افت تولید نفت رشد اقتصادی عربستان را کاهش خواهد داد

افت تولید نفت رشد اقتصادی عربستان را کاهش خواهد داد

صندوق بین‌المللی پول: افت تولید نفت رشد اقتصادی عربستان را کاهش خواهد داد

صندوق بین‌المللی پول در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد رشد اقتصادی عربستان در سال 2023 با پایین آمدن تولید نفت اوپک پلاس ، به 2.1 درصد کاهش خواهد یافت که کمتر از آخرین پیش‌بینی‌ها در ماه می است.این صندوق رشد تولید ناخالص داخلی عربستان را در ماه گذشته 3.1 درصد پیش‌بینی کرده بود. اقتصاد عربستان در سال گذشته 8.7 درصد رشد داشت زیرا قیمت بالای نفت میزان درآمد را بالا برده و به اولین مازاد بودجه این کشور طی 10 سال گذشته منجر شد.

وزارت انرژی عربستان اعلام کرد این کشور تولید نفت جولای خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد اما تاثیر آن بر قیمت‌ها باتوجه به نگرانی‌های جهانی و چشم‌انداز نامشخص تقاضا نامحسوس است.

صندوق بین‌المللی پول گفت اگرچه افت تولید آوریل رشد کلی اقتصاد عربستان را تا 2.1 درصد کاهش می‌دهد اما انتظار می‌رود رشد غیرنفتی همچنان به قوت خود باقی بماند.
در این بیانیه آمده است “پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصاد غیرنفتی در سال جاری به‌طور متوسط 5 درصد باشد و با افزایش تقاضا به‌دنبال افزایش هزینه‌های مصرف و تسریع در اجرای پروژه‌ها، همچنان بالا بماند”.

این صندوق همچنین اعلام کرد که تراز مالی عربستان در سال 2023 به‌دلیل کاهش درآمد نفتی با کسری مواجه خواهد شد. عربستان ارقام به روز شده‌ای برای کسری خود ارائه نکرده است اما در گزارش ماه می این کسری 1.1 درصدی تولید ناخالص داخلی در سال 2023 اعلام شده است. در بیانیه صندوق بین‌المللی پول آمده است سود سهام آرامکو می‌تواند موقعیت مالی عربستان را بهبود بخشد، اگرچه مازاد بودجه برای دومین سال متوالی کمتر از سال 2022 پیش‌بینی شده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *