کاهش 40 درصدی سود گاز پروم روسیه در اثر تحریم‌ها

,
سود گاز پروم روسیه در اثر تحریم‌ها

درحالی‌ که غول نفتی روسیه، روسنفت، و غول LNG نواتک، جایگاه امیدوارکننده خود را در بازارهای مالی حفظ کرده اند، اما گاز پروم طبق گزارش سود کل سالیانه خود ، تحت تاثیر تحریم‌های غرب بوده است.

گازپروم کاهش شدیدی را در سود سال مالی 2022 داشت زیرا اثرات منفی بر مشتریان غربی روسیه گذاشت. سود این شرکت در سال مالی 2022 میلادی به 1.226 تریلیون روبل (15.4 میلیارد دلار) رسید که 41 درصد کمتر از سال 2021 بود.

فامیل سادیکوف، معاون مدیر کل گازپروم اعلام کرد این شرکت چون پاییز گذشته سود موقت 1208 میلیارد روبلی (15 میلیارد دلار) در نیمه اول 2022 پرداخت کرده بود، تصمیم گرفته است برای کل سال 2022 سود سهام را پرداخت نکند.

یکی از سهامداران گفت “ما در طول سال منتظر پیامدهای مثبتی نبودیم اما این فرصت را داشتیم تا مبلغ قابل توجهی را دریافت کنیم. با توجه به این واقعیت، سود سهام دریافتی ارزش واقعی بالاتری نسبت به مبلغ پرداختی در پایان دوره قبل دارد.

سهام گازپروم با 6 درصد دیگر ریزش 12 ماهه را نزدیک به 40 درصد رساند. با این‌حال، سهام شرکت‌های نفت و گاز روسیه عملکرد بهتری داشتند به‌طوری‌که سهام روسنفت و نواتک به‌ترتیب 13.5 و 38.4 درصد رشد داشتند”.

به احتمال زیاد تحریم‌های غرب و نه مالیات بادآورده مسکو، دلیل اصلی کاهش سود گازپروم باشد. اگرچه صادرات گاز طبیعی گازپروم مستقیماً تحت تأثیر تحریم‌ها قرار نگرفت، اما حجم صادرات همچنان به نصف کاهش یافته و در سال 2022 به 101 میلیارد متر مکعب رسید زیرا اروپا واردات گاز از روسیه را به‌شدت کاهش داد.

گازپروم با تولید بیش از 18 تریلیون فوت مکعب در سال 2021، بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی در جهان است و همچنین یکی از بزرگترین تامین کنندگان بودجه روسیه به شمار می‌رود.
گازپروم اعلام کرد قصد دارد ذخایر گاز طبیعی را در ظرفیت‌ ذخیره‌سازی داخلی خود در زمستان آینده تا سطوح بی‌سابقه ای افزایش دهد که این اقدام باتوجه به کاهش شدید صادرات، غافلگیرکننده نیست.
این شرکت در نظر دارد 72.842 میلیارد متر مکعب ذخایر گاز عملیاتی خود را در انبارهای زیرزمینی با حداکثر ظرفیت روزانه 858.8 میلیون متر مکعب ذخیره کند.

براساس محاسبات رویترز، تحویل گازپروم در سال جاری به روند نزولی خود ادامه داده و در نیمه اول ماه مه به 67 میلیون متر مکعب در روز رسید که از 75.6 میلیون متر مکعب در روز در آوریل کمتر است.

صادرات گاز روسیه به اروپا در سال جاری تاکنون به طور متوسط 9.1 میلیارد متر مکعب است که بسیار کمتر از میانگین 62 میلیارد متر مکعبی سال 2022 است. درحال حاضر، گازپروم آمار جدیدی از صادرات خود منتشر نمی‌کند و درمورد ارقام رویترز نیز اظهارنظری نکرده است.

مدیریت هزینه‌های گاز پروم

آیا گازپروم می‌تواند با وجود سود کمتری که دارد، هزینه‌های بالا را مدیریت کند یا خیر. گازپروم در ماه دسامبر رکورد 2.3 تریلیون روبل (33.1 میلیارد دلار) را برای سال جاری میلادی به ثبت رساند.

هیئت مدیره برنامه سرمایه‌گذاری و بودجه گازپروم برای سال 2023 را تصویب کرد. شاخص‌های برنامه سرمایه‌گذاری در مقایسه با نسخه تایید شده کمیته اجرایی گازپروم در نوامبر سال جاری بررسی نشد.

این شرکت اعلام کرد بودجه برنامه سرمایه‌گذاری برای سال 2023 در مجموع 2.3 تریلیون روبل خواهد بود. این شرکت با بیش از 18 تریلیون فوت مکعب در سال 2021 بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی جهان است. آخرین آمارها نشان می‌دهد که سقف قیمت گاز طبیعی تعیین شده توسط اتحادیه اروپا در سال گذشته موثر بوده است.

وزرای اتحادیه اروپا پس از اینکه ابتدا در میان اختلافات زیاد به بن‌بست رسیدند، سرانجام به توافق رسیدند تا سقف قیمت گاز 180 یورویی در مگاوات ساعت را اجرایی کنند که کمتر از 275 یورو در مگاوات ساعتی بود که ابتدا توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شده بود. کشورهای حامی سقف قیمت ازجمله لهستان، بلژیک و یونان پیشنهاد اولیه را با این استدلال رد کردند که برای مقابله با قیمت بالای گاز که اروپا در سال جاری با آن دست و پنجه نرم می‌کند، باید زیر 200 یورو در مگاوات ساعت باشد.

نکته جالب این است که آلمان نیز علیرغم علم به اثرات منفی سقف قیمت بر توان اروپا برای عرضه گاز در بازارهای جهانی و حتی قیمت‌های رقابتی، به حمایت از سقف قیمت رای داد. با این‌حال، سقف قیمت گاز اتحادیه اروپا درصورتی‌که به سطوح بالاتر افزایش یابد، با قیمت مرجع LNG حرکت می‌کند، درحالی‌که 35 یورو در مگاوات ساعت بالاتر از قیمت LNG باقی می‌ماند.

این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که اطمینان حاصل شود از اینکه بلوک اروپا می‌تواند قیمت‌های بالاتری برای جذب گاز در بازارهای فشرده پیشنهاد دهد. همه از کارآمدی سقف قیمت متقاعد نشده‌اند و اد مورس، رئیس تحقیقات جهانی کالا در سیتی گروپ، آن را احمقانه و غیرعملی دانست و گفت بعید می‌داند در شرایطی که بازارها در اوایل سال 2022 دچار انقباض شدند، عمل کند.

به گزارش خزانه‌داری ایالات متحده، سقف قیمت نفت روسیه مطابق با پیش‌بینی‌ها عمل می‌کند و با اینکه حجم صادرات تا 10 درصد افزایش یافت اما درآمدهای نفتی روسیه 40 درصد کمتر از قبل از جنگ بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع : اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *