تصمیم روسیه برای کاهش تولید، قیمت جهانی نفت را افزایش داد

تصمیم روسیه برای کاهش تولید، قیمت جهانی نفت را افزایش داد

تصمیم روسیه برای کاهش تولید قیمت جهانی نفت را افزایش داد؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

قیمت نفت در معاملات روز جمعه بیش از ۲ درصد افزایش یافت که علت اصلی آن طرح روسیه برای کاهش تولید پس از اعمال تحریم های غرب بوده است.

روسیه اعلام کرده است که در واکنش به اعمال سقف قیمتی از سوی کشورهای غربی علیه نفت و فرآورده های نفتی این کشور، تولید نفت خام خود را در ماه آینده ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۲.۵۷ درصد رشد به بیش از ۸۶.۶۷ دلار رسیده و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۲.۵۷ درصد افزایش ۸۰.۰۷ دلار معامله شده است.

قیمت هر دو نفت در هفته جاری تاکنون ۸ درصد افزایش یافته است. آلکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در حالی از کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت در ماه مارس خبر داده است که این رقم معادل ۵ درصد تولید این کشور است.

اقتصادهای گروه ۷ به همراه اتحادیه اروپا و استرالیا از ۵ دسامبر سقف قیمت ۶۰ دلاری را برای خرید نفت روسیه اعمال کردند که بر اساس آن مشتریان نفت این کشور در صورتی می توانند از خدمات بیمه و کشتیرانی کشورهای مذکور استفاده کنند که این سقف قیمت را رعایت نمایند.

اتحادیه اروپا همچنین از ۵ فوریه سقف قیمتی جدیدی را علیه فرآورده های نفتی روسیه اعمال کرده است.

این در حالی است که بانک گلدمن ساکس آمریکا پیش بینی خود از قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۳ را از ۹۸ به ۹۲ دلار کاهش داده و برآورد خود از قیمت نفت در سال ۲۰۲۴ را نیز از ۱۰۵ دلار به ۱۰۰ دلار رسانده است‌.

افزایش ذخایر نفت خام آمریکا طی هفته گذشته و رسیدن آن به بالاترین سطح از ژوئن ۲۰۲۱ نیز نگرانی ها درباره رکود اقتصادی را تشدید کرده و این مسأله فشار زیادی را بر تقاضا و قیمت نفت وارد کرده است.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *