اعمال سقف قیمت نفت اهرمی کارآمد برای ضربه به اقتصاد روسیه

اعمال سقف قیمت نفت اهرمی کارآمد برای ضربه به اقتصاد روسیه

مشاور بایدن مطرح کرد: اعمال سقف قیمت نفت اهرمی کارآمد برای ضربه به اقتصاد روسیه

طبق گفته مشاور ویژه ریاست جمهوری آمریکا، طرح تعیین سقف قیمت برای محدود کردن صادرات نفت روسیه “تاکنون رضایت بخش” بوده است.

آموس هوكشتاين گفت:” در شرایطی که قیمت‌های نفت پایین آمده ، هیچ شکی نیست که این اعمال سقف قیمت تا به امروز که راه درازی طی کرده ایم به نفع ما  بوده است و اینکه با اعمال این سقف قیمت قرار شد عرضه نفت در بازار ادامه دار شود و رشد اقتصادی را تقویت و در عین حال ارزش نفت صادراتی روسیه را محدود کند.”

به گزارش بازار نفت و گاز طرح سقف قیمت زمانیکه اتحادیه اروپا خرید نفت روسیه را در 5 دسامبر متوقف کرد، معرفی شد. این طرح خریداران خارج از گروه هفت را ملزم می‌کند تا از خدمات کشورهای غربی مانند مسیرهای دریایی، بیمه و تأمین مالی استفاده کنند تا برای هر بشکه نفت روسیه که از طریق دریا عرضه می‌شود، بیشتر از 60 دلار پرداخت نکنند.

از روز 5 فوریه، کشورهای اتحادیه اروپا  دیگر نمی‌توانند به فرآورده‌های نفتی روسیه که از طریق دریا ارسال می‌شود، دسترسی داشته باشند.

ماه پیش، ولادیمر پوتین اعلام کرد که روسیه توزیع نفت خام و فرآورده‌های نفتی را به مدت 5 ماه به هر کشوری که به این طرح پایبند باشد، متوقف خواهد کرد که این فرمان از اول فوریه اجرایی خواهد شد. این اقدام تلافی جویانه به دنبال ممنوعیت مرتبط با فرآورده‌های پالایشی خواهد بود.

آموس هوكشتاين در ادامه گفت: با اینکه طرح سقف قیمت هنوز در روزهای اولیه خود است ولی” این حقیقت که تخفیف روی نفت روسیه زیاد شده است، خبر خوبی است و امیدواریم که ادامه یابد. “

وی مشخص نکرد که تا چه اندازه آمریکا معتقد است که طرح سقف قیمت برای روسیه هزینه خواهد داشت. مرکز تحقیقاتی انرژی و هوای پاک فنلاند برآورد می‌کند که هزینه این کار، 160 میلیون یورو (172 دلار) در روز است.

هزینه های نظامی روسیه

در حالی که این طرح توسط خود گروه هفت و متحدش یعنی استرالیا مطرح شده است، از نظر برخی تحلیلگران، این طرح دچار شک و تردید شده است.

استیو منوچین وزیر سابق خزانه داری آمریکا گفت ” این طرح نه تنها عملی نیست بلکه مضحک‌ترین نظری بوده است که تا کنون شنیده‌ام.”

آموس هوكشتاين افزود:”خوشحالم که در این شرایط همه شک دارند که این طرح کارآمد باشد یا نه. من فکر می‌کنم گاهی اوقات افراد تمایل دارند قبل از اینکه این طرح عملی شود، آن را غیر ممکن فرض کنند. فکر می‌کنم سران گروه هفت  گرد هم آمده اند و این بخشی از اتحاد این گروه است و فکر می‌کنم تا به حال رضایت بخش بوده است.”

منبع: سی ان بی سی

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *