حملات دریای سیاه، محموله های نفت روسیه را در معرض خطر قرار می دهد

محموله های نفت روسیه

تحلیلگران بازار انرژی بر این باورند که با ورود جنگ اوکراین به یک مرحله جدید، صادرات نفت روسیه با خطر فزاینده ای روبرو است. حملات هواپیماهای بدون سرنشین به بندر نووروسیسک و نفتکش روسی در تنگه کرچ در پایان هفته گذشته نشان دهنده آسیب پذیری فزاینده کشتیرانی در دریای سیاه است، مسیری کلیدی برای نفت خام و فرآورده های نفتی روسیه برای رسیدن به بازارهای جهانی.

در حالی که حملات به زیرساخت‌های انرژی از جمله خطوط لوله نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، تأسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های پمپاژ نفت در جریان جنگ عادی شده است، ولی این اولین بار بود که صادرات نفت‌کش‌های روسیه ضربه می‌خورد.

اوکراین اواخر هفته گذشته هشدار داد که همه بنادر دریای سیاه روسیه از جمله نووروسیسک، تواپسه، تامان، آناپا، سوچی و گلندژیک اکنون باید در معرض “تهدید نظامی” در نظر گرفته شوند.

کی یف در عین حال گفته است همه کشتی‌هایی که به بنادر روسیه می‌روند می‌توانند حامل محموله‌های نظامی تلقی شوند و بنابراین به اهداف نظامی تبدیل خواهند شد مشابه هشدار قبلی روسیه به کشتی‌هایی که از بنادر اوکراین استفاده می‌کنند. تهدیدهای فزاینده می تواند منجر به کاهش محموله های نفت روسیه از دریای سیاه و یا نیاز به اسکورت نفتکش ها توسط کشتی های نظامی شود. تحلیلگران می گویند که این می تواند فشار بیشتری بر قیمت نفت وارد کند، همراه با رشد فزاینده هزینه های حمل و نقل و بیمه.

روسیه پیش از این موافقت کرده است تا کاهش داوطلبانه صادرات خود را در اقدامی هماهنگ با عربستان سعودی برای یک ماه دیگر تمدید کند. تلاش‌های آن‌ها همراه با کاهش تولید اوپک پلاس به بالا نگه داشتن قیمت نفت کمک می‌کند و قیمت نفت برنت اکنون بالای ۸۵ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

احتیاط در دریای خزر

کنسرسیوم خط لوله خزر که روزانه 1.4 میلیون بشکه نفت خام عمدتا قزاقستان و روسیه را از طریق پایانه Yuzhnaya Ozereevka در نزدیکی Novorossiysk به بازارهای جهانی ارسال می کند، 4 اوت گفت که حرکت کشتی ها به داخل و خارج از بندر دریای سیاه متوقف به مدت چهار ساعت شده است به عنوان یک اقدام پیشگیرانه پس از اینکه یک پهپاد دریایی اوکراین به یک کشتی نیروی دریایی روسیه مستقر در خارج از بندر حمله کرد و به آن آسیب رساند.

به گفته کنسرسیومی که روسیه، قزاقستان و گروهی از شرکت‌های تحت رهبری شورون از جمله اکسون موبیل، شل، انی، روس‌نفت و لوک اویل را تشکیل می‌دهند، این حادثه بر محموله‌ها تأثیری نداشته است. اما بعداً در همان روز، نفتکش “اس آی جی” که تحت تحریم های ایالات متحده به دلیل تامین سوخت جت برای نیروهای روسیه در سوریه قرار دارد توسط یک پهپاد دریایی در نزدیکی پل تنگه کرچ که روسیه را به شبه جزیره کریمه متصل می کند، آسیب دید. به گفته مقامات روسی این نفتکش از سوریه در حال حرکت و خالی بوده است.

ریسک بالا

اگرچه حملات به کشتی ها می تواند تشدید شود، ولی تحلیلگران معتقدند که غرب نقش خود را در حفظ عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی روسیه به بازارهای جهانی برای جلوگیری از کمبود و افزایش قیمت ایفا خواهد کرد.

نووروسیسک بزرگ‌ترین بندر روسیه در دریای سیاه است که روزانه 450 تا 600 هزار بشکه نفت خام روسیه و 150 تا 250 هزار بشکه دیگر نفت قزاقستان را به بازارهای جهانی ارسال می‌کند. نووروسیسک همچنین حدود 400000 تا 450000 بشکه در روز فرآورده های نفتی، عمدتاً دیزل و نفت کوره صادر می کند.

الماساد ساتکالیف، وزیر انرژی قزاقستان گفت قزاقستان برای اطمینان از ایمن ماندن صادرات خود از طریق کانال های دیپلماتیک، مذاکراتی را درباره این موضوع آغاز خواهد کرد. وی به این واقعیت اشاره کرد که ذینفعان صادرات از طریق خط لوله دریای خزر، شامل «مصرف‌کنندگان بزرگ نفت، همچنین از اتحادیه اروپا» هستند.

مدیریت بازار

صادرات نفت روسیه در حال حاضر به دلیل تصمیم مسکو برای کاهش عرضه با هدف کمک به حفظ تعادل بازارها محدود شده است. روسیه اعلام کرد صادرات خود را در این ماه 500 هزار بشکه در روز و در ماه سپتامبر 300 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *