افت 50 درصدی قیمت نفت اورال روسیه

افت 50 درصدی قیمت نفت اورال روسیه

افت 50 درصدی قیمت نفت اورال روسیه!

وزارت دارایی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد قیمت نفت خام اورال در ماه مارس به طور متوسط 47.85 دلار در هر بشکه بود که تقریباً دو برابر کمتر از مارس 2022 با میانگین 89.05 دلار در هر بشکه بود.

بر اساس داده های رسمی ، در سه ماه اول سال جاری میلادی قیمت نفت اورال به طور متوسط 48.92 دلار در هر بشکه بود که در مقایسه با 88.95 دلار در هر بشکه در مدت مشابه سال 2022 افت چشمگیری را تجربه کرده است.

بهای نفت اورال از زمانی که گروه 7 و اتحادیه اروپا اعلام کردند قصد دارند در صورت ادامه صادرات نفت روسیه به کشورهای ثالث با استفاده از بیمه و تامین مالی غرب، برای آن سقف قیمت تعیین کنند، به زیر سقف قیمت 60 دلاری گروه 7 در هر بشکه سقوط کرده است.

بر اساس ارزیابی های بلومبرگ با استناد به داده های رسمی روسیه، درآمد مالیاتی روسیه از نفت خام و فرآورده های نفتی در ماه فوریه نسبت به سال گذشته با کاهش قیمت بسیار پایین نفت خام روسیه پس از ممنوعیت واردات نفت توسط اتحادیه اروپا، 48 درصد کاهش یافت.

روسیه اعلام کرد کاهش 500 هزار بشکه ای که ابتدا فقط برای ماه مارس و سپس تا ژوئن ادامه یافت، اکنون تا پایان سال 2023 تمدید خواهد شد.

معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک، گفت که مسکو تا پایان سال 2023، تولید خود را 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد تا پیش بینی پذیری در بازار جهانی نفت در دوره ای با نوسانات بالا و غیرقابل پیش بینی بودن به دلیل بحران بانکی مداوم در ایالات متحده و اروپا، بی ثباتی اقتصاد جهانی و “تصمیمات سیاست انرژی غیرقابل پیش بینی و کوته بینانه” را تضمین کند.

این اقدام روسیه با اقدام غیرمنتظره سایر اعضای اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان بزرگ خاورمیانه همراه شد که علاوه بر کاهش تولید روسیه، از کاهش مجموع 1.16 میلیون بشکه در روز تا پایان سال جاری خبر دادند. هدف از این اقدام “ثباتی” است که به عنوان عدم تمایل گروه اوپک پلاس برای پذیرش قیمت نفت زیر 80 دلار در طولانی مدت تفسیر شده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *