مشکلات ارزی، تجارت نفت روسیه با آسیا را سخت تر می کند

, ,
تجارت نفت روسیه با آسیا

تجارت نفت روسیه با آسیا

یکی از پرسودترین مسیرهای تجاری نفت روسیه از زمان اعمال تحریم های غرب بر سر جنگ اوکراین، به دلیل مشکلات پرداخت به ارز غیر از دلار، با چالش بزرگی روبرو است. برای دهه‌ها، دلار آمریکا ارز تجارت بین‌المللی نفت بوده است و تلاش‌ها برای یافتن جایگزین‌ها به دلیل مشکلات تبدیل و همچنین موانع سیاسی خنثی شده است.

به گفته سه منبع آگاه، این مشکلات زمانی زیاد شد که هند که از زمان عقب نشینی مشتریان اروپایی به بزرگترین خریدار نفت روسیه تبدیل شده است در ماه ژوئیه بر پرداخت به روپیه اصرار کرد و همکاری تجاری تقریباً از هم پاشید. منابع ناشناس گفتند که تامین کنندگان نفت روسیه که به دلیل حساسیت موضوع نامشان فاش نشد به دلیل توصیه های غیررسمی بانک مرکزی روسیه که این ارز را نمی پذیرد، نمی توانند با روپیه هند معامله کنند.

یکی از منابع نزدیک به بانک مرکزی روسیه گفت دریافت درآمد با یک ارز غیرقابل تبدیل با ارزش کمی در خارج از هند “بیهوده” است. یک منبع دیگر گفت که روسیه فرصت های محدودی برای خرج روپیه دارد زیرا واردات آن از هند ناچیز است. به گفته دو منبع، در اواسط ماه آگوست، حداقل دو شرکت بزرگ نفتی روسیه، حدود 12 نفتکش حامل تا یک میلیون تن نفت را که عازم هند بودند، به مقصدهای دیگر ارسال کردند.

منابع تجاری و مقامات به رویترز گفتند به عنوان یک راه حل موقت، هزینه محموله های نفتی با ترکیبی از یوان چین، دلار هنگ کنگ به عنوان ارز انتقالی به یوان و درهم امارات، که به دلار آمریکا متصل است، پرداخت شد. آنها گفتند، با این حال، مشکل یافتن جایگزین مناسب برای دلار باقی مانده است و این مشکلات بر خریداران آفریقا، چین و ترکیه که به خریداران اصلی نفت روسیه تبدیل شده اند، تأثیر می گذارد. با این حال، بزرگترین مسئله مربوط به هند است که بر اساس داده های LSEG و محاسبات رویترز، بیش از 60 درصد نفت دریایی روسیه را خریداری کرده است. این کشور پس از چین بزرگترین خریدار نفت روسیه از طریق دریا است.

با افزایش نظارت بر تجارت، مشکلات احتمالا بدتر می شوند. واشنگتن اولین تحریم‌ها را علیه مالکان نفتکش‌های حامل نفت روسیه با قیمت بالاتر از سقف قیمتی غربی در هفته‌های اخیر اعمال کرد که اولین اجرای این سقف از زمان معرفی آن در اواخر سال گذشته بود.

حذف دلار

از زمانی که تحریم‌های غرب علیه روسیه در فوریه سال گذشته اعمال شد، مسکو از معاملات دلار و یورو، ارزهای غالب جهان، خارج شده و تا حد زیادی از سیستم بانکی بین‌المللی قفل شده است. به گفته پنج تاجر ، کمتر از 10 درصد از تولید تقریبا 9 میلیون بشکه نفت روسیه ، به دلار و یورو فروخته می شود.

بانک مرکزی روسیه به دلیل تحریم ها نمی تواند با دلار کار کند و در حالی که صادرکنندگان روسی از نظر تئوری می توانند از این ارز استفاده کنند، اجتناب از آن این مزیت را دارد که نظارت بر تجارت خود را برای ایالات متحده و دیگر دولت های غربی دشوارتر می کند.

به گفته چهار منبع تجاری و بانکی، هند در ماه‌های اول سال جاری حدود 40 میلیارد دلار به روسیه برای نفت و سایر منابع بدهکار بوده است که بدون ارائه جزئیات دقیق، این مبلغ را اکنون به میزان قابل توجهی کاهش داده است. انجام تجارت با روپیه به ویژه برای روسیه دشوار است. به گفته دو منبع روسی، هند روپیه را تشویق می کند که در قلمرو خود خرج شود و نرخ های مبادله ای تنبیهی برای تبدیل روپیه به ارزهای دیگر اعمال کرده است که در مواردی بالغ بر 10 درصد از مبلغ تبدیل شده است.اگر روسیه کالاهای بیشتری را از هند وارد کند، که می تواند به روپیه پرداخت شود، وضعیت می تواند بهتر شود.

بر اساس داده‌های منتشر شده در وب‌سایت وزارت بازرگانی هند، واردات هند از روسیه در ماه‌های آوریل تا سپتامبر به 30.4 میلیارد دلار رسید و کسری تجاری آن با مسکو به 28.4 میلیارد دلار در مقایسه با حدود 17 میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت. شرکت هندی ایندین اویل در حال تلاش برای پرداخت برخی از پرداخت ها، عمدتاً برای خرید سوکول سبک و شیرین روسیه از پروژه ساخالین 1 است.

 

پالایشگاه‌های ایالتی هند به درهم امارات روی آورده‌اند، اما این امر به دلیل الزامات تسویه اضافی پیچیده‌تر شده است زیرا سیاست سخت‌گیرانه‌تر واشنگتن، دولت‌های دیگر را محتاط می‌کند. به گفته پنج منبع تجاری نفتی و بانکی، از ماه اکتبر، چندین بانک اماراتی کنترل بیشتری بر مشتریان متمرکز روسیه برای اطمینان از رعایت سقف قیمت‌ها اعمال کرده‌اند. این منابع گفتند که حداقل دو بانک امارات متحده عربی برای مشتریانی که در تجارت نفت خام، فرآورده های نفتی و کالاهای روسیه فعالیت می کنند، اعلامیه های انطباق با سقف قیمت ها را ارائه کرده اند. آنها از ذکر نام بانک ها خودداری کردند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *