عربستان قیمت نفت را برای آسیایی‌‌‌‌‌ها کاهش داد

, ,
عربستان قیمت نفت را برای آسیایی‌‌‌‌‌ها کاهش داد

به گزارش بازار نفت و گاز، عربستان‌سعودی، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان، قیمت رسمی فروش نفت‌ خام نوع «سبک عربی» را برای عرضه به مشتریان آسیایی در ماه فوریه ۲۰۲۳ یک دلار و ۸۰ سنت بیشتر از میانگین نفت‌خام شاخص‌های عمان/ دبی تعیین کرد و به پایین‌ترین سطح از نوامبر ۲۰۲۱ رساند.

کاهش 1 دلار و ۴۵ سنتی به نسبت قیمت رسمی فروش ماه ژانویه و مطابق با انتظارهای بازار در بحبوحه فشارهای جهانی است. برآوردها حاکی از آن است که قیمت‌های جهانی نفت‌ خام در سال‌ ۲۰۲۳ میلادی با افزایشی اندک روبه‌‌‌‌‌رو خواهند بود، زیرا شیوع ویروس عالم‌‌‌‌‌گیر کووید-۱۹ در چین رشد تقاضا را تهدید می‌کند. چهار شرکت‌‌‌‌‌ کننده در نظرسنجی رویترز، کاهش قیمت یک دلار و ۵۰ سنتی را برای نفت‌ خام سبک عربی پیش‌بینی کرده بودند.

این کاهش در حالی رخ‌ داده است که روسیه مسیر محموله‌‌‌‌‌های نفت‌ خام خود را از مقصد اروپا به آسیا تغییر داده و در عین‌حال کشورهای عضو گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا برای خریداران نفت مسکو سقف قیمتی تعیین کرده‌اند و این شرایط تجارت نفت روسیه با استفاده از خدمات مالی، کشتیرانی و بیمه کشورهای غربی را محدود می‌کند.

در پی ارائه تخفیف‌های بالا، روسیه در ماه نوامبر به بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت‌خام چین و هند تبدیل شد، این در حالی است که کشورهای غربی از تجارت با مسکو اجتناب کردند.سعودی‌ آرامکو همچنین نفت نوع «سبک عربی» را در ماه فوریه یک دلار و ۵۰ سنت برای هر بشکه کمتر از نفت‌ خام شاخص برنت دریای شمال، به منطقه شمال‌ غربی اروپا عرضه کرد که نسبت به ماه ژانویه یک دلار و ۴۰ سنت پایین‌تر است. قیمت رسمی فروش عربستان به مشتریانش در ایالات‌متحده آمریکا برای تحویل در ماه فوریه روی رقم ۶ دلار و ۳۵ سنت (مشابه ژانویه) در‌برابر شاخص نفت ترش آرگوس ثابت ماند.

منبع: دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *