تولید نفت روسیه امسال به 9.6 میلیون بشکه در روز خواهد رسید

تولید نفت روسیه امسال به 9.6 میلیون بشکه در روز خواهد رسید

یک منبع دولتی خبر داد: تولید نفت روسیه امسال به 9.6 میلیون بشکه در روز خواهد رسید

یک منبع آگاه دولت روسیه گفت تولید نفت این کشور در سال جاری به بالای 480 میلیون تن یا حدود 9.6 میلیون بشکه در روز رسیده است.
بر اساس محاسبات رویترز و به گفته این منبع آگاه، این رقم که میعانات گازی را در نظر نمی گیرد، مطابق با تعهد روسیه برای کاهش تولید 500 هزار بشکه به 9.5 میلیون بشکه در روز از مارس تا پایان سال است. این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: اگر کل سال را در نظر بگیرید، تولید نفت روسیه 480 میلیون تن خواهد بود.

نفت و میعانات

در سال 2022، تولید نفت و میعانات گازی روسیه به 535 میلیون تن (10.7 میلیون بشکه در روز) افزایش یافت. میعانات گازی از سهمیه های تولیدی که توسط گروه تولیدکنندگان اوپک پلاس برای روسیه استفاده می شود، مستثنی شده است.

به گفته این منبع، با احتساب حدود 40 میلیون تن میعانات گازی، چنین تولیدی ممکن است در سال جاری به حدود 520 میلیون تن (10.4 میلیون بشکه در روز) برسد.
این به طور قابل توجهی بالاتر از پیش بینی های رسمی است که تولید نفت و میعانات گازی مورد انتظار روسیه در سال 2023 را بین 490 تا 500 میلیون تن (9.8 میلیون تا 10 میلیون بشکه در روز) نشان می دهد.

تحلیلگران جی پی مورگان در یادداشتی پژوهشی اعلام کردند: تقاضای نفت روسیه تا حد زیادی پس از شوک اولیه در آغاز جنگ تثبیت شده است. ما معتقدیم تقاضا تقریباً به سطح قبل از جنگ بازگشته است.

کاهش تولید با هدف پشتیبانی از قیمت

تولید نفت روسیه در آوریل 2022 پس از اعمال تحریم های غرب، کاهش یافت. با این حال، از آن زمان روسیه در فروش نفت خود به چین و هند موفق بوده است، مسکو به منظور تقویت قیمت نفت، تصمیم گرفته است تا تولید نفت خام خود را تا پایان سال 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد.

روسیه که دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان پس از عربستان سعودی است، انتشار برخی از اطلاعات کلیدی انرژی خود از جمله اطلاعات تولید و صادرات را متوقف یا به تاخیر انداخته است. تحلیلگران جی پی مورگان بر این باورند که فقدان داده‌های رسمی شفاف از یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان، نظارت بر عرضه جهانی و تجزیه و تحلیل بازارها را بیش از پیش چالش‌برانگیزتر می‌کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *