عربستان و آمریکا همدیگر را بر سر تجارت نفت تهدید کردند

تجارت نفت

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت، اسناد تازه افشا شده پنتاگون نشان می دهد محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی ، ایالات متحده را به فاجعه اقتصادی بر سر تصمیمات مربوط به تولید نفت تهدید کرده است.

روابط بین رئیس‌جمهور آمریکا و بن سلمان ولیعهد سعودی، از قبل از روی کار آمدن جو بایدن تیره شده و بایدن تهدید کرده بود که بن سلمان را بی اعتبار خواهد کرد. اما اسناد جدید پنتاگون نشان می دهد که تصمیم عربستان برای کاهش تولید در اکتبر گذشته باعث سردی کامل روابط این دو کشور شده است.

پس از تصمیم عربستان برای کاهش تولید نفت همراه با دیگر اعضای اوپک پلاس، بایدن اوپک پلاس را تهدید کرد که این تصمیم “عواقبی” در پی خواهد داشت. رئیس جمهور آمریکا به شدت نگران تبعات ناشی از این تصمیم اوپک پلاس برای تورم داخلی و جهانی و امنیت انرژی بود.

در پاسخ به تهدید بایدن، اسناد پنتاگون نشان می دهد که محمد بن سلمان ایالات متحده را با “عواقب اقتصادی بزرگ” تهدید می کند. بر اساس این سند، بن سلمان گفته است که “دیگر با دولت آمریکا معامله نخواهد کرد” و این گونه تهدیدات بایدن، عواقب اقتصادی بزرگی برای واشنگتن در پی خواهد داشت.

هنوز مشخص نیست که آیا این اظهارات مستقیماً به یک مقام آمریکایی گفته شده یا اینکه صرفاً یک مکالمه شنود شده بوده است. عربستان سعودی هفته گذشته بار دیگر به سمت کاهش تولید حرکت کرد. این بار داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز از اهداف کاهش تولید خود کاهش داد. ولی به نظر می رسد این گونه اقدامات اوپک پلاس و عربستان سعودی تاکنون نتوانسته است روند نزولی قیمت جهانی نفت را متوقف کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *