هدف آرامکوی سعودی برای افزایش تولید نفت

, ,
هدف آرامکوی سعودی برای افزایش تولید نفت

هدف آرامکوی سعودی برای افزایش تولید نفت به 13 میلیون بشکه تا سال 2027

آرامکوی عربستان که بزرگترین شرکت صادرکننده نفت جهان است قصد دارد حداکثر ظرفیت تولید پایدار خود را تا سال 2027 به 13 میلیون بشکه در روز برساند و به دنبال آن هزینه سرمایه خود را برای سال 2023 بین 45 تا 55 میلیارد دلار افزایش دهد.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که تولید هیدروکربن در سال 2022 به طور متوسط 13.6 میلیون بشکه در روز بوده است که از این میزان 11.5 میلیون بشکه در روز آن شامل میعانات می باشد.

بر اساس گزارش سالانه این شرکت، در سال 2021، متوسط تولید نفت آن 9.2 میلیون بشکه در روز و تولید هیدروکربن 12.3 میلیون بشکه در روز بود.

آرامکو افزود: هزینه های سرمایه گذاری در سال 2022 به میزان 37.6 میلیارد دلار بوده و در سال جاری 45 تا 55 میلیارد دلار خواهد بود.

امین ناصر، مدیرعامل شرکت آرامکو گفت: با توجه به اینکه نفت و گاز برای آینده امری ضروری باقی می ماند، ریسک سرمایه گذاری ناکافی در این صنعت واقعی است و می تواند منجر به افزایش قیمت انرژی شود.

آرامکو در حال انجام اقداماتی برای افزایش حداکثر ظرفیت پایدار نفت خام خود تا سال 2027 از 12 میلیون بشکه در روز به 13 میلیون بشکه در روز است.

آرامکو اعلام نمود که درآمد خالص این شرکت به دلیل افزایش قیمت نفت خام، حجم بالاتر فروش و بهبود حاشیه برای محصولات پالایشی برای سال 2022 با 46.5 درصد افزایش به 161.1 میلیارد دلار رسید.

امین ناصر در گزارشی اعلام نمود هزینه ها به دلیل گنجاندن سرمایه‌گذاری‌ها به‌ویژه در پروژه‌های نفت-شیمیایی که هنوز در حال بحث و بررسی و تأیید می باشند کمتر از میزان اعلام شده هستند.

بر اساس آخرین نظرسنجی ماهانه در مورد تولید اوپک پلاس، عربستان سعودی در ماه فوریه به طور متوسط 10.46 میلیون بشکه در روز تولید کرده است.

سرمایه گذاری های بالادستی

آرامکو در بیانیه ای اعلام کرد قصد دارد تا اواسط دهه جاری به افزایش هزینه های سرمایه گذاری ادامه دهد.

این شرکت گفت: برنامه های آن برای افزایش تدریجی تولید به 13 میلیون بشکه در روز تا سال 2027 در حال انجام است.

به گفته این شرکت، فعالیت‌های ساخت و ساز و مهندسی تا سال 2025 برای افزودن 300 و 250 هزار بشکه در روز از میادین فراساحلی مرجان و بری به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

همچنین برنامه ریزی برای میدان دریایی زولوف برای فرآوری 600 هزار بشکه نفت خام در روز در مرحله مهندسی است و انتظار می رود این تاسیسات تا سال 2026 به صورت آنلاین عرضه شود.

توسعه دمام که انتظار می‌رود در سال‌های 2024 و 2027 به ترتیب 25 و 50 هزار بشکه در روز به تولید شرکت اضافه کند نیز در دست ساخت است.

پروژه ذخیره سازی گاز زیرزمینی در ساخت و ساز در مخزن گاز Hawiyah Unayzah، در مرحله پیشرفته است و فعالیت های تزریق خود را آغاز کرده است.

این اولین پروژه عربستان در نوع خود است که تا سال 2024 تا 2 میلیارد فوت مکعب گاز در روز برای ورود مجدد به سیستم اصلی گاز عربستان سعودی ارائه می کند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *