‌ها را برای حمل نفت خام روسیه خارج از سقف قیمت نفت و هرگونه بیمه و مقررات مالی اتحادیه اروپا/G7 جمع‌آوری کرده‌اند.

به گفته تحلیلگران، تانکرها ممکن است برای ارسال تمام نفت روسیه که قبلا در اروپا فروخته شده کافی نباشند و روسیه ممکن است برای عرضه تمام نفت قبلی خود در اروپا به بازارهای دیگر مانند بزرگترین مشتریان فعلی خود، چین، هند و ترکیه دچار مشکل شود. .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *