نگرانی شرکت های بیمه غربی از کمک ناخواسته به ارسال محموله های نفتی روسیه

نگرانی شرکت های بیمه غربی از کمک ناخواسته به ارسال محموله های نفتی روسیه

ارسال محموله های نفتی روسیه

شرکت‌های غربی بیمه نفت‌کش‌ نگران این مساله هستند که ممکن است ناخواسته به حمل نفت خام روسیه بالای سقف قیمت 60 دلار در هر بشکه کمک کنند زیرا خریدها و معاملات نفت روسیه از زمان تعیین سقف قیمت توسط گروه 7 در اوایل دسامبر 2022 مبهم و پیچیده شده است.

شرکت های بیمه غربی شواهدی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله‌های نفتی که آنها را پوشش می‌دهند بالاتر از سقف قیمتی خریداری نشده‌اند، اما نگران هستند که روش‌های فزاینده فرار روسیه و مشتریان جدید نفت خام این کشور ممکن است قیمت واقعی محموله‌های نفت خام روسیه را مبهم کند.

با افزایش قیمت‌های بین‌المللی نفت پس از کاهش غیرمنتظره اوپک پلاس که در اوایل آوریل اعلام شد، قیمت نفت خام روسیه، اورال، به 60 دلار در هر بشکه رسید.
گرید ESPO که از بندر کوزمینو در خاور دور روسیه حمل می شود، از زمان تحریم اتحادیه اروپا و اجرایی شدن سقف قیمتی در 5 دسامبر به طور مداوم بالای 60 دلار در هر بشکه معامله می شود.

طی هفته های اخیر، اعلامیه های وزارت خزانه داری ایالات متحده به شرکت های بیمه غربی هشدار داده است که ممکن است مکانیسم سقف قیمت در محموله های خارج از کوزمینو را نقض کرده باشند.

به طور کلی، بیمه‌گران غربی نمی‌توانند مطمئن باشند که محموله‌های نفت خام فروخته شده بالای 60 دلار در هر بشکه را پوشش داده‌اند یا خیر. لارس لانگ، دبیرکل اتحادیه بین‌المللی بیمه دریایی، این هفته به رویترز گفت: ما قطعاً نمی‌توانیم قیمت نفت محموله‌ها را ارزیابی کنیم.

مایک سالت هاوس، رئیس امور خارجی در NorthStandard P&I Club، به رویترز گفت که مالکان کشتی و بیمه‌کنندگان محموله‌های دریایی نمی‌توانند به طور قابل اعتماد قیمت واقعی محموله های نفتی روسیه را ارزیابی کنند.

سالت هاوس افزود: اگر روسیه می‌خواهد نفت خود را صادر کند و آن را بالاتر از سقف قیمتی به فروش برساند، هم به نفع صادرکننده و هم گیرنده روسی است که اطلاعاتی درباره قیمت واقعی محموله منتشر نکنند.

اوایل این ماه، وزارت خزانه داری ایالات متحده هشداری به شرکت های آمریکایی در مورد فرار احتمالی از سقف قیمتی منتشر کرد و به طور خاص به محموله های کوزمینو اشاره نموده است.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد: ” این دفتر از گزارش هایی آگاه است که نفت اسپو و سایر نفت خام صادر شده از طریق بنادر اقیانوس آرام در روسیه، مانند کوزمینو، ممکن است بالاتر از سقف قیمت معامله شوند و ممکن است از خدمات تحت پوشش ارائه شده توسط افراد آمریکایی استفاده کنند.

نگرانی شرکت های بیمه غربی از کمک ناخواسته به ارسال محموله های نفتی روسیه

نگرانی شرکت های بیمه غربی از کمک ناخواسته به ارسال محموله های نفتی روسیه

این ارائه دهندگان خدمات در ایالات متحده ممکن است از ارائه خدمات تحت پوشش مربوط به نفت روسیه که بالاتر از سقف قیمت خریداری شده است، اطلاع نداشته باشند، زیرا افراد غیرآمریکایی درگیر در صادرات ممکن است اسناد ناقص یا جعلی ارائه کرده یا از سایر روش های فریبنده استفاده کرده باشند.

اساساً تمام معاملات نفت خام روسیه در بنادر پریمورسک و اوست-لوگا دریای بالتیک و همچنین بندر نووروسیسک در دریای سیاه کمتر از سقف قیمتی در سه ماهه اول سال 2023 انجام شد.

اما محققان دانشگاه اقتصاد کی یف اوکراین اعلام کردند: بیش از 95 درصد از حجم نفت خام صادر شده از کوزمینو بیش از 60 دلار در هر بشکه قیمت داشته است. در واقع قیمت صادرات نفت روسیه از کوزمینو به طور متوسط 73 دلار در هر بشکه بوده است.

محققان موسسه مستقر در اوکراین می‌گویند: این واقعیت که سهم قابل توجهی از محموله های نفتی کوزمینو شامل کشتی‌های تحت مالکیت و یا بیمه‌شده توسط شرکت های غربی است، در حالی که اساساً تمام معاملات قیمت‌های بالاتر از 60 دلار در هر بشکه را نشان می‌دهند، به نقض بالقوه قابل توجه سقف قیمت اشاره می‌کند.

این در حالی است که به نظر می رسد تحریم های غرب توانسته است درامدهای نفتی دولت پوتین را کاهش دهد، آمارهای اولیه نشان می دهد صادرات نفت و فرآورده های نفتی روسیه در سه ماه نخست امسال با افت 15.6 میلیارد دلاری نسبت به سه ماه پایانی سال قبل روبرو شده است.

به گفته تحلیلگران، در صورتی که قیمت نفت اورال در بیشتر ماه آوریل بالای 60 دلار در هر بشکه بماند، مالکان کشتی و شرکت های بیمه با مشکلات بیشتری در حمل و نقل نفت خام روسیه مواجه خواهند شد.

سقف قیمت همچنین باعث افزایش ناوگان نفتکش های «تاریک» یا «سایه» شده است که اکنون نه تنها نفتکش‌هایی را که نفت ایران و ونزوئلا را حملئ می کنند می‌کنند، بلکه حجم بیشتری از نفت و محصولات روسیه را نیز شامل می‌شود.

تجزیه و تحلیل لویدز در ماه گذشته نشان داد: بیش از 440 نفتکش بالای 30000 تن با میانگین سنی 20 سال، تنها در کشتیرانی نفت ایران، ونزوئلا و روسیه مستقر شده اند و مالکان ذینفع در پشت ساختارهای شرکتی پنهان شده اند.این تعداد بیش از 180 نفتکش در 12 ماه گذشته افزایش یافته است، زیرا تحریم های غرب بر واردات و حمل و نقل نفت روسیه به کشورهای ثالث باعث گسترش حمل و نقل دریایی در سایه و غیرقانونی شده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *