درآمد 1.2 میلیارد دلاری روسیه با بهره بردن از شکاف سقف قیمت نفت

,
درآمد 1.2 میلیارد دلاری روسیه با بهره بردن از شکاف سقف قیمت نفت

تولیدکنندگان روسی نفت خام خود را به هند با قیمت هایی کمتر از سقف قیمتی G7 یعنی 60 دلار در هر بشکه می فروشند، اما از آنجایی که هزینه های حمل و نقل در این سقف قیمت لحاظ نشده است، مسکو از محل هزینه های حمل و نقل درآمد بیشتری از تجارت نفت دریافت می کند. 

درآمد 1.2 میلیارد دلاری روسیه

فایننشال تایمز در تحلیلی هزینه های نفتکش هایی را که از بنادر دریای بالتیک در روسیه به مقصد هند خارج می شوند، تجزیه و تحلیل کرده است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که هزینه‌های اضافی برای حمل و نقل، به اضافه هزینه‌های نفت‌کش‌های مرتبط با روسیه، ممکن است درآمدهای تجاری نفت روسیه را در ماه‌های می، ژوئن و جولای مجموعاً ۱.۲ میلیارد دلار افزایش داده باشد.

شکاف موجود در سقف قیمت این است که شامل هزینه حمل و نقل نمی شود. بنابراین، فروشندگان، بازرگانان و اپراتورهای نفتکش روسی برای حمل نفت خام بیش از حد هزینه می‌گیرند و درآمد روسیه از فروش نفت را افزایش می‌دهند، علی‌رغم اینکه به نظر می‌رسد این محموله‌ها زیر سقف قیمت فروخته شده است. در ماه ژوئن، تخمین زده شد که واردات نفت خام هند از روسیه ارزان‌ترین واردات نفت خام هند از زمان تهاجم روسیه به اوکراین بوده است.

درآمد 1.2 میلیارد دلاری روسیه

درآمد 1.2 میلیارد دلاری روسیه

براساس داده‌های وزارت بازرگانی و صنعت هند که توسط بلومبرگ استناد شده است، میانگین هزینه هر بشکه نفت خام روسیه که در ماه ژوئن در بنادر هند فرود آمد، 68.17 دلار بود. قیمت از سقف قیمتی 60 دلاری تعیین شده توسط G7 فراتر می رود، اما سقف شامل حمل و نقل نمی شود. بیشتر خریدهای نفت خام روسیه توسط هند بر اساس تحویل شامل هزینه حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه ها انجام می شود.

طبق برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، صادرات نفت خام و فرآورده‌های پالایش شده روسیه در ماه ژوئیه در حدود 7.3 میلیون بشکه در روز ثابت ماند، در حالی که قیمت‌های بالاتر نفت و اختلاف قیمت‌های کمتر برای نفت خام روسیه باعث افزایش درآمد مسکو در مقایسه با ژوئن شد. 

برآوردهای آژانس نشان داد که درآمدهای صادراتی روسیه با 15.3 میلیارد دلار در ژوئیه، 2.5 میلیارد دلار نسبت به ژوئن افزایش یافته است، اما در مقایسه با جولای 2022، 4.1 میلیارد دلار کمتر بوده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: Argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *