افزایش کسری بودجه روسیه با کاهش درآمدهای نفتی

افزایش کسری بودجه روسیه با کاهش درآمدهای نفتی

افزایش کسری بودجه روسیه با کاهش درآمدهای نفتی؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد تحریم های غرب علیه صنعت نفت و گاز روسیه موجب افت درآمدهای ارزی و در نتیجه رشد کسری بودجه شده است.

برآوردهای اولیه وزارت دارایی روسیه نشان می دهد بودجه این کشور 24.7 میلیارد دلار (1.76 تریلیون روبل) در ژانویه در مقایسه با ژانویه 2022 کسری داشت زیرا درآمد دولت از فروش نفت و گاز به دلیل پایین بودن قیمت نفت اورال و کاهش صادرات گاز طبیعی با افت 46.4 درصدی روبرو شده است.

کل درآمدهای بودجه در ماه گذشته (ژانویه 2023) نسبت به مدت مشابه سال 2022 میلادی 35 درصد کاهش داشت در حالی که هزینه های بودجه در ژانویه سال جاری 58.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

افزایش کسری بودجه روسیه با کاهش درآمدهای نفتی

افزایش کسری بودجه روسیه با کاهش درآمدهای نفتی

برآوردهای اولیه کاهش 28.1 درصدی درآمدهای غیرنفتی و گازی روسیه نسبت به سال گذشته را نشان داده است.

تحلیلگران کاهش درآمد ماه گذشته روسیه را ناشی از افت درآمدهای صادراتی نفت و گاز دانستند. قیمت پایین گرید اورال روسیه به دلیل تخفیف های عمده نسبت به نفت برنت درآمد روسیه از فروش نفت را پایین کشید.

وزارت دارایی روسیه هفته گذشته اعلام کرد که میانگین قیمت اورال در ژانویه به 49.48 دلار در هر بشکه رسید که 1.7 برابر کمتر از ژانویه 2022 بود که میانگین آن 85.64 دلار در هر بشکه گزارش شد.

قیمت نفت اورال نزدیک به 40 دلار در هر بشکه نسبت به قیمت نفت خام برنت کاهش یافت که باعث کاهش درآمدهای بودجه روسیه از مالیات صادرات نفت می شود.از زمان اجرای تحریم های اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام از روسیه و طرح تعیین سقف قیمت، عوارض صادرات هر بشکه نفت خام برای دولت روسیه با سقوط قیمت اورال کاهش یافته است.

روزنامه روسی کامرسانت به نقل از منابع هفته گذشته گزارش داد روسیه در حال بررسی وضع مالیات بر شرکت‌ های نفتی خود بر مبنای قیمت برنت، به جای اورال، است تا کسری درآمدهای بودجه روسیه ناشی از افزایش تخفیف نفت اورال به برنت را محدود کند. در برآورد بودجه ژانویه این هفته، وزارت دارایی تا حدودی این گزارش را تأیید کرد و گفت با توجه به این واقعیت که قیمت اورال نقش کمرنگی در محاسبه قیمت‌ های صادراتی دارد، در حال حاضر رویکردهای مختلف دیگری برای جایگزین قیمت های صادراتی در دست بررسی هستند.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *