افزایش قیمت نفت عربستان برای مشتریان آسیایی و اروپایی

,
افزایش قیمت نفت عربستان

افزایش قیمت نفت عربستان

شرکت آرامکوی سعودی قیمت نفت خام خود برای آسیا و اروپا در ماه آوریل را بار دیگر بالا برده است. آرامکو قیمت رسمی نفت خام سبک صادراتی به آسیا و اروپا را در ماه اوریل 50 سنت در هر بشکه در مقایسه با مارس افزایش داده است. این در حالی است که عربستان قیمت نفت سنگین خود برای مشتریان آسیایی و اروپایی را بیش از 2.50 دلار در هر بشکه افزایش داده است.

رویترز گزارش داده است که افزایش قیمت نفت عربستان سعودی در شرایطی اتفاق افتاده است که پالایشگاه های جدید در این کشور قرار است به زودی فعالیت خود را آغاز کنند و این عامل موجب کمبود نفت خام مورد نیاز برای صادرات خواهد شد.

این دومین ماه متوالی است که قیمت نفت عربستان سعودی افزایش می یابد. افزایش ماه گذشته برای فعالان بازار و سرمایه گذاران بین المللی غافلگیر کننده بود زیرا این اولین بار در شش ماه گذشته بود که آرامکو قیمت نفت خود را افزایش می داد.

افزایش قیمت در ماه مارس نیز در بحبوحه کاهش قیمت نفت خام در بازارهای بین‌المللی رخ داد که این اقدام را شگفت‌ انگیزتر کرد. با این حال، علیرغم ادامه نگرانی برای اوضاع اقتصاد جهانی، چین شروع به بازگشت به عملکرد عادی خود کرده است و چشم به رشد اقتصادی 5 درصدی در سال جاری دارد که انگیزه بازگشت خوش‌ بینی را در میان بازار نفت ایجاد کرده است.

در همین حال قیمت نفت هفته را با کاهش آغاز کرد. یکی از دلایل این کاهش قیمت آن بود که تحلیلگران انتظار داشتند چین برای خود یک هدف رشد بالاتر برای سال 2023 تعیین کند.
عامل دیگری که فشار زیادی روی قیمت نفت وارد کرده است، نگرانی ها درباره افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانکهای مرکزی جهان برای مقابله با تورم است.

حروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا قرار است سه شنبه در کنگره شهادت دهد و احتمالا در این نشست بار دیگر بر لزوم افزایش نرخ بهره تاکید خواهد کرد، اقدامی که می تواند بر فعالیت های اقتصادی و در نتیجه تقاضای انرژی موثر باشد.

واندانا هاری، تحلیلگر انرژی، به رویترز گفت: نفت خام همچنان در کشمکشی بین خوش‌بینی نسبت به بازگشایی چین و نگرانی در مورد سیاست های سختگیرانه پولی فدرال‌ رزرو قرار دارد که به اقتصاد ایالات متحده آسیب می‌زند.| اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *