گروه 7 سقف قیمت 60 دلاری نفت روسیه را حفظ می کند

گروه 7 سقف قیمت 60 دلاری نفت روسیه را حفظ می کند

یک مقام ائتلاف گروه 7 گفت، علیرغم افزایش قیمت جهانی نفت خام و درخواست برخی کشورها برای کاهش سقف قیمت برای محدود کردن درآمدهای مسکو، این ائتلاف سقف قیمتی 60 دلاری در هر بشکه نفت روسیه را حفظ خواهد کرد.

این مقام که خواست نامش فاش نشود افزود: گروه 7 و استرالیا طی چند هفته گذشته پس از بررسی قیمت 60 دلاری که در ماه دسامبر با هدف کاهش توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ در اوکراین تعیین شده بود، تصمیم گرفتند سقف را حفظ کنند. این امر چهار هفته پس از افزایش قیمت نفت به دلیل کاهش تولید اعلام شده توسط اوپک پلاس، و همچنین بهبود مصرف چین، صورت می گیرد.

این مقام گفت، نفت روسیه با تخفیف حدود 30 دلار نسبت به نفت برنت فروخته شده است.وی تصریح کرد: مقامات ائتلاف به این نتیجه رسیدند که سقف قیمت برای محدود کردن درآمد روسیه و در عین حال حفظ ثبات بازار انرژی کارایی داشته اما گفتند که برای اطمینان از نظارت و اجرای موثر به هماهنگی ادامه خواهند داد.

مبارزه با فرارگروه 7 همچنین تلاش‌ها را برای مبارزه با فرار از سقف قیمت‌ها و تحریم‌های اعمال‌شده بر روسیه، از جمله استفاده از روش‌های فریبنده برای دسترسی به بیمه و سایر خدمات ائتلاف برای نفتی که بالاتر از سقف معامله می‌شود، تشدید خواهد کرد.

اواخر روز دوشنبه، وزارت خزانه‌داری آمریکا هشداری به شرکت‌های آمریکایی درباره فرار از سقف قیمت نفت صادر شده از طریق خط لوله سیبری شرقی اقیانوس آرام و بنادر در شرق روسیه صادر و به تاجران توصیه کرد اسنادی را که نشان می‌دهد نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه در سقف یا پایین‌تر از سقف خریداری شده است، حفظ کنند.

سقف قیمت نفت شرکت های عضو گروه 7 و اتحادیه اروپا را از ارائه خدمات حمل و نقل، بیمه و تامین مالی برای نفت و فرآورده های نفتی روسیه در صورت فروش بالاتر از سقف منع می کند.

ایالات متحده و بریتانیا نیز محدودیت هایی را بر واردات نفت روسیه اعمال کرده اند.این مقام آگاه تصریح کرد: گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی به این نتیجه رسیده است که رژیم تحریم‌ها “در محدود نکردن عرضه جهانی نفت خام و محصولات و در عین حال کاهش همزمان توانایی روسیه برای کسب درآمد صادراتی” مؤثر بوده است.

آژانس بین المللی انرژی روز جمعه اعلام کرد که درآمد نفتی روسیه در ماه مارس با یک میلیارد دلار افزایش ماهانه به 12.7 میلیارد دلار رسیده است، اما همچنان 43 درصد کمتر از سال گذشته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *