ناوگان سایه: حربه کشورهای متخاصم غرب برای دور زدن تحریم ها

ناوگان سایه

پدیده “ناوگان سایه” توجه زیادی را از سوی رسانه های جهان از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین به خود جلب کرده است، اما عمیق تر شدن در این موضوع ارزشمند خواهد بود. در ماه دسامبر، اتحادیه اروپا واردات نفت خام روسیه از طریق دریا را ممنوع کرد و اتحادیه اروپا و سایر اقتصادهای بزرگ محدودیت قیمتی را اعمال کردند که برای حفظ صادرات ضروری از یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان و در عین حال جریمه کردن آن طراحی شده بود.

تقریباً یک سال پس از حمله، تحریم دیگری بر فرآورده های نفتی پالایش شده روسیه اعمال شد. این تحریم‌ها به این معناست که حتی اگر تحویل نفت خام روسیه به جایی بدون تحریم انجام شود، اگر بالاتر از سقف قیمتی فروخته شود، بیمه‌گران نمی‌توانند حمل‌ونقل آن را پوشش دهند.

ناوگان سایه عمدتاً از کشتی‌های پیری تشکیل شده است که با دریانوردی بدون بیمه، خاموش کردن فرستنده‌ها، جعل اسناد، یا صرفاً نقاشی کردن روی نام، مشخصات مبهمی دارند. کشتی‌های چند دهه‌ای اکنون با قیمت‌های بی‌سابقه فروخته می‌شوند و مخفیانه به صفوف آن می‌پیوندند.

صادرات نفت روسیه

صادرات نفت روسیه

بن لوکاک، مدیر اجرایی شرکت تجارت کالا ترافیگورا، اخیراً گفت که این ناوگان موازی به حدود 600 کشتی افزایش یافته است. وی افزود حدود 400 کشتی نفت خام، یا یک پنجم ناوگان جهان، از عملیات اصلی خارج شده است “ظاهراً برای انجام تجارت روسیه”. و 200 تانکر کوچکتر محصول، یا 7 درصد از این بازار، از این روش پیروی کرده اند.

حمل و نقلی که آنها وظیفه نگهداری آنها را بر عهده دارند بسیار زیاد است. طی سال قبل از حمله به اوکراین، روسیه حدود 14 درصد از عرضه جهانی نفت خام را به خود اختصاص داد و درآمد حاصل از نفت و گاز طبیعی تقریباً نیمی از بودجه فدرال آن را تشکیل می داد. ناوگان های سایه ای در گذشته برای کمک به ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا یا حمل نفت ونزوئلا برای همین هدف به وجود آمده اند.

پلتفرم Windward’s Maritime AI یک سیستم سه لایه از کشتی‌ها را برای ترسیم تصویر دقیق‌تری از قاچاق نفت روسیه شناسایی کرده است:

این ناوگان اغلب از «فعالیت‌های تاریک» مانند غیرفعال کردن عمدی سیستم شناسایی خودکار و دستکاری شناسه و مکان برای جابجایی محموله‌ها، همراه با سایر شیوه‌های حمل و نقل فریبنده استفاده می‌کند. Windward تقریباً 1100 کشتی تاریک ناوگان را شناسایی کرده است.

تخمین زده می شود که ناوگان سایه حدود 600 کشتی باشد، با مالکیت اسرارآمیز که برای پنهان کردن حمل و نقل محموله های نفتی روسیه تحریم شده از زمان شروع جنگ روسیه طراحی شده است.

گزارش جامع یک ساله ویندوارد در مورد تأثیر جنگ روسیه پیشینه مفیدی را در مورد مقررات ممنوعیت نفت غرب و محدودیت قیمت ارائه می دهد. مانند رژیم‌های قبلاً تحریم شده، به سرعت آشکار شد که برخی از بازیگران با پشتکار تلاش خواهند کرد تا تلاش‌های غرب برای محدود کردن روسیه را دور بزنند.روسیه و سازمان‌های وابسته، چندین روش فریبنده کشتیرانی را که توسط رژیم‌های تحریم‌شده دیگر مانند ایران و ونزوئلا استفاده می‌شود، اتخاذ کردند.

با تغییر خریداران نفت روسیه به هند، چین و ترکیه، ترکیب ناوگان مورد نیاز برای انتقال نفت خام روسیه نیز تغییر کرد. برای تمایز بین انواع مختلف کشتی‌ها و فعالیت‌هایی که اکنون در حال وقوع هستند، بسیاری در صنعت دریایی شروع به استفاده از اصطلاحات «ناوگان تاریک» یا «ناوگان سایه‌ای» کرده‌اند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: hellenicshippingnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *