کاهش درآمد های نفتی روسیه با اعمال طرح سقف قیمت

کاهش درآمد های نفتی روسیه با اعمال طرح سقف قیمت

خزانه‌داری ایالات متحده: درآمدهای نفتی روسیه به‌دلیل اجرایی شدن سقف قیمت کاهش یافته است

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد “درآمد روسیه حاصل از فروش نفت خام پس از اجرای سقف قیمت توسط کشورهای غربی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است”.

انتشار خبر “سقف قیمت نفت روسیه: گزارش پیشرفت” که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، داستان “دو هدف به ظاهر متناقض” را روایت می‌کند: محدود کردن درآمدهای نفت خام و حفظ عرضه نفت خام روسیه در تلاش برای قطع کمک‌های مالی روسیه برای جنگ در اوکراین.

به گفته خزانه‌داری ایالات متحده، این داستان یک روایت خوشحال کننده است که در آن “سقف قیمت درحال دستیابی به این اهداف دوگانه است”.

در این گزارش آمده است با توجه به اینکه صادرات نفت خام روسیه به جریان خود ادامه داده و ثبات بازار را تضمین می‌کند، اما بهای نفت خام روسیه که به میزان قابل توجهی کاهش یافته درآمد این کشور را که عمدتاً به فروش نفت خام وابسته است، به حداقل رسانده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در عین حال اذعان کرد که در یک بازه زمانی پس از تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت بالای نفت خام باعث افزایش سود بادآورده برای روسیه شد. اما این وزارتخانه مدعی شد با اصلاح این وضعیت توسط سقف قیمت کشورهای غربی، به کشورهای کم درآمد و متوسط ​​اجازه داد تا نفت بیشتری بخرند و درعین حال، تامین مالی اقدامات نظامی برای روسیه را به شدت دشوار کرد”.

پس از اینکه اوپک پلاس اعلام کرد تولید نفت خود را بیشتر کاهش خواهد داد، قیمت نفت اورال که گل سرسبد روسیه است نیز بالاتر رفت. علاوه براین، ولادیمیر کولیچف، معاون وزیر دارایی روسیه، در آوریل گفت که “اورال نزدیک به 60 دلار در هر بشکه معامله می‌شود و این نشان می‌دهد درآمد نفت خام روسیه در سال 2023 می‌تواند بالاتر از این هم باشد”.

پاسخ روسیه به سقف قیمت نوعی تهدید بود مبنی بر اینکه از فروش نفت به هر کشوری که این سقف را اعمال کند خودداری خواهد کرد. بن کاهیل، مفسر بارون (Barron) در ماه آوریل گفت “روسیه نفت خام خود را با همان نرخی که قبل از حمله به اوکراین صادر می‌کرد به خارج از کشور صادر می‌کند”.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *