کمبود گازوئیل جهانی می شود

,
کمبود گازوئیل جهانی می شود

به گزارش بازار نفت و گاز، متخصصان پیش بینی کرده اند که در طی چند ماه آینده تقریباً تمام مناطق دنیا با خطر کمبود گازوئیل مواجه می‌شوند، زیرا عرضه‌ آن تقریباً در تمام بازارهای دنیا کاهش یافته و قیمت را افزایش داده است.

به نقل از اویل پرایس، به‌زودی یک طوفان کامل در بازارهای جهانی گازوئیل آغاز می‌شود. ظرفیت پالایشگاهی در کل دنیا کاهش یافته و حجم ذخایر با آغاز فصل سرما در نیمکره شمالی پایین آمده‌ است. کاهش عرضه می‌تواند شبکه‌های حساس حمل‌ونقل را به خطر بیندازد چون این سوخت صنعتی کشتی‌ها، کامیون‌ها و قطارها را به حرکت درمی‌آورد. از این سوخت همچنین برای گرمایش خانه‌ها و کسب‌وکارها و تولید برق استفاده می‌شود.

متخصصان هشدار داده‌اند به دلیل کاهش عرضه گازوئیل در بازار جهانی و افزایش قیمت آن  تقریباً تمام مناطق دنیا طی چند ماه آینده با خطر کمبود گازوئیل مواجه می‌شوند. تأثیر اقتصادی بالا رفتن قیمت گازوئیل و کمبود گازوئیل جهانی فاجعه‌ ای به‌دنبال خواهد داشت که یکی از آنها تشدید تورم و افزایش فشار بر خانواده‌ها و کسب‌ و کار هاست.

دلیل کمبود گازوئیل جهانی به گفته تحلیلگران

  • کاهش تقاضا برای سوخت طی قرنطینه‌های کرونایی، برخی بخش‌های پالایشگاهی تعطیل شده‌اند.
  • انتقال به سمت سوخت‌های پاک هم سرمایه‌گذاری در این بخش را کاهش داده است.
  • ظرفیت پالایشگاهی آمریکا بیش‌از 1 میلیون بشکه در روز پایین آمده‌ است.
  • در اروپا هم اختلال در کشتیرانی و اعتصاب کارگران به تولید پالایشگاهی آسیب رسانده است.
  • در کنار همه این عوامل، اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه شرایط را وخیم‌تر خواهد کرد.

قیمت گازوئیل و بنزین تا حد زیادی وابسته به قیمت نفت خام در بازار جهانی است و به‌ دلیل محدودیت عرضه، قیمت گازوئیل هم در بازارها رو به افزایش است. پیش بینی می شود افزایش قیمت گازوئیل 100 میلیارد دلار برای اقتصاد آمریکا هزینه داشته باشد.

ذخایر گازوئیل در آمریکا به پایین‌ترین رقم از 1982 رسیده و عرضه آن به پایین ترین حد تا این زمان از سال آمده است.. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور تنها برای 25 روز عرضه گازوئیل خواهد داشت.

قیمت گازوئیل در بازار آمریکا بیش‌از 265 درصد از آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن در 2021 افزایش یافته است. قیمت گازوئیل در بهار سال جاری میلادی در آمریکا به 5 دلار و 37 سنت در هر گالن رسید و پس‌از آن تا 3 دلار و 51 سنت پایین آمد.

علاوه‌بر آمریکا، شمال شرق اروپا هم با کمبود عرضه گازوئیل مواجه شده‌است. ذخایر اروپا با اجرایی شدن تحریم‌ها علیه واردات نفت و محصولات نفتی روسیه در ماه‌های آینده بیش‌از پیش کاهش خواهد یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *