مصاحبه اختصاصی انرژی اینتلیجنس با وزیر انرژی عربستان

, ,
مصاحبه اختصاصی انرژی اینتلیجنس با وزیر انرژی عربستان

وزیر انرژی عربستان: اوپک پلاس به توافقات قبلی تولید نفت پایبند خواهد بود

وزیر انرژی عربستان در مصاحبه اختصاصی با انرژی اینتلیجنس تاکید کرد، اوپک پلاس به تعهدات خود در چارچوب توافقات قبلی تولید نفت پایبند باقی خواهد ماند.
عبدالعزیز بن سلمان تاکید کرد: ابهام در اقتصاد جهانی، شفافیت در مورد چشم‌انداز بازارهای نفت را محدود می‌کند و به این معنی است که « تنها راه عملی و معقول» برای اوپک پلاس، پایبندی به توافقات تولید است که در گذشته توافق شد.

وزیر انرژی عربستان همچنین در مورد مداخلات کشورهای مصرف کننده در بازار مانند سقف قیمت نفت روسیه توسط گروه 7 و لایحه پیشنهادی نوپک در ایالات متحده و ظرفیت محدود تولید نفت جهانی اظهار نظر کرد.

متن این مصاحبه به شرح زیر است:

پرسش: اوپک پلاس در ماه اکتبر تصمیم گرفت تولید خود را تا پایان سال 2023 به میزان 2 میلیون بشکه در روز کاهش دهد. با توجه به تحولات کلان اقتصادی و بازار نفت، به نظر شما، آیا ممکن است اوپک پلاس مسیر خود را معکوس کند و تولید را افزایش دهد؟

پاسخ: عوامل زیادی بر احساسات بازار تأثیر می گذارد. پیش‌بینی می‌شود اقتصاد جهانی امسال و سال آینده به رشد خود ادامه دهد، اما هنوز در مورد سرعت رشد ابهام وجود دارد. علاوه بر این، چین به تازگی پس از قرنطینه های طولانی کووید شروع به بازگشت کرده است، اما مدت زمان بهبودی هنوز نامشخص است. بهبود اقتصادی فشارهای تورمی ایجاد می کند و این می تواند بانک های مرکزی را وادار کند تا تلاش های خود را برای مهار تورم تشدید کنند.

تأثیر متقابل این عوامل و عوامل دیگر شفافیت چشم انداز آینده را محدود می کند و تنها اقدام معقول و معقول در چنین فضای نامطمئنی حفظ توافقی است که در اکتبر گذشته به دست آوردیم تا پایان سال جاری و این همان کاری است که ما قصد انجام آن را داریم. ما باید مطمئن شویم که شاخص های مثبت پایدار هستند. کسانی هستند که همچنان فکر می کنند که ما توافق را قبل از پایان سال تنظیم خواهیم کرد. برای کسانی که می گویم باید تا جمعه، 29 دسامبر 2023 صبر کنند تا تعهد خود را به توافق فعلی به آنها نشان دهیم.

پرسش: دیدگاه شما در مورد معرفی مجدد لایحه نوپک توسط کنگره آمریکا و همچنین سقف قیمت نفت روسیه توسط گروه 7 و پیامدهای بالقوه آن برای بازار نفت چیست؟ آیا فکر می کنید سقف قیمت می تواند فراتر از محدوده موجود اعمال شود؟

پاسخ: قوانین نوپک و تمدید سقف قیمت بسیار متفاوت است، اما تأثیرات بالقوه آنها بر بازار نفت مشابه است. چنین سیاست‌هایی در زمانی که شفافیت و ثبات بیشتر مورد نیاز است، لایه‌های جدیدی از ریسک و عدم اطمینان را اضافه می‌کنند. من باید دیدگاهی را که در ماه آگوست و سپتامبر اعلام کردم در مورد اینکه چگونه چنین سیاست هایی به طور اجتناب ناپذیری بی ثباتی و نوسانات بازار را تشدید می کند و بر صنعت نفت تأثیر منفی می گذارد، تکرار کنم.

در مقابل، اوپک پلاس تمام تلاش خود را به کار گرفته و موفق شده است تا ثبات و شفافیت قابل توجهی را در بازار نفت به ویژه در مقایسه با سایر بازارهای کالا به ارمغان بیاورد. لایحه نوپک اهمیت نگهداری ظرفیت اضافی و عواقب عدم نگهداری ظرفیت مازاد بر ثبات بازار را به رسمیت نمی شناسد. نوپک همچنین سرمایه گذاری در ظرفیت نفت را تضعیف می کند و باعث می شود عرضه جهانی به شدت کمتر از تقاضای آینده باشد.

این تأثیرات در سراسر جهان بر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و همچنین بر صنعت نفت محسوس خواهد بود. همین امر در مورد سقف های قیمتی، خواه بر یک کشور یا گروهی از کشورها، بر نفت یا هر کالای دیگری اعمال شود، صدق می کند. این امر منجر به واکنش های متقابل فردی یا جمعی با پیامدهای غیرقابل تحمل در قالب نوسانات و بی ثباتی گسترده خواهد شد. بنابراین اگر قرار باشد برای صادرات نفت عربستان سقف قیمتی اعمال شود، به هیچ کشوری که برای عرضه ما سقف قیمتی اعمال کند، نفت نمی فروشیم و تولید نفت را کاهش می دهیم و اگر دیگران هم همین کار را انجام دهند، تعجب نمی کنم.

پرسش: انرژی اینتلیجنس تخمین می زند که ظرفیت مازاد جهانی حدود 2.5 میلیون بشکه در روز است. آیا نگران ظرفیت مازاد هستید و ریاض در مورد آن چه می کند؟

پاسخ: ظرفیت مازاد و ذخایر اضطراری جهانی، شبکه ایمنی نهایی برای بازار نفت در مواجهه با شوک‌های احتمالی است. من بارها هشدار داده ام که رشد تقاضای جهانی از ظرفیت مازاد فعلی جهانی پیشی خواهد گرفت، در حالی که ذخایر اضطراری در پایین ترین سطح تاریخی قرار دارند. به همین دلیل بسیار مهم است که سیاست‌هایی برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز برای افزایش ظرفیت اضافی به‌موقع اعمال شود و ذخایر اضطراری جهانی در سطح مناسب و راحت نگهداری شوند. در عربستان سعودی، ما به طور فعال ظرفیت خود را تا سال 2027 به 13.3 میلیون بشکه در روز افزایش داده‌ایم. این توسعه در حال حاضر در فاز مهندسی در حال انجام است و انتظار می‌رود اولین افزایش در سال 2025 آغاز شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *